2p

Közel 11 milliárd forintos veszteséget volt kénytelen elkönyvelni amiatt, hogy Zágráb 2015-ben kötelezően elrendelte, kérésre a svájci frankban vagy svájcifrank-alapon felvett lakossági hiteleket a horvát bankok - így az OTP ottani leánya is - kötelesek voltak euróra, vagy euróalapúra átváltani.

A Budapesti Értéktőzsde honlapján megjelent tájékoztatás szerint az OTP Bank Nyrt. nemzetközi választottbírósági eljárást kezdeményezett a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjánál (ICSID) Horvátország ellen. A legnagyobb hazai hitelintézet álláspontja szerint Horvátország megsértette a Magyarország és Horvátország között fennálló beruházásvédelmi egyezményt a deviza- és devizaalapú lakossági hitelek kötelező átváltásának előírásával. Az ICSID főtitkára a kérelmet 2020. október 16-án nyilvántartásba vette.

Szeretnék megtéríttetni a közel 11 milliárd forintos veszteségüket. Fotó: MTI
Szeretnék megtéríttetni a közel 11 milliárd forintos veszteségüket. Fotó: MTI

A választottbírósági eljárás célja az OTP horvátországi leánybankját ért – jelenleg 224 millió horvát kuna összegűre becsült, mostani árfolyamon 10 milliárd 778 millió forint – veszteség megtérítése. Ezt a veszteséget azon horvát jogi szabályozás okozta, amely 2015-ben kötelezően előírta, hogy a svájci frankban vagy svájcifrank-alapon felvett lakossági hitelek adósainak kérelmére a horvát bankok kötelesek az adott lakossági hitelek devizanemét euróra, vagy euróalapúra átváltani a folyósításkori árfolyamon és kamatozással. Az elszenvedett veszteséget az OTP Csoport már elkönyvelte, azonban annak elsősorban tárgyalásos úton való rendezéséről, másodsorban jogi úton való visszaköveteléséről nem mondott le.

Az OTP Bank nyrt. számára Horvátország fontos befektetési célpiac, közlése szerint a Csányi Sándor vezette hitelintézet elkötelezett a horvátországi leánybankja eredményes működésében. Az OTP az elmúlt évek folyamán, és továbbra is a kialakult vita békés rendezésére törekszik Horvátország kormányával. Ugyanakkor részvényesei, befektetői és más érintettek (stakeholderek) érdekeinek védelme a választottbírósági eljárás megindítását is szükségessé tette. Az OTP célja ettől függetlenül továbbra is az igényeinek tárgyalásos úton való rendezése - áll a közleményben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Tőzsdére megy az egyik legnagyobb hadiipari vállalat
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 16:31
Frankfurtban és Párizsban tervezi részvényeinek bevezetését a német-francia KNDS hadiipari vállalat, a Leopard 2 és Leclerc harckocsik, valamint a Caesar önjáró tüzérségi rendszerek gyártója – jelentette be a cég szerdán. A tőzsdei bevezetést követően a német és a francia állam egyaránt 40 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik majd a vállalatban, míg a fennmaradó 20 százalék intézményi befektetők kezébe kerül.
Vállalat A Rheinmetallnak se mindig jön be minden
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 14:19
Több mint 16 százalékkal esett a Rheinmetall árfolyama szerdán, miután a német kormány törölte a cégnek szánt fregattprogramot, és helyette a Thyssenkrupp Marine Systems (TKMS) által gyártott fregattokat rendel.
Vállalat Jól sikerült a kibocsátás az MBH Jelzálogbanknál
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 10:41
Nagy volt az érdeklődés.
Vállalat Új lehetőségekről is tárgyalt a 4iG vezetője az Egyesült Arab Emírségekkel
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 07:37
Az egyik legbefolyásosabb politikus-üzletemberrel.
Vállalat Több mint 40 millióba került a Mol-nak ez a késés
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 10:47
Nem megfelelőe jártak el, le is csapott a felügyelet.
Vállalat Jókora kamatemelés lépett életbe a legnépszerűbb céges hiteleknél
Herman Bernadett | 2026. június 23. 10:19
Felszámolják a kis- és középvállalkozások legkedveltebb hiteleihez kapcsolódó kiskapukat. A Gazdasági és Energetikai Minisztérium (GEM) úgy döntött, a Széchenyi Likviditási és Folyószámlahitelek kamata a jelenlegi fix 3 százalékról csaknem a duplájára, 5,89 százalékosra emelkedik. 
Vállalat Újabb űripari fejelménnyel rukkolt elő a 4iG
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 06:29
Félezer műhold előállítására alkalmas üzemet is megtekintettek a tárgyalások alkalmával.
Vállalat Ötödik éve lett veszteséges Dzsudzsák Balázs vállalkozása
Privátbankár.hu | 2026. június 20. 09:45
A tavalyi év sem hozta el az áttörést a DB7.hu Kft. sorsában. A 2023-as évez hasonlóan most sem volt bevétele, így nem csoda, ha ismét veszteséget termelt.
Vállalat A bőrükön érzik a hazai cégek a klímaváltozást – sivatag lesz Magyarország?
Sipos Ildikó | 2026. június 18. 16:42
A nagyvállalatok járnak az élen a fenntarthatóságban.
Vállalat Nagy döntés a kormánytól, módosítják a Széchenyi Kártya Programot
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 12:55
A Gazdasági és Energetikai Minisztérium módosítja a Széchenyi Kártya Program likviditási hiteltermékeinek kamatfeltételeit, amelyeket még tavaly október elején egységesített fix 3 százalékon az Orbán-kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG