2p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

2015-ben a magyar vállalati GDP 52,46 százalékát állították elő külföldi tulajdonú cégek. A hazaiak a fasorban sincsenek, igaz, lehetőséget se kapnak a javításra.
Sztrájkoló dolgozók a győri Audi épülete előtt. (Fotó: MTI/Krizsán Csaba)

A cikk eredetileg a G7-en jelent meg.

2015-ben a magyar vállalati GDP 52,46 százalékát állították elő külföldi tulajdonú cégek, alapvetően multik, írja a G7. A lap az Eurostat a témában elérhető, 2008 és 2015 közötti adataira hivatkjozva azt írja, a külföldi tulajdonú vállalatoknak csak Írországban van nagyobb súlya, mint nálunk. A GDP-re vonatkozó uniós átlag az utolsó elérhető évben, 2010-ben például 22,72 százalék volt.

A G7 szerint alapvetően jó, ha külföldiek fektetnek be nálunk, csakhogy míg a külföldi tulajdonú cégek növekednek, addig a hazai cégek ha lassan is, de folyamatosan leszakadnak tőlük. Ennél is jobban lemarad a hozzáadott érték termelésében a kormányzati és a háztartási szektor.

A 2010 és 2015 közötti időszakban a magyar gazdaság 26 százalékkal nőtt, a magyar tulajdonú gazdaság azonban csak 18 százalékkal, ellenben a külföldi cégek közel kétszer ennyire gyorsan, 34 százalékkal.

Ennek az okai a következők lehetnek:

  • a külföldi cégek alapvetően nagyobbak, ezért is hatékonyabbak
  • jellemzően magasabb szintű technológiát hoznak
  • 2010 és 2018 között 346 milliárd forint állami támogatást adott a kormány a multiknak
  • plusz több száz milliárd forintnyi adókedvezményt és a cégek elvárásai szerint épülő fejlesztést

A lap szerint a 30 legnagyobb multinacionális nagyvállalat évi 48 milliárd forint adót takaríthat meg a transzferárazási trükkök segítségével. A csak Magyarországon működő cégeknek erre nincs lehetőségük.

Továbbbi részletek, grafikonok a G7-en.

Címkék: Vállalat Ipar Multik

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Jött egy negatív jelentés a bankszektorról, amire nem számítottunk
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 17:15
Az S&P Global Ratings negatívra rontotta a magyar bankszektor gazdasági kockázataira vonatkozó kilátásait. A lépést elsősorban a növekvő költségvetési nyomás, az intézményi gyengeségek és a külső kitettség indokolja az intézmény szerint, ugyanakkor az úgynevezett Banking Industry Country Risk Assessment (BICRA) besorolást és az OTP Bank minősítését változatlanul hagyta a hitelminősítő.
Vállalat Most végre kiderülhet, van-e alternatívája a Barátság kőolajvezetéknek
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 16:52
Megkezdődik szerdán az Adria kőolajvezeték 11 hónapos, hosszú távú kapacitásteszt-sorozata – közölte a Mol pénteken az MTI-vel.
Vállalat Megvan, mikortól kapnak mentőövet az éttermek
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 15:15
A hazai éttermek számára március végétől igényelhető az 5+5 millió forintos hitel- és támogatási konstrukció.
Vállalat Nyolcszorosára nőtt az OTP extraprofitadója tavaly
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 09:37
Hajnalban tette közzé tavalyi eredményeit az OTP Bank. Az utolsó negyedévben megfelelt az eredmény az elemzők várakozásainak, a teljes évet nézve pedig több mint 1146 milliárd forintos pluszban zártak. Az extraprofitadó mértéke pedig nagyot ugrott.
Vállalat Elindultak Debrecenből a BMW-k
Privátbankár.hu | 2026. március 5. 13:53
Speciális eszközökön indulnak világhódító útra.
Vállalat Újraindulnak az Emirates járatai
Privátbankár.hu | 2026. március 5. 13:37
Március 5-én és 6-án több mint 100 járat indul és érkezik Dubajból.
Vállalat Nagy fába vágja a fejszéjét a 4iG Észak-Macedóniában
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 17:29
A 4iG Csoport macedón tagvállalata, a One Macedonia és az Ericsson a 2026-os Mobile World Congress (MWC) keretében szállítói és szolgáltatási szerződést írtak alá Észak-Macedónia egyik legfejlettebb, zöldmezős 5G (SA – Standalone) mobilhálózatának kiépítésére. Az Ericsson exkluzív technológiai partnerként vesz részt a 4iG 100 millió eurós észak-macedóniai beruházási stratégiájának részeként megvalósuló fejlesztésben, melynek keretében négy év alatt több mint 500, 5G bázisállomás létesül.
Vállalat Új információk jöttek a Wizz Air közel-keleti járatairól
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 15:59
Jövő vasárnapig biztosan nem indít járatot a Wizz Air Izraelbe, Dubajba, Abu-Dzabiba és Ammánba sem – közölte a Wizz Air szerdán az MTI-vel.
Vállalat 50 milliárd dollárt fektet be az Amazon az OpenAI-ba
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 12:45
15 milliárdot első részletként, további 35 milliárdot pedig meghatározott feltételek teljesülése esetén.
Vállalat Az Adidas nagyot tudott fordítani, maradhat a vezér
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 11:30
A német sportfelszerelés-gyártó nyereséges negyedik negyedévet zárt az egy évvel korábbi veszteség után, működési eredménye és bevétele is emelkedett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG