4p

A felhalmozott nagy mennyiségű adatvagyon értelmezését és feldolgozását segítő gráfadatbázisok területén piacvezető Ontotextben szerzett részesedést az OTP Csoporthoz tartozó PortfoLion, jelentette be a magyar befektető. A befektetést a Portfolion a tranzakciót vezető Integral Venture Partners-szel és a Carpathian Partners-szel közösen valósította meg. A befektetők a tranzakciót követően az Ontotext nemzetközi jelenlétének, valamint értékesítési hálózatának megerősítésére fókuszálnak majd.

A korábbi években növekvő népszerűségnek örvendő Big Data eredményeként a vállalatoknál nagy mennyiségű adatvagyon halmozódott fel. melynek következtében nem csak az adatérzékeny iparágak legnagyobb kihívása lett az egyre növekvő adatmennyiség egyszerű és fenntartható rendszerezése. A felhalmozott adatvagyon értelmezésének, valamint feldolgozásának területén hoztak újat a gráfadatbázisok: a gráfok segítségével nagy mennyiségű szöveges adat is könnyebben értelmezhető a vizuális megjelenítésnek köszönhetően. Az Ontotext 2000-es alapítása után gyorsan az úgynevezett szemantikus technológiák, újabb nevén tudásgráfok úttörőjévé vált, technológiai piacvezető szerepét azóta is őrzi az egyedi, gráf alapú szövegelemző és adatrendszerező fejlesztéseinek köszönhetően. A cég saját platformjára épített megoldásaival jelenleg is a legnagyobb nemzetközi ügyfeleknek tervez és szállít magas hozzáadott értékű adatelemző szolgáltatásokat.

A globális piacon is meghatározó szereplővé válnának. Fotó: Depositphotos
A globális piacon is meghatározó szereplővé válnának. Fotó: Depositphotos

A cég 2019 óta Sirma AI néven, az egyik legnagyobb, bolgár tőzsdén jegyzett IT cégcsoport AI üzletágaként végezte tevékenységét és kezdte meg a platformjára épülő „dobozos” megoldások fejlesztését és értékesítését. Nyolcvan fős szófiai központjuk az új termékstratégiával párhuzamosan aktív nemzetközi ügyfélbázist épített ki, melyet azóta is sikeresen szolgál ki. Az utóbbi években olyan globális márkákkal dolgoztak együtt, mint a Standard&Poor’s, a Johnson Controls, a BBC vagy a Financial Times, de számos európai kutatási projektben is részt vettek. Mára a cég árbevételének meghatározó része amerikai, brit, illetve további európai nagyvállalati ügyfelektől származik. Az Ontotext megoldását leginkább nagyobb vállalati adatbázisokkal rendelkező média cégek, pénzügyi intézmények, egészségügyi szolgáltatók és gyógyszergyártók veszik igénybe.

A most lezárt, felvásárlásból és tőkeemelésből álló tranzakció Atanas Kiryakov, az Ontotext vezérigazgatójának jellemzése szerint segíti cég növekedési céljait és iparágspecifikus fejlesztéseit. Céljuk, hogy a kiváló, piac által elismert technológiájuk köré nemzetközi értékesítési és marketing csapatot építsenek, melynek segítségével a globális piacon is meghatározó gráf-adatbázis szereplővé válhatnak

A tranzakciót a londoni, budapesti és belgrádi központtal működő Integral Venture Partners hívta életre, melyben az OTP Csoporthoz tartozó PortfoLion mellett a Carpathian Partners nemzetközi magántőke-alap vett részt. „Folyamatosan keresünk olyan társaságokat a tágabban értelmezett kelet-közép-európai régióban, amikben megvan a lehetőség és a motiváció, hogy ne csak regionálisan, hanem globálisan is meghatározó szereplővé váljanak. Bulgária egyébként is remek célpont az európai befektetők számára, az Ontotext pedig kiemelkedő szakembergárdával és technológiával rendelkezik, ezért örömmel vettünk részt a tranzakcióban egy kipróbált partner, az Integral oldalán.” – mondta el a befektetésről Nieder Jenő, a PortfoLion vezérigazgató-helyettese.

Mint azt az érintettek közölték, a több hónapig tartó tranzakciós folyamat augusztus végén került lezárásra. A vételárat és a tulajdoni hányadokat a felek nem hozták nyilvánosságra.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat A Renault két új, Geely-alapú autót gyárt majd Brazíliában
Privátbankár.hu | 2025. november 18. 17:21
A Renault-csoport 2026 második felétől két új autót fog gyártani Brazíliában kínai partnere, a Geely járműveinek alapjaira építve – közölte a vállalat kedden, jelezve, hogy tovább terjeszkedik a nagy növekedési potenciállal rendelkező piacon.
Vállalat Jövő májustól örülhetnek a Wizz Air budapesti utasai
Privátbankár.hu | 2025. november 18. 15:57
A Wizz Air bővíti budapesti bázisát, májusban érkezik ide a cég 18. repülőgépe, ami új járatok indítására és a meglévők bővítésére ad lehetőséget – mondta Váradi József, a Wizz Air vezérigazgatója kedden online sajtótájékoztatón.
Vállalat Hihetetlen, hogy az Apple mit művel Kínában
Privátbankár.hu | 2025. november 18. 15:34
Az Apple Inc. okostelefon-eladásai Kínában 37 százalékkal nőttek októberben az új, 17. szériás készülékek iránti erős keresletnek köszönhetően – áll a Counterpoint Research piackutató honlapján kedden közzétett jelentésben.
Vállalat Gondban a kínai Baidu, ezzel kellett számolnia
Privátbankár.hu | 2025. november 18. 13:41
A Baidu kínai internetes cég veszteséggel zárta a harmadik negyedévet bevételeinek csökkenése mellett.
Vállalat Aki érti az adatait, az érti a piacát – így épül a jövő vállalata
PR | 2025. november 18. 11:15
Az adat ma már nem pusztán információ, hanem a siker kulcsa. Egy vállalat minden egyes tranzakciójában, ügyfélinterakciójában, számlájában ott rejlik az a tudás, amelyből pontosabb döntések, stabilabb működés és megbízhatóbb partnerkapcsolatok születhetnek. A jövő vállalata nem ösztönből működik, hanem adatból épít döntést, biztonságot és bizalmat.
Vállalat Felvásárolja az Otthon Centrumot az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. november 18. 08:54
Az MBH Bank újabb stratégiai akvizícióval bővíti portfólióját és megvásárolja az országos lefedettségű Otthon Centrumot a Biggeorge Holding leányvállalatától.
Vállalat Köszönőviszonyban sincs a kkv-k béremelési terve a kormány elképzelésével
Privátbankár.hu | 2025. november 18. 08:38
A kormány 13 százalékos minimálbér-emelést tervez, a cégek örülnek, ha 5 százalékot tudnak adni – írja a GKI.
Vállalat Lezárult az év cégeladása
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 19:21
A Semilab International Zrt. félmilliárd dollárért értékesítette amerikai  leányvállalatát.  
Vállalat Barna Zsolt folytatja a munkát – személyi kérdésekben döntött az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 16:33
A rendkívüli közgyűlésen döntöttek.
Vállalat Pluszpénzt kapnak a Magyar Telekom dolgozói – itt a megállapodás
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 14:22
A Magyar Telekom megállapodott az érdekképviseletekkel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG