3p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben! Early bird jegyek február 16-ig!

Részletek és jelentkezés >>

Lehet itt köztársaságot alapítani, de a rezsit azért fizetni kéne.
Oroszpárti felkelők között sétáló civilek Luhanszkban. Fotó: EPA / Alexanre Ermochenko

Ukrajna beszüntette keddre virradóan a keleti Luhanszk megye szakadár ellenőrzés alatt álló részének ellátását villamos árammal - jelentette be Vszevolod Kovalcsuk, az Ukrenergo állami energiaszolgáltató vállalat vezetője a Facebook közösségi oldalon.

Nagyon sok pénzzel tartoznak, de megoldják

A vállalat arra hivatkozva állította le a térség teljes villamosenergia-ellátását, hogy a Moszkva által támogatott szakadár irányítású terület nagy összegű adósságot halmozott fel. Heorhij Tuka, a megszállt területekkel foglakozó minisztérium helyettes vezetőjének adatai szerint az önkényesen kikiáltott Luhanszki Népköztársaság 5,2 milliárd hrivnyával (több mint 55,7 milliárd forinttal) tartozik.

Ukrán híradások szerint a megszállt területen több városban emiatt nincs áramszolgáltatás. Szintén leállt több településen a vezetékes ivóvízellátás, mivel Ukrajna kijevi ellenőrzéséről látták el árammal a Popaszna járási vízszolgáltatót is. A szakadárok ugyanakkor azt állították, hogy az általuk ellenőrzött terület nagy részén megoldották a lakosság ellátását villamos árammal még az éjjel, az áramkimaradás csupán a népköztársaság déli részén érint néhány települést.

Ha van pénz, van villany

Ihor Naszalik ukrán energetikai és szénipari miniszter a 112 Ukrajina hírtelevíziónak nyilatkozva kijelentette, hogy az áramszolgáltatást helyreállítják, amint a szakadár terület kifizeti fennálló adósságát. Hangsúlyozta, hogy a meghozott döntés nem politikai, hanem gazdasági. Megjegyezte, hogy egy hrivnyát sem fizetett a Luhanszki Népköztársaság a villanyáramért az elmúlt két hónapban, vagyis abban az időszakban, amelyben a megszállt területen működő ukrán vállalatok zömét államosították.

Március közepén Kijev betiltotta az áruszállítást vasúton és közúton egyaránt a kelet-ukrajnai frontvonalon keresztül, vagyis az önkényesen kikiáltott szakadár "népköztársaságok" és Ukrajna egyéb részei között. A lépést a kijevi vezetés indoklása szerint a szakadár területeken működő, ukrán tulajdonú vállalatok elfoglalása, valamint a térségben zajló fegyveres konfliktus, az "Ukrajnával szembeni orosz agresszió" felerősödése tette szükségessé.

Nem szűnnek a harcok

A kelet-ukrajnai fronton harcoló veteránok és hozzájuk csatlakozott aktivisták január végén már blokád alá vették a teherszállítást több vasútvonalon Ukrajna kijevi ellenőrzésű része és a szakadár területek között. Egyes források szerint már a kereskedelmi blokád meghirdetésekor felvetődött az energiaellátás beszüntetésének szükségessége is.

Múlt vasárnap Luhanszk megye szakadár ellenőrzésű részén aknára futott és felrobbant az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelőinek egy autója. A tragédiában egy amerikai megfigyelő életét vesztette, egy német és egy cseh pedig megsebesült. A több mint három éve tartó kelet-ukrajnai konfliktus alatt eddig ez volt a legsúlyosabb incidens, amely az EBESZ megfigyelőivel történt a Donyec-medencében, most először vesztette életét a misszió egy tagja küldetés közben. A történteket Kijev terrorcselekménynek minősítette.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat A Gránit Bank nyerte az innovációs fődíjat az év bankja versenyen
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 13:21
A MasterCard ebben az évben is kiosztotta „Az év bankja” verseny díjait, a fődíj ezúttal az OTP Bankhoz került. A Gránit Bank azonban három kategóriában is első lett.
Vállalat Óriási területet kapott kutatásra Líbia partjainál a Mol
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 16:38
Sikeres volt a Mol közös pályázata a Repsollal és a Turkish Petroleummal: megkapták a Földközi-tenger O7-es blokkját. Bár a magyar vállalat részesedése kisebb, így is bőven lesz területük a szénhidrogén-kutatásra.
Vállalat Nem fogy jól a sör, súlyos leépítések a világ egyik legnagyobb gyártójánál
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 13:00
A Heineken szerdán közölte, hogy világszerte akár 6 ezer munkahelyet is megszüntethet a következő két évben a gyenge kereslet miatt.
Vállalat Egyre kevesebb cég tud érdemi fizetésemelést adni
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 12:30
A magyar munkaerőpiac szereplőinek bizalma tovább gyengült, miközben a vállalatok jóval óvatosabban terveznek, mint korábban – derül ki a Hays Hungary frissen publikált Salary Guide 2026 kiadványából.
Vállalat Szárnyra kapott a kultikus olasz autómárka
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 08:30
A Ferrari olasz sportautó-gyártó rekord nyereséggel és bevétellel zárta a tavalyi évet.
Vállalat Brutálisan rossz számokat jelentett a Honda
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 19:41
A Honda Motor kedden arról számolt be, hogy harmadik negyedéves nyeresége 61 százalékkal visszaesett.
Vállalat Az MBH Bank elhárította a reggeli hibát
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 18:01
Kedd délután 4 órára befejezték a technikai hiba elhárítását.
Vállalat Kettős meglepetés a Coca-Colától
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 17:01
A vártnál magasabb negyedik negyedéves nyereségről és a vártnál kisebb bevételről jelentett kedden a Coca-Cola üdítőitalgyártó vállalat.
Vállalat Hosszú várakozás után ismét szénhidrogén koncessziókat hirdettek
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 14:01
Új gáz- és olajbányászati lehetőségeket ajánl fel az Energiaügyi Minisztérium.
Vállalat Gyerekvédelem: tárgyalási szakaszba lépett a per a Meta és a Google ellen
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 06:55
Tárgyalási szakaszába lépett Los Angelesben a nagy közösségi médiavállalatok ellen indult esküdtszéki bírósági eljárás hétfőn.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG