2p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Amerikai tudósok szerint egy algoritmus szisztematikusan megemelte a viteldíjakat a sofőrök és az utasok kárára. Korábban brit kutatók is erre jutottak. 

Egy jelentős tudományos intézmény azzal vádolta meg az Ubert, hogy átláthatatlan számítógépes kódot használt a fuvarmegosztó alkalmazás sofőrjeinek és utasainak kárára, hogy hatalmas méretű profithoz jusson. 

A New York-i Columbia Business School akadémikusai által végzett kutatás arra a következtetésre jutott, hogy a Szilícium-völgyben működő vállalat „algoritmikus árdiszkriminációt” vezetett be, amely „szisztematikusan, szelektíven és átláthatatlanul emelte az utasok viteldíját és csökkentette a sofőrök fizetését”.

Már volt egy hasonló kutatás, amely az Oxfordi Egyetem által múlt héten közzétett, 1,5 millió egyesült királyságbeli utazáson alapul. A brit tanulmány megállapította, hogy sok brit Uber-sofőr „lényegesen kevesebbet” keresett óránként, mióta az alkalmazás 2023-ban bevezette a „dinamikus árazási” algoritmust, ami egybeesett azzal, hogy a vállalat jelentősen nagyobb részesedést vállalt a fuvardíjakból.

Az Uber feltalálhatta a spanyol viaszt
Az Uber feltalálhatta a spanyol viaszt
Fotó: Depositphotos

Len Sherman, az amerikai jelentés szerzője azt mondta: „Az Uber azt mondja, hogy »többet tudunk a sofőrök és az utasok viselkedéséről, így kitalálhatjuk, ki hajlandó többet fizetni [utasként], és ki hajlandó kevesebbet elfogadni [sofőrként]” 

Jelentésében hozzátette: „Amióta az Uber bevezette az előzetes árazást, és megemelte az utasok fuvardíjait, ugyanakkor csökkentette a sofőrök fizetését, egyben növelte az utasfelvételi arányokat, és természetesen jelentősen javította a cash flow-ját a tanulmány által lefedett időszakban.”

Az Uber 2024-ben 6,9 milliárd dollár készpénzbevételt könyvelt el az év során, szemben a 2022-es 303 millió dolláros veszteségével. (The Guardian)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Csányi Sándor Orbán Viktorról: továbbra is szívesen látja a meccseken, a magángépére is meghívja
Herman Bernadett | 2026. április 17. 17:21
Nagy Márton jó szakember, Varga Mihály kiváló munkát végez, Orbán Viktort pedig szívesen látja a magyar válogatott meccsein továbbra is – mondta az OTP elnöke a közgyűlés után. 
Vállalat Több százezer autót hív vissza a Honda a hibás légzsák miatt az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 17:32
Balesetveszélyes hiba miatt óriási visszahívás indult.
Vállalat Járattörlések jönnek a megugró üzemanyagköltségek miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 17:16
160 európai járat esik ki a menetrendből.
Vállalat Üzentek az új kormánynak a magyar vállalkozók
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 16:39
Öt negyedév után ismét optimisták.
Vállalat A globális bizonytalanság ellenére 2026-ra is növekedést vár a Bosch
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 15:56
A 2025-ös pénzügyi évben 91 milliárd eurós árbevételt értek el, 2-5 százalékos árbevétel-növekedést várnak 2026-ra. 
Vállalat A kiskereskedelem hasít az AutoWallisnál, de a nagykernél csökkent az eladások száma
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 11:41
Közel 10 százalékkal emelkedett a kiskereskedelemben eladott autók száma az AutoWallis Csoportnál, és a mobilitási üzletág is erős negyedévet zárt. A nagykereskedelemnél viszont néhány márka visszahúzta a teljesítményt.
Vállalat Mindenkit meglepett a JPMorgan
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 17:29
A JPMorgan Chase & Co., az egyik legnagyobb amerikai bank első negyedéves nyeresége és bevétele is felülmúlta az elemzői várakozásokat.
Vállalat Bűnösnek vallotta magát a bíróságon a történelem egyik legnagyobb csalója
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 10:22
Bűnösnek vallotta magát csalás és más pénzügyi bűncselekmények vádjában Kína korábban piacvezető ingatlanfejlesztő cége, a China Evergrande Group alapítója egy sencseni bíróság előtt – közölte a helyi bíróság kedden.
Vállalat Mészáros Lőrinc cégbirodalmánál ez várható a választás után
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 10:02
A jövőben is arra törekszenek, hogy megbízható, kiszámítható stratégiai partnerként legyenek jelen a piacon.
Vállalat Fontos szakmai szervezet nyújtott jobbkezet a Tisza-kormánynak
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 14:40
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) gratulált a Tisza Párt választási győzelméhez és szakmai együttműködést ajánlott.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG