2p

Űripari együttműködésről állapodott meg a 4iG és az amerikai az Axiom Space.

A 4iG Űr és Védelmi Zrt. (4iG S&D) nem kötelező érvényű szándéknyilatkozatot írt alá a houstoni székhelyű Axiom Space, Inc. vállalattal, amelynek célja a közös űripari együttműködési lehetőségek feltárása és fejlesztése, amely kiterjed a föld körüli adatközpont-szolgáltatásokat (ODC) területére – közölte a 4iG hétfőn az MTI-vel. A tájékoztatás szerint a felek közös munkacsoportot hoznak létre, melynek feladata a fejlesztési területek vizsgálata lesz a vállalatok közötti szinergiák mentén.

A houstoni székhelyű űrinfrastruktúra-fejlesztő Axiom Space vezető szerepet tölt be a kereskedelmi célú űrrepülés és az űrinfrastruktúra-fejlesztés területén. A társaság a világ első kereskedelmi célú űrállomását építi. Az amerikai űripari vállalat mikrogravitációs kutatásokhoz biztosít megoldásokat, különös tekintettel az űrbéli adathálózatokra, adattárolásra és feldolgozásra.

Égig érnek
Égig érnek
Fotó: 4iG

A magyar űrhajós program, a HUNOR szintén az Axiom Space partnere – ismertették.
A 4iG S&D a 4iG Csoport űripari és védelmi ipari érdekeltségeit összefogó önálló holdingvállalat, melynek célja a globális piacra lépés többek között a műholdfejlesztés, -gyártás, -üzemeltetés, műholdas szolgáltatás, a dróngyártás, a drónvédelem, valamint a védelmi ipari, digitalizációs szolgáltatások területén.

A 4iG S&D HUSAT Programjának – Közép-Kelet Európa első magánkezdeményezésben megvalósuló műholdprogramja – célkitűzése egy geostacionárius és összesen nyolc, alacsony földkörüli pályán keringő földmegfigyelési műholdból álló konstellációt pályára állítása 2032-ig – írták.

A 4iG Csoport rekordárbevétellel zárta 2024 első kilenc hónapját. Az IFRS szerinti nettó konszolidált árbevétel 20,54 százalékkal 507,8 milliárd forintra emelkedett, az EBITDA (kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) 15,11 százalékkal 169,8 milliárd forintra nőtt.

A 4iG a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) prémium kategóriás kibocsátója, részvényei pénteken 1430 forinton zártak, árfolyama az utóbbi egy évben 720 és 1460 forint között változott.

Árfolyam

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Újabb tőkeemelést készít elő a kínai DeepSeek
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 15:02
Újabb tőkebevonásra készül a kínai mesterségesintelligencia-fejlesztő DeepSeek mintegy 500 milliárd jüanos, hozzávetőleg 74 milliárd dolláros vállalatértékelés mellett, miközben megkezdte egy sanghaji tőzsdei bevezetés előkészítését is.
Vállalat Javuló pályán az AutoWallis, de még megérzi a hormuzi helyzetet
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 11:20
Fennmaradtak az első három hónap kedvező folyamatai, így a első félévben összességében 10 százalékot megközelítő mértékben bővült az új gépjárművek értékesítése az AutoWallis Csoport Kiskereskedelmi Üzletágában. A Nagykereskedelmi Üzletág eközben 3,5 százalékra csökkentette elmaradását, elsősorban a tavaly megszerzett új márkák értékesítésének köszönhetően – közölte a Budapesti Értéktőzsde autós vállalata.
Vállalat Ha tovább halogatja ezt, lecsap a NAV, törölhetik az adószámát is
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 10:13
Rengetegen maradtak adósak ezzel a beszámolóval – figyelmeztetett a hivatal.
Vállalat Vörös posztó volt az Európai Unió szemében, a kormány módosította a közbeszerzések rendszerét
Imre Lőrinc | 2026. július 13. 17:13
Pénteken biztossá vált, hogy Magyarország megkapja az Európai Unió helyreállítási alapjából (RRF) járó 10 milliárd eurónyi forrást (ebből 6,5 milliárd euró a támogatás, 3,5 milliárd euró a kedvezményes hitel), miután az EU pénzügyminiszterei is jóváhagyták a magyar helyreállítási tervet. Ezeket a pénzeket a magyar kormánynak nagyon szűk határidővel, augusztus 31-ig kell felhasználnia. A jóváhagyást egy törvényalkotási folyamat előzte meg, ami során az Országgyűlés a közbeszerzésekről szóló 2015. évi törvényt is módosította – erről beszélt kollégánk a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
Vállalat Jön az MFB tőkeemelése, és ez a magyar gazdaságnak is jó hír
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 16:54
Az Európai Bizottság jóváhagyó döntése értelmében megvalósulhat a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) forrásaiból az a történelmi léptékű tőkeemelés, amelyet a magyar állam hajt végre a Magyar Fejlesztési Banknál (MFB).
Vállalat Rekordbevétel született a chipek piacán, kaszált az óriáscég
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 15:17
A kereslet nem hagy alább.
Vállalat Megkezdődött az új elektromos Mercedes sorozatgyártása a kibővített kecskeméti gyárban
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 12:26
Átadták a kibővített kecskeméti gyárat, és egyúttal megkezdődött az új elektromos C-osztály sorozatgyártása is.
Vállalat Tényleg kivonul a Tesco Magyarországról?
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 15:29
Csütörtökön jelent meg a nemzetközi sajtóban a hír, hogy a Tesco fontolgatja a magyar, cseh és szlovák érdekeltségének eladását. A vállalat az értesülést nem kommentálta, de az ATV-nek nyilatkozva kollégánk, Király Béla beszélt az eladás mellett szóló érvekről. Az esetleges tranzakció abból a szempontból nem lenne előzmény nélküli, hogy a közelmúltban az Auchan itthoni részlege is tulajdonost váltott.
Vállalat Kevés a haszon, kivonulhat a Tesco Magyarországról
Privátbankár.hu | 2026. július 9. 14:11
A brit piacon jóval nagyobb haszonkulccsal tudnak működni, ezért eladhatják a magyarországi, szlovákiai és csehországi üzleteket.
Vállalat Elegük lett a magyarországi Ikea-dolgozóknak, letették a munkát
Privátbankár.hu | 2026. július 9. 13:41
Mindenkire érvényes, 6 százalékos béremelést szerettek volna, a vállalat csak differenciált béremelést ajánlott fel. A közleményükben azt írták, szuper évet zártak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG