2p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

Két, ugyanazon a budapesti címen bejegyzett ingatlanos vállalkozását ugyanis szeptember 30-ával összevonja.

A cikk eredetileg laptársunk oldalán, az Mfor.hu-n jelent meg.

A legfrissebb cégközlönyben megjelent tájékoztatás szerint a Révay 10 Ingatlanfejlesztési Kft. beolvad az Obra Ingatlankezelő Kft.-be. Az indoklás szerint a két társaság alapítói a hasonló tevékenységi körre és a működési költségek optimalizálására tekintettel döntöttek a két társaság beolvadás útján történő egyesüléséről - ahogy arról az MTI híre alapján laptársunk már korábban beszámolt. Most azonban további érdekes részletek derültek ki.

Mindkét cég Mészáros Lőrinc cégbirodalmába tartozik. A Révay 10 közvetlen tulajdonosa az Obra, amelyé pedig az Opus Global Nyrt. Márpedig a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) jegyzett cég – a legutóbbi, a BÉT honlapján megjelentetett március 3-ai tulajdonosi megfeleltetés szerint – közvetett gazdája Mészáros Lőrinc, több mint 70 százalékos részesedéssel. Mindkét cég fő tevékenysége saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása és üzemeltetése, így nem meglepő, hogy az összeolvadást követően tovább működő Obra is ezzel foglalkozik majd. 

Mészáros Lőrinc racionalizált. Fotó: MTI
Mészáros Lőrinc racionalizált. Fotó: MTI

Az viszont már a kívülállók számára érdekes lehet, miért a Révay 10 olvadt be, hiszen a két cég közül messze ő a nagyobb, az egyesülés vagyonmérlegtervezete szerint mérlegfőösszege több mint az ötszöröse az őt befogadó Obraénak, 1,6 milliárd forint. S a fuzionált cégé is szinte hajszálra ennyi lesz, ami még inkább alátámasztja a racionalizáció indokoltságát.

Némi kutakodás után erre is kvázi magyarázatot lehet találni. Ehhez a kiindulási alap, hogy az új Obra tőkéje nagyot zuhan. A jegyzett tőke például mindössze 10 millió forint lesz, szemben a régi Obra 50 millió és a Révay 10 Kft. 385 milliójával. Az immár közös saját tőkéjük pedig 286 millióval lesz kevesebb, közel 730 millió.

Az már az Obra 2019-es beszámolójából derül ki, hogy a cég a tavalyi évét közel 12,6 milliós veszteséggel zárta, amely következtében a saját tőkéje a jegyzett tőkéje alá zuhant. Ennek a veszteségnek a rendezése lehetett a valódi oka annak, hogy Mészárosék összeboronálták e vállalkozásukat a Révay 10-zel, amely amúgy az elmúlt évet 11,3 milliós nyereséggel hagyta maga mögött.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Ezzel lepheti meg az OTP november 28-ától
Privátbankár.hu | 2025. október 17. 17:40
Megszűnnek a MobilBank alkalmazás díjmentes push mobilos értesítései, miután új digitális csomagokat vezet be a bank.
Vállalat Pozitív meglepetés az American Expressnél
Privátbankár.hu | 2025. október 17. 17:20
Az elemzők által vártnál magasabb harmadik negyedéves profitról számolt be az American Express (AmEx) multinacionális pénzügyi szolgáltató vállalat.
Vállalat Aránytalanság miatt a Romgaz beperelte az Európai Bizottságot
Privátbankár.hu | 2025. október 17. 16:55
A román állami gáziparivállalat azt szeretné elérni, mentesítsék a kötelezettség alól, hogy szén-dioxidot tároljon a kimerült gázmezőkben.
Vállalat A Volvo AG-t még az ág is húzza
Privátbankár.hu | 2025. október 17. 14:55
Csökkent a teherautókat, buszokat, hajómotorokat és munkagépeket gyártó Volvo AG adózás előtti eredménye a harmadik negyedévben, miután mérséklődött a bevétele is az alacsonyabb értékesítés miatt.
Vállalat Trump rárontott a fogyasztószerekre – bevitt egy gyomrost a Novo Nordisknek
Privátbankár.hu | 2025. október 17. 13:51
A dán gyógyszergyártó részvényei 6 százalékot estek, miután az amerikai elnök bejelentette csökkentené a fogyókúrás gyógyszerek árát.
Vállalat A BYD-nek nagy gondja akadt az akkumulátorokkal
Privátbankár.hu | 2025. október 17. 13:31
A BYD kínai autógyártó több mint 115 ezer, 2015 és 2022 között gyártott Tang és Yuan Pro típusú járművét hívja vissza tervezési hibák és az akkumulátorral kapcsolatos biztonsági kockázatok miatt – jelentette be a kínai piacfelügyelet pénteken. Ez a cég eddigi legnagyobb visszahívása.
Vállalat Az Axiom Space társalapítója Jászai Gellértnél járt Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. október 17. 13:10
Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnöke, Kam Ghaffariannal találkozott. A megbeszélésen a felek űripari és potenciális energetikai együttműködésekről egyeztettek – közölte a cég.
Vállalat Ezt hozta eddig beruházási fronton Magyarországnak Donald Trump kormányzása
Privátbankár.hu | 2025. október 17. 10:40
Jön a kilencedik amerikai beruházás Magyarországra, Donald Trump januári beiktatása óta. Ezúttal a Citibank jelentette be, hogy folytatja magyarországi tevékenységének bővítését.
Vállalat Két új városba repül a WizzAir decembertől Budapestről
Privátbankár.hu | 2025. október 17. 10:25
Északi irányba bővíti kínálatát a magyar fapados légitársaság. Tallin és Billund a két új úticél.
Vállalat A tajvani TSMC nem fér a bőrébe
Privátbankár.hu | 2025. október 16. 19:41
A világ legnagyobb fejlett chipgyártója emelte árbevétel-előrejelzését a mesterséges intelligencia megatrendjének optimista kilátásai miatt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG