4p

Az ellenőrzött vállalkozások többsége betartotta az előírásokat és munkabalesetből sem volt több a megszokottnál idén nyáron. Bár még mindig vannak extrém esetek, de összességében a munkáltatók betartják a munkavállalókat érintő és a megelőzést szolgáló előírásokat. Az edukációra a számok alapján továbbra is szükség van – derül ki a Technológiai és Ipari Minisztérium Munkavédelmi Irányítási Főosztály statisztikáiból.

A tél közeledtével távolinak tűnnek a nyári izzasztó napok, de a munkavédelmi hatóság adatsorai révén érdemes visszapillantani a mögöttünk álló időszakra. A nyári hőségriadó alatt elsősorban az időjárás kedvezőtlen hatásainak kitett munkakörökben dolgozókra koncentráltak az ellenőrzések. A munkavédelmi hatóságok ezért kiemelt figyelmet fordítottak az építkezésekre, a mezőgazdasági munkálatokra, az őrző-védő foglalkozásokra, de előkelő helyen szerepeltek az ellenőrzés során a konyhák, raktárak, az egészségügyi intézmények és a személyszállítás is.

Az ellenőrzött munkáltatók többsége betartotta a legfontosabb munkavédelmi előírásokat, közel felüknél mégis találtak valamilyen szabálytalanságot. A legtöbbször a munkavédelmi oktatás hiányosságaival, a védőitallal, a pihenőidővel vagy hűvösebb pihenőhellyel kapcsolatban kellett a felügyelőknek intézkedniük. Ugyanakkor a tapasztalatok szerint a pozitív példa is ragadós, egyre több helyen találkoztak árnyékolással, klimatizálással, vízautomatával, napvitorlával, sátorral, és a korábbinál gyakoribb volt a szellőztetés, vagy éppen a munkaidő-átszervezés is a hűvösebb időszakokra. Mindez vitathatatlanul köszönhető az elmúlt években folytatott tudatos felvilágosító munkának is. A Technológiai és Ipari Minisztérium „Legyen oké a munka” edukációs kampánya jelenleg is zajlik, ez a munkaadók és a munkavállalók figyelmét hívja fel a biztonságos és jogszerű foglalkoztatás fontosságára.

Számokban: hőséggel kapcsolatos országos munkavédelmi célvizsgálat

A 2022. június 27-30. közötti, III. fokú hőségriadó miatt elrendelt célvizsgálat során lefolytatott  munkavédelmi ellenőrzések eredményeként több mint 500 esetben született a hiányosság megszüntetését célzó határozat, 116 esetben intézkedtek a felügyelők a figyelmeztetések során és 33 esetben fel is függesztették a munkavégzést. 5 db munkavédelmi bírsághatározat került kiadásra a legsúlyosabb veszélyeztetések miatt. Az egyik legkirívóbb esetben a munkavállalók egy több méter mély munkagödörben vasbeton szerelését végezték a tűző napon, ahol a felforrósodott betonból és fémekből eredő sugárzó hőhatással is számolni kellett. Helyszíni bírság kiszabására csak egyetlen esetben került sor.

A munkabalesetek tekintetében az elmúlt nyár szerencsére nem hozott kiugró esetszámokat, nagyjából az elmúlt évek statisztikájának megfelelő 5-6 ezres darabszámban fordultak elő ilyen ügyek. A leginkább érintett iparágak továbbra is a feldolgozó-, építőipar, a szállítás-raktározás és a kereskedelem voltak. Jellemzően a leesés elleni elégtelen védekezés, a további biztonságtechnikai és érintésvédelmi hiányosságok, valamint a munkavállalói ismeretek hiánya vezetett a balesetekhez. A hőguta nem szerepel vezető helyen a baleseti okok között, ugyanakkor évente előfordul sajnos egy-két eset, amikor az orvosi segítség ellenére is megtörténik a tragédia.

Számokban: az összes nyári munkavédelmi ellenőrzés

Ami a munkavédelmi ellenőrzéseket illeti, 2022 nyarán 2229 munkáltatót kerestek fel a munkavédelmi felügyelők, akik az ellenőrzés alá vont munkáltatók kétharmadánál bukkantak valamilyen mulasztásra. A felügyelők 1685 esetben hoztak hiányosság megszüntetésére kötelező határozatot. Több mint 600 esetben függesztették fel a tevékenységet, 179 esetben került sor munkavégzéstől való eltiltásra, és több mint 45 millió forint munkavédelmi bírságot szabtak ki.

A munkavédelmi ellenőrzések földrajzi eloszlását tekintve a legmagasabb arányban Somogy, Szabolcs és Pest megyében akadtak szabálytalanságokra a felügyelők, a munkaadók több mint 90%-ánál tártak fel valamilyen hiányosságot. A magas esetszám mellett azonban azt is meg kell jegyezni, hogy legtöbbször kisebb szabálytalanságról volt szó, amelyek többnyire a térségekre jellemző szezonális ágazatokban, az idegenforgalomban és a zöldség-gyümölcsfeldolgozásban történtek.

(x)

 

Címkék: Vállalat
A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Újabb szolgáltatást szüntet meg a Revolut Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 17:00
Véget ért a Revolut készpénz befizetésére vonatkozó teszt időszaka Magyarországon, éles bevezetés helyett azonban kivezetés lett a történet vége.
Vállalat Ezt üzeni az ember, aki berendezte a fél világot: mindig legyen pénz a kasszában!
Elek Lenke | 2026. január 1. 15:25
A világ egyik leggazdagabb embere, üzleti zseni, aki berendezte a fél világot. A bútorai és ezerféle lakberendezési tárgya minden kontinens lakásaiban jelen vannak. De ki is volt Ingvar Kamprad, az IKEA 2018-ban elhunyt megalapítója?
Vállalat Ötéves mélyponton a BYD eladásai
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 14:45
A BYD kínai elektromosautó-gyártó 2025-ben mindössze 7,73 százalékkal növelte eladásait, ilyen szerény dinamikára öt éve nem volt példa. Ráadásul az elmúlt hónapokban folyamatosan csökkent az értékesítés.
Vállalat Meglepően sokat neteztünk a Telekom hálózatán
PR | 2025. december 30. 12:26
A kedvezmények, szezonális ajánlatok is megdobhatták a forgalmat.
Vállalat Menekülés az orosz piacról: közel 400 milliárdos veszteséggel szabadul a Citigroup
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 11:43
Eladják az orosz leányt, elkönyvelik a veszteséget.
Vállalat Paraguayban terjeszkedik az OTP
Herman Bernadett | 2025. december 30. 08:16
Egy paraguayi bankba fektet be az OTP. A dél-amerikai ország legnagyobb digitális bankjáról van szó. 
Vállalat Mielőtt bárki észrevenné – a gépek már tudják, mi következik
Privátbankár.hu | 2025. december 27. 15:10
Gondoljon bele, cégénél már azelőtt tudnak egy közelgő problémáról vagy üzleti lehetőségről, hogy arra kollégái közül bárki felhívná a figyelmet. A gépek ugyanis jeleznek, mielőtt romlana a minőség, a projektadatokban hetekkel előre kirajzolódik, hol lesz csúszás, az ügyfél pedig már akkor „üzen”, hogy vásárolni fog, amikor ezt még el sem döntötte. Mindez nem a jövő zenéje, hanem az adatok ereje – és azoké a vállalatoké, amelyek ezt kiaknázzák. A Kontron tapasztalatai szerint a legtöbb szervezetben ezek a jelek már ma is ott vannak, csak nem jutnak el időben a döntéshozókhoz.
Vállalat Erős kritika Nagy Mártonéknak, a kriptocég lábbal szavaz
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 12:01
A Kriptomat, amely december 19-én lépett be a hazai piacra, úgy döntött hogy december 26-án este 11 órától felfüggeszti magyarországi szolgáltatásait.
Vállalat Az amerikaiak engedélyt adtak a szerb NIS-nek, de nem olajvásárlásra
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 09:01
A szerbiai állami olajvállalat, a NIS amerikai jóváhagyást kapott az orosz részesedés eladásáról szóló tárgyalásokhoz.
Vállalat Erős kínálat, de visszafogott kereslet jellemzi a kkv-hitelezést
PR | 2025. december 24. 11:42
A magyar kis- és középvállalatok számára a finanszírozási források ma is elérhetőek, a kihívás inkább az ideális gazdasági környezet megteremtése. A vállalkozások egyre tudatosabban kezelik hitelügyleteiket, a bankok pedig partnerekként támogatják őket abban, hogy a források valódi beruházásokat szolgáljanak. A Cégkassza Podcast legújabb epizódjában Benkó Tamás, az UniCredit Bank kis- és középvállalati területének ügyvezető igazgatója osztotta meg tapasztalatait a kkv-hitelezés aktuális trendjeiről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG