3p
Nincsenek mostanában jó évei a német autóipari óriásnak, most éppen két beszállítóval rúgták irdatlanul össze a port.
EPA/Julian Stratenschulte

A Volkswagen-csoport és két beszállító vitája miatt hétfőtől legkevesebb egy hétre felfüggesztik az egyik legnépszerűbb európai autótípus, a Volkswagen Golf gyártását a VW wolfsburgi és zwickaui üzemében és kényszerszabadságra küldik a dolgozókat német lapértesülések szerint.

A VW és két kisebb Szászország tartományi beszállító, a Car Trim és az ES Automobilguss vitája érint két másik németországi VW-üzemet, az emdeni és a kasseli gyárat is. Összesen 20 ezer dolgozót kell kényszerszabadságra küldeni. Az UBS svájci bank elemzői szerint a dízelbotrány miatt eleve nehéz helyzetben lévő VW-nek legkevesebb 100 millió eurós vesztesége keletkezhet a leállás miatt.

A Car Trim üléshuzatokat gyárt az Emdenben készülő Volkswagen Passat modellekhez, az Automobilguss pedig sebességváltó-alkatrészeket készít a VW több modelljéhez. A német Manager Magazin szerint mindkét - formálisan önálló - beszállító a Prevent nevű, szlovéniai központú cégcsoporthoz tartozik, amely az egyik leggazdagabb bosznia-hercegovinai vállalkozó, Nijaz Hastor érdekeltsége.

.Üléshuzatokról megy a vita?

A VW és a két beszállító konfliktusáról egyik fél sem közölt részleteket. A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) című lap szerint a vita abból fakad, hogy megállapodást kötöttek egy új üléshuzat kifejlesztéséről, de a VW kiszállt a projektből, és nem tudtak megegyezni, hogy mennyi pénz jár a Preventnek a már elvégzett munkákért, ezért a cégcsoport felfüggesztette a még érvényes beszállítói szerződések teljesítését.

A VW bírósághoz fordult. A braunschweigi tartományi bíróság az autógyártó javára döntött, határozata szerint a beszállítók kötelesek teljesíteni a szerződéseket, a megrendelő pedig akár végre is hajthatja a végzést, vagyis a beszállítók telephelyein lefoglalhatja és elszállíthatja az üléshuzatokat és a sebességváltó-alkatrészeket.

A FAS szerint az emdeni üzemet már pénteken leállították, a Welt am Sonntag (WAS) című lap pedig arról írt, hogy Wolfsburgban már szombaton leállt a munka.

Egyszerűen nem éri már meg Volkswagent gyártani?

A VW és a beszállítók konfliktusa valószínűleg abban gyökerezik, hogy a VW minden eszközzel igyekszik csökkenteni a Volkswagen márkájú modellek fejlesztési és gyártási költségeit, mert egyre kevésbé jövedelmezőek.

A CAR egy korábban a Handelsblatt című üzleti lapban ismertetett tanulmányában kimutatta, hogy a VW az idei első fél évben mindössze 375 eurót keresett egy-egy Volkswagenen, ami 1,7 százalékos árbevétel-arányos üzemi eredmény, míg egy Skoda márkájú autó 1589 eurót termelt a csoportnak, ami 9,6 százalékos árbevétel-arányos üzemi eredményt jelent.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Az olasz pizzát már ismerjük: hamarosan megtudhatjuk, milyen az orosz pizza
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 09:14
A szomszédos országokban több éttermet is üzemeltet a Dodo Pizza, és belépnek a magyar piacra is. A Pizza Me-vel köznek franchise-szerződést, három év alatt tíz étterem a cél. Eddig Szerbiában, Horvátországban és Szlovéniában összesen sem sikerült nekik tíz éttermet nyitni. 
Vállalat Stratégia nélkül nincs körforgásos áttörés
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 19:54
A fenntartható átmenetben élenjáró magyarországi vállalatok 64 százaléka már alkalmaz valamilyen körforgásos modellt üzleti tevékenysége során, de komplex megoldások még nem jellemzőek – derült ki a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) legfrissebb felméréséből.
Vállalat Meglepetésszámok a General Motors negyedévében
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 16:40
Az amerikai autógyártó negyedik negyedéves – egyszeri tételek nélküli és részvényarányos –nyeresége felülmúlta az elemzői várakozásokat.
Vállalat Az OTP Bank eurókötvényt bocsátott ki
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 16:21
Az OTP Bank 500 millió euró értékben 6 éves futamidejű, de az 5. év végén visszahívható MREL-kötvényt bocsátott ki hétfőn.
Vállalat Már a Puma sem a régi – beszállnak a kínaiak
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 15:00
Kína legnagyobb sportmárkája, az Anta Sports Products kedden bejelentette, hogy 1,5 milliárd euróért 29,06 százalékos részesedést vásárol a Pinault családtól, ezzel a német sportruházat-gyártó legnagyobb részvényesévé válva.
Vállalat Fontos visszajelzést kapott a befektetőktől az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 11:46
Újabb 500 millió eurónyi kötvényt bocsátottak ki.
Vállalat Többet szedett be, de kevesebb maradt a Ryanair zsebében
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 10:49
Igaz, céltartalékot is képeztek közben. 
Vállalat Újabb felmérés bizonyítja: idén is inkább csak a lakosságban bízhat a gazdaság
Imre Lőrinc | 2026. január 25. 15:11
Továbbra sem látszik javulás a magyarországi cégek beruházási hajlandóságában, hiába a kamattámogatott konstrukciók. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége, illetve az Egyensúly Intézet közös felmérése azt bizonyítja, hogy idén is elsősorban a belső fogyasztásban, a lakossági költésekben bízhat a kormány, hiszen a kkv-k egyelőre inkább a tartalékaikat élik fel ahelyett, hogy új fejlesztésekben gondolkodjanak. A munkaerő megtartása viszont top prioritás lett.
Vállalat Washington is rábólinthat a Mol szerb üzletére
Privátbankár.hu | 2026. január 24. 10:46
 A szerb sajtó szerint pénteken az Egyesült Államoktól érkezett egy erre utaló gesztus.
Vállalat Az egyik legnagyobb globális hitelminősítő elnökével tárgyalt Jászai Gellért
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 08:35
Azerbajdzsáni és szingapúri pénzügyi vezetőkkel tárgyalt a 4iG elnök-vezérigazgatója, Jászai Gellért a davosi Világgazdasági Fórumon. Az S&P Global Ratings elnökével pedig a hitelminősítésről beszélgetett a magyar cégvezető.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG