4p

A cégközlönyben megjelentekből arra lehet következtetni, hogy a nagyszabású, összesen 17 társaságot érintő összeolvadási folyamatra alapvetően azért került sor, mert több cég is súlyosan tőkehiányossá vált, amit egybeboronálásukkal el lehet tüntetni. 

A cikk eredetileg laptársunk oldalán, az Mfor.hu-n jelent meg.

A cégközlönyben megjelent tájékoztatás szerint szeptember 30-án a Best Radio Kft.-be hat társaság olvad be, míg a Radio Plus Kft-be kilenc. Mindkét befogadó vállalkozás Mészáros Lőrinc bizalmi embereinek tulajdonában van.

Egymásra hangolódtak. Fotó: egerhirek.hu
Egymásra hangolódtak. Fotó: egerhirek.hu

A Best Radio Kft. Halmi Tamásé, aki a közvetve Mészáros Lőrinc által több mint 70 százalékban birtokolt Opus Global Nyrt. igazgatósági tagja, de emellett más, a Mészáros-birodalomhoz tartozó cégnél is visel vagy viselt vezető tisztséget. A Radio Plus Kft. gazdája pedig az a Schmidt Zoltán, aki a Mészáros Lőrinc gyerekeinek érdekeltségébe tartozó, építőipari generálkivitelezéssel foglalkozó Fejér-B.Á.L. Zrt. ügyvezetője.

A Best Radio Kft.-be olvadó cégek:

  • Amadeus Rádió Műsorszolgáltató és Kiadó Kft.
  • Center-Rádió Műsorszolgáltató Kft.
  • FM7 Eger Kommunikációs és Szolgáltató Kft.
  • Kredit Holding Tömegkommunikációs és Szolgáltató Kft.
  • Média Centrum Kommunikációs és Szolgáltató Kft.
  • Zala LB Kft.

A legszembetűnőbb, hogy a hat céget magába olvasztó Best Radio Kft. saját tőkéje 2019 végén nemcsak, hogy elmaradt a 3 millió forintos törzstőkéjétől, hanem negatív lett, mínusz 17,1 millió. Kötelezettségei közel 62 millióra rúgtak, amelyek kivétel nélkül egy éven belül voltak esedékesek. E számokból arra lehet következtetni, hogy a Best Radio megroggyant és a törvényi előírásoknak meg nem felelő tőkehelyzetének rendezése (is) állhat az egyesülések mögött. 

A beolvadó cégek közül még további három – az Amadeus, a Center-Rádió és az FM7 Eger –ugyancsak tőkehiányosan hagyta maga mögött a tavalyi esztendőt. Csupán a Kredit Holdingnak és a Média Centrumnak nem volt ilyen problémája. A Best Radio Kft.-ben feloldódó hatodik cég, a Zala LB Kft. pedig azért érdekes, mert tavaly októberben alakult, a cégbíróság idén januárban jegyezte be, s alig egy hónappal később a két alapító magánszemély máris tovább passzolta azt Halmi Tamásnak. 

Mindenesetre a beolvadások révén a Best Radio Kft. saját tőkéje – a 2019. december 31-ei vagyonmérleg-tervezet szerint – a tavaly év végi mínusz 17,1 millióról 52 millió fölé emelkedik, így bőven meghaladja a 3 milliós törzstőkéjét. Saját tőkéjének legnagyobb elemei az egyaránt közel 25-25 milliós eredmény-, illetve lekötött tartalék. Kérdés, a cég honnan teremti elő a múlt év végén 165 milliós rövid lejáratú kötelezettségei fedezetét.

A Radio Plus Kft.-be olvadó cégek:

  • Csaba Plus Kft.
  • Fehérvár Rádió Műsorszolgáltató Kft.
  • Félegyházi Hírlap Kft.
  • FM7 Heves Kommunikációs és Szolgáltató Kft.
  • LB Rádió Kft.
  • Puredigital Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
  • Rádió Somogy Kft.
  • Rádió Zala Egyszemélyes Kft.
  • Zenebolygó Rádiós és Szolgáltató Kft.

Itt a beolvadó cégek közül a Félegyházi Hírlap Kft. 2019 végi saját tőkéje zuhant jelentősen a törzstőkéje alá, eredménytartaléka pedig súlyosan negatív lett. A Pure Digital Kft. saját tőkéje pedig óriási, közel 34 millió forintos mínuszt mutatott, miközben a törzstőkéje csak 3 milliós. 

Részben e tőkehiányoknak is köszönhető, hogy a kilenc társaságot átvevő Radio Plus saját tőkéje a beolvadásokat követően – a 2019. december 31-ei keltezésű vagyonmérleg-tervezet szerint – több mint 300 millió forinttal lesz kevesebb, 1,27 milliárd, ami azonban így is magasan meghaladja a kft 3 milliós törzstőkéjét. Mivel annak saját tőkéje szinte kizárólag az eredménytartalékból áll, az sem jelenthet gondot, hogy a Radio Plus kötelezettségei csaknem 100 millió forinttal, 222 millióra ugranak, amelyek kivétel nélkül rövid lejáratúak, azaz egy éven belül esedékesek.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Mobilszolgáltatót és fegyvergyártó céget vásárolt a 4iG
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 18:43
Erősen indult az év utolsó hónapja a 4iG-nek: egy nap alatt két ügyletük is lezárult. A Netfone 99 százalékét, illetve a Gestamen 90 százalékát szerezték meg.
Vállalat Európa-szerte elfordulnak a Teslától az autóvásárlók
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 17:07
Franciaországban, Spanyolországban és Hollandiában is visszaesett a regisztrált új Teslák száma novemberben. Az egész évet nézve sem jobb a helyzet, egyre kisebb szeletet tudhatnak magukénak az európai autópiacon.
Vállalat Budai magánklinikát vett a Mészáros Csoport
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 16:25
Többségi tulajdonrészt szerzett a Mészáros Csoport a Mind Klinika Zrt.-ben és annak leányvállalataiban. Mészáros Lőrinc a klinika szolgáltatásait a munkavállalói cafeteria elemei közé is beépítené.
Vállalat Megszűnt a szigetszerű működés – ambíciózus tervek a 4iG csoportban
Bózsó Péter | 2025. december 1. 12:57
A magyar IT és űripar zászlóshajójának vezetője egy hétfői háttérbeszélgetésen részletezte a cég terveit, miután pénteken közzétették a harmadik negyedéves eredményeket.
Vállalat Óriási bejelentést tett az Airbus, rengeteg járatát érinti
Privátbankár.hu | 2025. november 29. 08:44
Az Airbus pénteken bejelentette mintegy hatezer A320-as repülőgép visszahívását, hogy sürgősen kicseréljen egy, a napfény sugárzására érzékeny vezérlőszoftvert, miután október végén incidens történt az egyik ilyen gépen az Egyesült Államokban.
Vállalat Elindult az MBH részvényprogramja, a külföld is cél
Imre Lőrinc | 2025. november 28. 10:54
Életet lehelne az MBH Bank részvényeibe, és hosszabb távon a blue chipek kategóriáját célozza meg a pénzintézet menedzsmentje. Barna Zsolt, az MBH Bank elnök vezérigazgatója a Portfolio-nak adott interjúban arról is beszélt, hogy külföldön terjeszkednének tovább. A kormányzat exraprofitadó-emeléséről szóló bejelentéséről nem értesült előzetesen, és csak átmeneti időre tudja azt elfogadni.
Vállalat Razzia – az Intel ipari kémkedésben vehetett részt a TSMC ellen
Privátbankár.hu | 2025. november 28. 09:31
A tajvani ügyészek csütörtökön közölték, hogy a nyomozók razziákat tartottak egy korábbi magas rangú TSMC-vezető otthonában, és számítógépeket foglaltak le, miután a vállalat üzleti titkok kiszivárogtatásával vádolta meg, amit jelenlegi munkaadója, az Intel tagadott.
Vállalat Nagy tervei vannak a Wizz Airnek Izraelben
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 17:09
A légitársaság 2026 tavaszára létrehozza légibázisát a tel-avivi Ben Gurion repülőtéren – jelentette be izraeli látogatásán csütörtökön Váradi József, a Wizz Air vezérigazgatója.
Vállalat Rekordprofitot villantott a Gránit Bank
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 09:45
A Gránit Bank egyedi szinten 2025 első kilenc hónapjában 14,5 milliárd forint adózás utáni eredményt ért el.
Vállalat Rábólintottak Brüsszelben: méretes felvásárlásra készül a leggazdagabb ukrán üzletember
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 13:32
Az acéliparban történik mindez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG