4p

A 4iG Csoport önálló holdingvállalata, a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT), valamint az N7 Holding Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt. (N7 Holding) előzetes megállapodást kötött Magyarország első állami és magántulajdonban lévő, nemzetstratégiai jelentőségű” védelmi ipari holdingvállalatának létrehozásáról.

A kétlépéses tranzakció során az N7 Holding – amely a Nemzetgazdasági Minisztérium felügyelete alá tartozó állami tulajdonú társaság – N7 Defence Zrt. néven új vállalatot alapít, a szükséges tulajdonosi és banki hozzájárulásokat követően pedig apport formájában a társaságra ruházza a tranzakcióban érintett védelmi ipari leányvállalataiban lévő tulajdonrészét, derül ki a 4iG közleményéből.

Az ügylet második lépésében a 4iG SDT adásvétel útján 75 százalék plusz egy szavazat arányú többségi tulajdont szerez az N7 Defence Zrt.-ben, míg az N7 Holding megtartja a fennmaradó, 25 százalék mínusz egy szavazat részesedését.

A tranzakció becsült értéke 74,5-82,8 milliárd forint, a kritikus infrastruktúra – ingatlanok, gyárak, üzemek – nélkül, amelyek állami tulajdonban maradnak.

A kritikus infrastruktúra használatáért a 4iG SDT tulajdonába kerülő N7 Defence Zrt. portfólió vállalatai bérleti díjat fizetnek.

A felek szándéka szerint az alapítást követően az N7 Defence Zrt. portfóliója kilenc jelentős magyarországi védelmi ipari vállalatot foglal majd magában, amelyek „lefedik a magyar védelmi ipar több kritikus területét, a civil és katonai repüléstechnológiától a szárazföldi rendszerekig, beleértve a fegyver- és lőszergyártást, a fegyverfejlesztést és a járműtechnológiát”:

  • az Aeroplex Kft. repülőgép-javító vállalatot,
  • a gyulai Airbus Helicopters Hungary Kft. helikopter komponensgyártó vegyesvállalatot (Airbus 70 százalék, N7 Holding 30 százalék tulajdon),
  • a Rheinmetall Hungary Munitions Zrt. várpalotai lőszergyárát (Rheinmetall 51 százalék, N7 Holding 49 százalék közvetett tulajdon),
  • a Rheinmetall Hungary Zrt.-t, amely a Lynx KF41 gyalogsági harcjárművek fejlesztését és gyártását végzi (Rheinmetall 51 százalék, N7 Holding 49 százalék közvetett tulajdon),
  • az aknavető és lőszergyártással foglalkozó Hirtenberger Kft.-t és leányvállalatait,
  • a speciális felületkezeléssel foglalkozó SATYPS PSP Hungary Zrt.-t,
  • az RGW 110 típusú vállról indítható páncéltörő gránátvetők csöveinek gyártását, valamint komplex fegyverrendszerek fejlesztése és gyártását végző Dynamics Nobel Defence Zrt.-t,
  • a Kiskunfélegyházán működő, kézilőfegyver és hadiipari alkatrészek gyártásával foglalkozó Arzenál Fegyvergyár Zrt.-t,
  • valamint a Colt CZ Hungary Zrt.-t, amely szintén kézifegyverek, például a CZ BREN 2 gépkarabélyok gyártását végzi (Colt CZ Group 51 százalék, N7 Holding 49 százalék tulajdon).

A közlemény szerint a „lkonstrukció a nemzetközi piacokon jellemző formában egyesíti az állami tulajdonú védelmi ipari kapacitásokat, valamint a piaci szakmai befektető erőforrásait és nemzetközi kapcsolatrendszerét. A kritikus infrastruktúra állami tulajdona és a jogszabályi háttér garantálja a magyar honvédség ellátás biztonságát, valamint az állam befolyását a védelemiparban”.

A magánszféra innovációja és nemzetközi piaci tapasztalatai pedig támogatják a vállalatcsoport versenyképes működését a globális piacokon, teszik hozzá.

Kitérnek arra is, hogy az állami és magántőke összefogása hozzájárulhat a hazai védelmi ipari termékek nemzetközi megjelenéséhez és az exportkapacitások bővítéséhez, valamint új nemzetközi fejlesztési együttműködések elindításához.

„Ez a tranzakció mérföldkő a 4iG Csoport és a magyar védelmi ipar történetében. Első alkalommal jön létre ezen a területen olyan állami–magán partnerség, amely egy integrált, magyar többségi tulajdonú vállalatcsoportot eredményez” – mondta Jászai Gellért, a csoport elnöke.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Ötmilliárd dollárt is hozhat a koleszterincsökkentő tabletta
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 09:23
Nagyot kaszálhat a gyógyszergyár a most megkapott engedéllyel.
Vállalat Már 325 millióan tejelnek a Netflixnek, meg is látszik az eredményeken
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 08:09
Részvényenként 80 centes eredmény.
Vállalat Microsoft-partneri minősítést szerzett a 4iG
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 11:13
A sikerben a 4iG-csoporthoz tartozó telekom-szolgáltató, a One is osztozik.
Vállalat Nem kaptak béremelést, csütörtökön is sztrájkolnak a magyarországi Ikeákban
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 08:07
Az Ikea vezetősége elzárkózott az egységes, 6 százalékos fizetésemeléstől. A szakszervezet eredetileg csütörtök reggel 6 óráig tervezte a munkabeszüntetést, ezt 15 óráig meghosszabbították.
Vállalat Újabb tőkeemelést készít elő a kínai DeepSeek
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 15:02
Újabb tőkebevonásra készül a kínai mesterségesintelligencia-fejlesztő DeepSeek mintegy 500 milliárd jüanos, hozzávetőleg 74 milliárd dolláros vállalatértékelés mellett, miközben megkezdte egy sanghaji tőzsdei bevezetés előkészítését is.
Vállalat Javuló pályán az AutoWallis, de még megérzi a hormuzi helyzetet
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 11:20
Fennmaradtak az első három hónap kedvező folyamatai, így a első félévben összességében 10 százalékot megközelítő mértékben bővült az új gépjárművek értékesítése az AutoWallis Csoport Kiskereskedelmi Üzletágában. A Nagykereskedelmi Üzletág eközben 3,5 százalékra csökkentette elmaradását, elsősorban a tavaly megszerzett új márkák értékesítésének köszönhetően – közölte a Budapesti Értéktőzsde autós vállalata.
Vállalat Ha tovább halogatja ezt, lecsap a NAV, törölhetik az adószámát is
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 10:13
Rengetegen maradtak adósak ezzel a beszámolóval – figyelmeztetett a hivatal.
Vállalat Vörös posztó volt az Európai Unió szemében, a kormány módosította a közbeszerzések rendszerét
Imre Lőrinc | 2026. július 13. 17:13
Pénteken biztossá vált, hogy Magyarország megkapja az Európai Unió helyreállítási alapjából (RRF) járó 10 milliárd eurónyi forrást (ebből 6,5 milliárd euró a támogatás, 3,5 milliárd euró a kedvezményes hitel), miután az EU pénzügyminiszterei is jóváhagyták a magyar helyreállítási tervet. Ezeket a pénzeket a magyar kormánynak nagyon szűk határidővel, augusztus 31-ig kell felhasználnia. A jóváhagyást egy törvényalkotási folyamat előzte meg, ami során az Országgyűlés a közbeszerzésekről szóló 2015. évi törvényt is módosította – erről beszélt kollégánk a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
Vállalat Jön az MFB tőkeemelése, és ez a magyar gazdaságnak is jó hír
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 16:54
Az Európai Bizottság jóváhagyó döntése értelmében megvalósulhat a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) forrásaiból az a történelmi léptékű tőkeemelés, amelyet a magyar állam hajt végre a Magyar Fejlesztési Banknál (MFB).
Vállalat Rekordbevétel született a chipek piacán, kaszált az óriáscég
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 15:17
A kereslet nem hagy alább.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG