5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A regeneratív orvoslás új terápiás eljárásokkal rukkolhat elő a rákos megbetegedések, a genetikai rendellenességek vagy az autoimmun betegségek kezelésében. Az új terápiák piaca gyors növekedésnek indult, amely 2020 és 2025 között évente várhatóan 33 százalékkal bővül majd. Ennek ellenére a nagy gyógyszergyártó cégek feltűnően nem törődnek a változásokkal.

A regeneratív orvosi eljárások a jövőben teljesen felforgatják az egészségügyi szektort. Az olyan innovatív kezelések, mint az őssejt-, vagy a génterápia képesek lehetnek teljes mértékben meggyógyítani a betegeket ahelyett, hogy csak kezelnék őket. A gyógyszeripar ugyanis arra az üzleti modellre épül, hogy a hagyományos módon a gyógyíthatatlannak tűnő betegségeket is gyógyszerekkel próbálják kezelni. Ezzel szemben a regeneratív terápiákat speciális klinikákon és kísérletekre alapozva dolgozták ki. A forradalmi változás jelei a betegek részéről is érzékelhetőek, hiszen az igénybe vett gyógymódok fókusza az éveken át tartó gyógyszeres kezelések felől kezd eltolódni a végleges gyógyulást ígérő eljárások irányába – derül ki a Roland Berger legújabb, „Regeneratív orvoslás – A terápiás készítmények következő generációja felforgatja gyógyszerpiacot” című tanulmányából.

A szemléletváltás is fontossá válik

Az innovatív eljárások még kevés helyen érhetők el, mert ezek a terápiák teljesen más készségeket és technológiákat igényelnek, mint a gyógyszeres kezelések, illetve elfogadásukhoz egy bizonyos fajta szemléletváltásra is szükség van az orvosok és a betegek körében egyaránt. Ezzel együtt a regeneratív orvoslás piaca gyorsan növekszik – az előrejelzések szerint a jövőben évente 33 százalékos növekedés prognosztizálható az iparágban – ami azt jelenti, hogy a jelenlegi 20 milliárd eurós piac 2025-re 130 milliárd euróra növekedhet. Ennek ellenére a nagy gyógyszergyártó cégek feltűnően nem kívánnak foglalkozni az új eljárásokkal, amellyel azt kockáztatják, hogy a piac egy jelentős részétől eleshetnek.

„A regeneratív orvoslásban megvan az a potenciál, hogy feje tetejére állítsa az egészségügyi szektort az olyan szereplőkkel együtt, mint az egészségbiztosítók, a kórházak és a gyógyszercégek” – mondta Schannen Frigyes, a Roland Berger magyarországi ügyvezetője. „A regeneratív gyógyászat az elkövetkezendő években leginkább a gyógyszerpiacot fogja átalakítani.”

Már új szereplők is feltűntek a piacon

Könnyen lehet, hogy a nagy gyógyszercégek nem lesznek képesek integrálni jelenlegi működésükbe az olyan új eljárásokat, mint az őssejt-terápia vagy a génterápia. Elképzelhető, hogy másfajta gondolkodásmódra vagy egy új üzleti modellre van szükség ahhoz, hogy az ilyen összetett termékekből profitot lehessen generálni.

Emiatt több új szereplő is feltűnt a piacon. A medtech, azaz a gyógyászati technológiával foglalkozó vállalatok közül többen már egy lépéssel a gyógyszeróriások előtt járnak. Mi több, a medtech iparág nagyobb nyereségességet érhetnek el a regeneratív gyógyászati eljárásokból, ugyanis ezek a vállalatok nem függnek egy terméktől, hanem széles termékkínálatot építenek fel. A medtech szereplők már most jelentkeznek fogyasztó specifikus és az egyéni igényekre reflektáló megoldásokkal, sőt legtöbbjük partneri együttműködésben van a regeneratív gyógyászat szereplőivel.

A nagy gyógyszergyártó cégek szerepe eddig is másodlagos volt a folyamatban

A nemzetközi gyógyszercégek eddig sem voltak túl aktívak a regeneratív gyógyászatban: az őssejt-, és génterápiák klinikai tesztelési fázisának több mint 80 százaléka biotechnológiai cégek kezében van. „A nagy gyógyszercégek nem csak azt kockáztatják, hogy ezek az új eljárások csökkenteni fogják az értékesítési bevételüket, hanem azt is, hogy egy feltörekvő üzletágban a partvonalra szorulnak” – mondta Schannen Frigyes, aki azt is javasolja a gyógyszercégeknek, hogy vizsgálják felül és tervezzék újra a jövőbeli üzleti modelljeiket. „A nagy gyógyszercégek jelenlegi ipari méretű gyártási és ellátásilánc-modellje nem kompatibilis az újonnan érkező terápiákkal.”

Mivel a regeneratív gyógyászati eljárásokat a betegekre kell szabni, a kórházi környezetben elvégzett helyi kezelések továbbra is szükségesek lesznek. Ez azt jelenti, hogy az értékteremtés nagy része nem kerül ki a kórház falain kívülre. A gyógyszeripar szereplőinek, hogy alaposan felül kell vizsgálniuk működésüket: meg kell duplázniuk az innovációs törekvéseiket és klinikai téren fel kell gyorsítaniuk fejlődésüket, hogy minél hamarabb, többféle megoldással lehessenek jelen a piacon.

A gyógyszeróriásoknak változtatniuk kell, ha nem akarnak lemaradni

A gyógyszercégeknek át kell gondolniuk szerepüket és megfelelő stratégiát kell kialakítaniuk, ha nem akarnak lemaradni a versenyben.

„A fejlődéshez a gyógyszercégeknek együtt kell működniük a biotechnológiai cégekkel és a klinikai kutatócsoportokkal. A földrajzi közelség az egyik létfontosságú tényező az újfajta eljárások esetében, ugyanis a regeneratív gyógyászatban fontos, hogy a gyártási folyamatok közel helyezkedjenek el a terápia alkalmazásának helyéhez” – mondta Schannen Frigyes, hozzátéve, hogy fontos szempont lesz a jövőben az infrastruktúra  is.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Megmentené a TikTokot Donald Trump?
Privátbankár.hu | 2025. január 19. 09:36
Haladékot adhat a közösségi oldalnak a hétfőn hivatalba lépő elnök.
Vállalat Tragikus hirtelenséggel meghalt a Strabag 44 éves vezetője
Privátbankár.hu | 2025. január 18. 12:57
Váratlanul meghalt a Strabag vezérigazgatója, Klemens Haselsteiner.
Vállalat Bajban a Boeing?
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 11:16
Közel harmadával kevesebb repülőgépet adott át a vevőinek tavaly.
Vállalat Ön Telekom-ügyfél? Akkor ettől elborulhat az agya
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 08:49
A távközlési szolgáltató díjemelést jelentett be.
Vállalat A TikTok már a nagy leállásra készül, ez fogadja majd a felhasználókat
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 11:26
Ez történik vasárnap.
Vállalat Ezt már tényleg nem teszi zsebre Vlagyimir Putyin
Privátbankár.hu | 2025. január 13. 19:29
40 százalékos leépítést fontolgat Oroszország vezető földgázkitermelője, a Gazprom, mindez akár 1500 ember elbocsátását jelentheti csak a vállalat vezetőségéből.
Vállalat Akkora pofont kapott Kínában a Porsche, hogy az egész világon visszhangzott
Privátbankár.hu | 2025. január 13. 12:44
Csökkentek a márka eladásai, pedig öt globális régióból négyben jól teljesített a cég.
Vállalat Közbelép a milliárdos: nem tiltják be a TikTokot Amerikában
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 16:51
Frank McCourt Project Liberty cége és a The People's Bid-ből álló konzorcium hivatalos ajánlatot tett a kínai ByteDance cégnek a TikTok egyesült államokbeli eszközeinek megvásárlására — ezzel elkerülheti amerikai betiltását.
Vállalat 2025 tényleg fantasztikus év lehet – a légiutas-kísérőknek
Privátbankár.hu | 2025. január 8. 14:01
Európa legnagyobb légitársasága nagy bejelentést tett.
Vállalat A kampányévébe fordult reformátusok furcsa közbeszerzésére derült fény
Privátbankár.hu | 2025. január 8. 09:18
Érdekes dolog történt: az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány gyermeküdültetési szolgáltatásokra kiírt közbeszerzéseit nem más, mint saját cége, az Erzsébet Gyermek- és Ifjúsági Táborok Kft. nyerte meg.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG