3p

Richard Branson angol milliárdos a Virgin Galatic nevű űrjárműve fedélzetén a világűr peremén járt vasárnap.

Az Új-Mexikóból hat fős személyzettel induló űrhajó elérte a világűrt a sivatag felett nagyjából 85,3 kilométeres magasságban, az emberek néhány percig érezték a súlytalanságot, majd az űrhajó siklásban visszatért az űrkikötőbe. Az egész út a felszállástól a landolásig nagyjából egy órán át tartott.

A Virgin Galactic Unity22 űrjárműve hatfős legénységgel szállt fel, a milliárdoson kívül csak a cég alkalmazottai utaztak a fedélzeten. Branson kereskedelmi űrutazási szolgáltatást akar indítani. Nagyjából 600-an már be is fizették az előleget a kirándulásra. (Köztük a pletykák szerint ott van Elon Musk, a rivális SpaceX vezére is.) A menetjegy teljes ára elérheti a 250 ezer fontot (több mint 100 millió forintot).

Richard Branson a világűr peremén - forrás: Youtube / Virgin Galactic
Richard Branson a világűr peremén - forrás: Youtube / Virgin Galactic

Elon Musk is kiment megnézni a felszállást

A Virgin Galatic rakétáját speciális kéttörzsű repülőgép, a Branson néhai édesanyja nevét viselő VMS Eve szállította az új-mexikói sivatag fölötti űrbe. A vasárnapi út a cég SpaceShipTwo rendszerének 22. repülése volt, valamint negyedik, legénységes missziója a Föld atmoszféráján túli világba. Ez az első járatuk, amelyik teljes személyzettel repült.

Vasárnap reggel, egy héttel 71. születésnapja előtt Branson a legénység többi tagjával együtt az eseményre összegyűlt nézőknek - köztük a rivális Elon Musk milliárdosnak - integetve lépett az új-mexikói Spaceport America aszfaltjára. A repülőtérre kerékpárral érkezett, a csapat többi tagját öleléssel üdvözölte - látható a Virgin Galactic portálján közzétett videón.

Amikor a szállítójármű elérte a 13 kilométeres magasságot, a Unity levált a hordozórepülőről, beindult a hajtóműve, és fellőtte az űrhajót az űrbe, majdnem több mint 85 kilométeres magasságba, ahol a legénység négy percig élhette át a súlytalanságot.

A milliárdosok már a világűrben versenyeznek

Branson ezzel lépéselőnyt szerzett az űrturizmusban másik riválisával, az Amazon-alapító Jeff Bezosszal szemben is. Az amerikai milliárdos, aki vagyona tetemes részét hobbijára, a rakétaépítésre fordította, július 20-át jelölte ki űrutazása napjául. Három embert hívott magával a New Sheperd fedélzetére: fivérét, egy jótékonysági árverés győztesét, valamint a 82 éves Wally Funk egykori pilótanőt.

Branson egyértelműen erre válaszul jelölte ki július 11-ét repülése napjául. Eredetileg ugyanis a következő Unity-járaton a Virgin Galactic négy alkalmazottja utazott volna, hogy teszteljék a kabin élményét a jövendőbeli turisták számára. A milliárdos csak ezután indult volna.

Üzenet az álmodozók következő generációjának

Branson a világűr pereméről azt üzente a gyerekeknek: egyszer ő is egy gyerek volt egy nagy álommal, a csillagokat bámulva - most pedig már egy felnőtt egy űrhajó fedélzetén, más csodálatos felnőttekkel együtt tekintve le a gyönyörű Föld bolygóra. Az "álmodozók következő generációjának" azt üzente: 

"ha mi képesek vagyunk erre, képzeljétek csak el, mire vagytok ti képesek!"

- majd kicsatolta biztonsági övét, hogy lebeghessen egy kicsit a súlytalanságban.

A teljes, mintegy kétórás közvetítést itt izgulhatja végig, aki nem látta. 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Zuhannak a Tesla-eladások az amerikai adójóváírás megszűnése miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 17:34
Közben meglódultak a kínai eladások. 
Vállalat Három nagy légitársaság csap össze a portugál légitársaságért
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 15:31
Az érdeklődők között van a Deutsche Lufthansa, az IAG és most már az Air France-KLM is. 
Vállalat Erős évet zárt az AKKO Invest, de egy tétel lenyomta a profitot
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:37
Újabb rekordévet tudhatnak maguk mögött.
Vállalat A piac negyede az MBH lízingcégéé
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 11:33
Jó évet zárt az Euroleasing Zrt. 2025-ben is.
Vállalat Sikert és profitot érő kérdések és válaszok kkv-knak
PR | 2026. április 2. 10:27
A Garantiqa támogatásával készült Cégkassza Podcast azoknak szól, akik szeretnének tisztábban látni a vállalkozói pénzügyek, finanszírozási lehetőségek és kkv-trendek világában. Hiteles vendégek, aktuális témák, közérthető beszélgetések — minden, ami a tudatos üzleti döntésekhez kell.
Vállalat Vagyonból örökséget csinálna az OTP Private Banking
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 10:06
Új szolgáltatást integrálnak a vagyonkezelésbe.
Vállalat Megfürdették pénzben a ChatGPT fejlesztőit
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 09:48
Rekordösszegű tőkebevonás a cégnél.
Vállalat Újra indítja észak-koreai járatait az Air China
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 19:33
Nem máshova, mint egyenesen Észak-Koreába indítanak repülőket.  
Vállalat Komoly átalakulást hajtottak végre a Mol-nál
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 18:29
A Mol Nyrt. tavaly jóváhagyott szervezeti átalakulása értelmében április elsejétől holdingtársaságként működik tovább, amely személyi változásokkal is járt – közölte a társaság a BÉT honlapján szerdán.
Vállalat ÁKK: az első negyedév meghaladta a terveket
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 16:34
Az egész évre tervezett 5445 milliárd forint összegű nettó forrásbevonás teljesülése kedvező volt, az első negyedévben a lakossági állampapírokra vonatkozó éves terv 33 százaléka teljesült, a forint intézményi finanszírozás esetében 99 százalék, a deviza intézményi finanszírozás vonatkozásában pedig 66 százalék a teljesülési arány – közölte kedden az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK). A nettó kibocsátás mellett a bruttó állampapír-eladás is kedvezően áll időarányosan, még a háborús feszültség sem okozott komoly megingást a piacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG