4p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

A Magyar Bankholding kutatása feltérképezte a vállalkozók aktuális pénzügyi helyzetét és vállalkozásvezetéssel kapcsolatos nehézségeit.

A Magyar Bankholding megbízásából készült reprezentatív kutatás több mint 700 kisvállalkozás megkérdezésével mérte fel a jelenlegi gazdasági környezetben tapasztalt pénzügyi helyzettel és vállalkozásirányítással kapcsolatos legfőbb nehézségeket. A válaszadó cégek 64 százaléka a szolgáltatóiparban tevékenykedik, működési formáját tekintve kft.-ként, többségében 2-4 közötti alkalmazottat foglalkoztat, nettó árbevétele pedig kevesebb, mint 20 millió forint. 

A válaszadók többségének nagy kihívást jelent az infláció

A vállalkozásoknak az energiaárak és az alapanyagárak emelkedése, valamint a gazdasági környezet jelentik a legnagyobb dilemmát jelenleg. A válaszadók többségének jelentősen megnehezíti működését az inflációs nyomás. 43 százalékuk a jelenlegi ügyfélkörnek, 29 százalékuk pedig a több ügyfélnek magasabb áron való értékesítésben látja a megoldást.

Emellett a megkérdezettek 25 százaléka új piacok és üzleti területek bevonásával, 23 százalékuk a működési költségek csökkentésével, míg 22 százalékuk az alkalmazottak bérének növelésével igyekszik ellensúlyozni az infláció negatív hatásait. A kutatás eredményei alapján az is megállapítható, hogy a vállalkozások 24 százaléka tervez új beszállítót keresni, és 21 százalékuk valósít meg energiahatékonysági beruházást a következő fél év során.

A válaszadók többségének ugyan megemelkedtek az energiaköltségei, azonban közel 60 százalékuk jelezte, hogy nem fizetné részletekben a rezsiköltségeket akkor sem, ha erre lehetősége lenne. Emellett a vállalkozások nagyobb része az elkövetkező egy év során nem tervez kormányzati támogatást igényelni, amely lehetőségekről leginkább az interneten és a könyvelőtől tájékozódnak.

A vállalkozások jelentős része kisméretű likviditási tartalékkal rendelkezik

A vállalkozások 24 százaléka jelentős, 65 százaléka pedig kisméretű likviditási tartalékkal rendelkezik, míg 12 százaléka gyakorlatilag nem rendelkezik tartalékkal. A válaszokból emellett az is kiderült, hogy a cégek többsége nem tervezi összevonni vagy csökkenteni az igénybe vett banki szolgáltatásokat, termékeket vagy finanszírozási formák körét a közeljövőben. Faktoring szolgáltatást csupán a megkérdezettek 4 százaléka használ, és több mint 20 százalék nem is ismeri a lehetőséget.

A vállalkozások több mint fele használ online bankot

A kutatás rákérdezett arra is, hogy milyen szerepet tölt be az elsődleges bank a vállalkozás életében: a válaszadók 69 százaléka a napi pénzügyi tranzakciókat intézi a segítségével, 18 százalékának finanszírozást nyújtó partnere, míg 9 százalékának pénzügyi tanácsadója is az adott intézmény.

A vállalkozások körében leggyakrabban használt digitális csatorna az online banki felület (56 százalék), míg a digitális szolgáltatások közül az elektronikus banki szolgáltatást (55 százalék), valamint az elektronikus számlázó programot (47 százalék) és online számlázó szolgáltatást (42 százalék) veszik igénybe legtöbben. Tanácsot legtöbben könyvelőtől kérnek, vagy az interneten böngésznek egy felmerülő kérdés esetén.

„A turbulens gazdasági környezetben fontos, hogy egy vállalkozó felülvizsgálja a működését. Ebben egy bank partner tud lenni. Magasan képzett, naprakész tanácsadóink segítenek ügyfeleinknek pénzügyeik átvilágításában, és a vállalkozás sajátosságainak megfelelő különböző banki termékek, szolgáltatások kiválasztásában. Ez vonatkozik a napi bankolási szolgáltatásokra és a finanszírozásra egyaránt. Igyekszünk a kisvállalkozók számára mindenben partnerek lenni, elsődleges védőhálóként funkcionálva, a hagyományos banki szolgáltatásokon túl is segítséget nyújtani számukra” – mondta Illés Zoltán, a Magyar Bankholding mikro- és kisvállalati üzletfejlesztésért felelős ügyvezető igazgatója.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Ez fájni fog: óriási elbocsátásokat jelentett be a brit sportautó-gyártó
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 13:30
Az Aston Martin Lagonda brit sportautó-gyártó a tavalyi 5 százalék után idén jóval nagyobb, a munkaerő akár 20 százalékát is érintő létszámleépítést tervez – jelentette be a cég szerdán.
Vállalat Nagy üzletet jelentett be, chipgyártóban lehet tulajdonos a Facebook anyavállalata
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 12:30
100 milliárd dolláros megállapodást írt alá a Meta és az Advanced Micro Devices (AMD).
Vállalat Elindul Magyarország egyik legnagyobb szélerőmű-beruházása, óriásit nőhet a kapacitás
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 12:15
Nagyszabású szélerőmű-fejlesztést indít a Green Energy Investhor Zrt. (GEI) a Kisalföldön: a Vadosfa térségében, mintegy 15 kilométeres körzetben tervezett beruházás 70 korszerű szélturbinával összesen 499 MW új beépített kapacitást hoz létre. Éves szinten így várhatóan 1200 GWh villamosenergia-termelést biztosít majd.
Vállalat Felejthető éven van túl Európa egyik legnagyobb bankja
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 08:45
A brit HSBC Holdings Plc., Európa legnagyobb, de elsősorban Ázsiára összpontosító bankjának nyeresége 7 százalékkal csökkent tavaly.
Vállalat A nemkívánatos nagybankok óvatosan szóltak vissza Nagy Mártonnak
Privátbankár.hu | 2026. február 24. 19:40
A nemzetgazdasági miniszter szerint csak öt nagybanknak van megfelelő hely Magyarországon.
Vállalat A Mol közleményben reagált a gyanúra
Privátbankár.hu | 2026. február 24. 17:40
Bennfentes kereskedés gyanújával fordult a jegybankhoz a tőzsdei kisbefektetőket képviselő szövetség.
Vállalat Figyelmeztetést adott ki a Wizz Air, ekkor jön a leállás
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 13:25
Egy tervezett karbantartás lesz az ok.
Vállalat Itt tartunk! A NAV ellenőrzések támogatója: az AI
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 07:59
A mesterséges intelligencia is kiveszi a részét a csalárd adózók kiszűréséből.
Vállalat Visszavinné a palackokat? Már nem sokáig kell boltba járni emiatt
Privátbankár.hu | 2026. február 22. 11:41
Nagy változás vár a palackvisszaváltási rendszerre a jövőben.
Vállalat Fiatal innovátorokat vár a Bosch és a Richter
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 11:29
Közös pályázatot hirdet fiataloknak Magyarország két meghatározó nagyvállalata.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG