2p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

A társtulajdonos elutasította a csődegyezséget, kezdődik a legnagyobb romániai hajógyár, a Damen Shipyards felszámolása – írja a BNS szakszervezeti szövetség közleménye alapján az economedia.ro.

A hitelezők szerdai közgyűlésén a holland Damen Holding elutasította a fekete-tengeri kikötővárosban, Mangalián található hajógyárat működtető cég reorganizációs programját.

„Ennek a döntésnek a következményei rendkívül súlyosak az alkalmazottakra nézve. A cég felszámolásával a munkavállalók egyéni munkaszerződései megszűnnek, elvesztik a munkahelyeiket” – olvasható a BNS közleményében.

A holland társtulajdonos arra hivatkozva utasította el a reorganizációs tervet, hogy az ellenkezik az érdekeivel, súlyos veszteségeket okoz neki.

A Damen Holding szerint a reorganizációs terv kizárja a jelentős beruházások és a Damen Holding által a hajógyárnak nyújtott hitelek visszafizetését, ami számottevő veszteséget okoz a Damennek – közölte a cégvezetés.

A mangaliai kikötő látképe 2017-ben – lehúzza a rolót a hajógyár
A mangaliai kikötő látképe 2017-ben – lehúzza a rolót a hajógyár
Fotó: Wikipédia/Leontin l.

A Damen Holding jelenleg a Damen Shipyards részvényeinek 49 százalékával rendelkezik, a román államnak korábban átengedett 2 százalékos részvénycsomagért pedig a bécsi nemzetközi döntőbíróságon pereskedik. A holland vállalat 2018-ban, a koreai Daewootól vette meg a Damen Shipyards 51 százalékos részvénycsomagját.

A cég 2024 óta áll csődeljárás alatt, melyet a holland társtulajdonos egy 2018-ban nyújtott, 160 millió eurós hitel miatt kezdeményezett. A hajógyárnak mintegy 1000, kényszerszabadságon levő dolgozója van, akik három hónapja nem kapták meg a bérüket. Az utóbbi hetekben az alkalmazottak több alkalommal tüntettek az elmaradt bérek miatt.

A hitelezők követelései 1,97 milliárd lejt tesznek ki, a hajógyár aktívumainak piaci értéke azonban csak 184,5 millió euró. A Damen Shipyards csődbiztosa korábban azt közölte, hogy stratégiai befektetőt keres a vállalat számára. A mangaliai a legnagyobb romániai hajógyár, a telephelye 1 millió négyzetméter, a termelési kapacitása pedig évi 3,5 millió munkaóra.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Döbbenet, mennyit várnak a cégek, hogy kifizessék őket
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 17. 10:52
A vállalati forgalom nő, azonban egyre több pénz ragad be a cégek közötti követelésekbe. 2025-ben az összes aktív vállalkozás 26,7 százalékánál, mintegy 87 ezer cégnél a követelések forgási ideje az országos átlag több mint kétszerese volt.
Vállalat Hoppon maradhat, aki hétvégén EasyJet-tel repülne
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 15. 16:06
Mintegy száz járatát törölte szombaton és vasárnap az EasyJet légitársaság franciaországi vállalata légiutas-kísérőinek sztrájkja miatt. A személyzet a folyamatosan és gyakran az utolsó pillanatban változó beosztások ellen tiltakozik.
Vállalat Mi vihette rá az MVM exvezetőit egy 50 milliárdba kerülő árfolyamügyletre?
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 14. 15:09
Ezt próbálta kitalálni laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor. Bizonyosságot majd akkor lehet megtudni, ha az MVM volt vezetői a hivatalos jogi és könyvvizsgálói eljárások keretében részletes elszámolást adnak a 400 euró/forint feletti fedezeti tranzakcióról.
Vállalat Zöld jelzést kapott a 4iG, élesedik az új partnerség
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 11. 18:53
Rábólintott a német hatóság két tranzakcióra.
Vállalat Nem teljesen átlátható – kiejtették Mészáros Lőrinc cégét egy fontos körből
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 11. 11:39
Az MFB döntéséről Kapitány István is tájékoztatást adott.
Vállalat Elkezdték a Paksi Atomerőmű 2. blokkjának felterhelését
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 10. 19:41
Megkezdődött a paksi atomerőmű 2. blokkjának fokozatos felterhelése hétfőn 18 órakor – közölte a létesítmény a honlapján.
Vállalat Óriási tőkeemelés az állami tulajdonú banknál
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 10. 15:15
Ritka nagyságrendű üzleti döntés született az MFB-nél. 
Vállalat Patinás, több mint hetven éve alapított cég szűnhet meg Magyarországon
Imre Lőrinc | 2026. augusztus 10. 08:54
Már több mint 4 éve húzódik Magyarország egyik legnagyobb és legrégebbi, hazai tulajdonban lévő téglagyárának a vesszőfutása. A Mályi Tégla Kft. az orosz-ukrán háborúval járó energiaválság miatt vált teljesen fizetésképtelenné, majd került felszámolási eljárás alá. Évekig úgy tűnt, hogy az állam mentőövet dobhat a cégnek, de most egy új tulajdonos érkezhet, akinek a tervei között nem szerepel a téglagyártási tevékenység folytatása.
Vállalat Magyar kézifegyver-gyártásról tárgyalt Washingtonban a 4iG vezetője
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 8. 11:14
Jászai Gellért a kézifegyvergyártó Troy Industries vezetői mellett a J.P. Morgan képviselőjével is egyeztetett.
Vállalat Magas rangú amerikai kormányzati szereplőkkel tárgyalt Jászai Gellért
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 15:36
Az űr- és védelmi ipar volt az egyik fő egyeztetési pont.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG