3p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Elmaradtak a várakozásoktól az eredmények.

Leminősítette a Wizz Air légitársaság holdingvállalatát a Fitch Ratings. A Londonban bejelentett döntés indoklásában a nemzetközi hitelminősítő kiemelte, hogy az általa vártnál gyengébbnek bizonyult a cég működési szintű teljesítménye a márciusban véget ért pénzügyi évben.

A Fitch közölte: az eddigi „BB plusz”-ról egy fokozattal „BB”-re módosította a Wizz Air Holdings Plc. hosszú távú kibocsátói osztályzatát.

Az új besorolás kilátása stabil.

A hitelminősítő a leminősítés fő tényezői között említi a várakozásánál gyengébb üzemi teljesítmény mellett a tartósan magas karbantartási és leírási költségeket, amelyek a Pratt & Whitney (P&W) hajtóművek javítása miatt szükségessé vált repülőgép-leállításokhoz kötődnek.

Az e költségek következményeiként kialakult nettóadósság-EBITDAR ráta a most megadott „BB” osztályzattal összeegyeztethető – hangsúlyozza elemzésében a Fitch. (EBITDAR: a kamat- és adófizetés, valamint leírások és bérleti díjak előtt számolt tiszta pénzforgalmi egyenleg).

A hitelminősítő felidézi, hogy a Wizz Air 2025-ös pénzügyi évében a bevétel 5,3 milliárd euró volt, amely éves összevetésben 4 százalékos emelkedésnek felelt meg, de elmaradt az előrejelzésektől és a Fitch saját prognózisaitól, amelyek 5,5 milliárd eurós forgalmat valószínűsítettek.

A repülőgépek kényszerű leállítása csaknem az összes működésiköltség-kategóriát érintette. Ez a hatás összességében meghaladta a P&W által a légitársaságnak nyújtott pénzügyi kompenzációt, és így nyomást gyakorolt a jövedelmezőségre – áll a Fitch helyzetértékelésében.

A hitelminősítő kiemeli azt is, hogy a rendelkezésre álló férőhelykilométerre (Available Seat Kilometer – ASK) jutó költséghányad a Wizz Air 2025-ös pénzügyi évében 11 százalékkal nőtt éves összevetésben, elsődlegesen szintén a repülőgép-leállításokból eredő magasabb karbantartási és leírási költségek miatt.

A Fitch Ratings megállapítja ugyanakkor, hogy a Wizz Air költségpozíciója igen erőteljes, és összemérhető a Ryanair, valamint a török Pegasus hasonló mutatójával.

A Wizz megszenvedi a P&W-hajtóművekkel kapcsolatos problémákat, de középtávon megvan a lehetősége arra, hogy helyreállítsa igen hatékony szerkezeti felépítését. A cég vezető pozícióban van a szilárd növekedési potenciál jellemezte közép- és kelet-európai piacon, és bár kisebb, mint a Ryanair vagy az amerikai Southwest Airlines, de nagyobb, mint a Pegasus – áll a Fitch Ratings elemzésében.

(MTI)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Csányi Sándor Orbán Viktorról: továbbra is szívesen látja a meccseken, a magángépére is meghívja
Herman Bernadett | 2026. április 17. 17:21
Nagy Márton jó szakember, Varga Mihály kiváló munkát végez, Orbán Viktort pedig szívesen látja a magyar válogatott meccsein továbbra is – mondta az OTP elnöke a közgyűlés után. 
Vállalat Több százezer autót hív vissza a Honda a hibás légzsák miatt az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 17:32
Balesetveszélyes hiba miatt óriási visszahívás indult.
Vállalat Járattörlések jönnek a megugró üzemanyagköltségek miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 17:16
160 európai járat esik ki a menetrendből.
Vállalat Üzentek az új kormánynak a magyar vállalkozók
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 16:39
Öt negyedév után ismét optimisták.
Vállalat A globális bizonytalanság ellenére 2026-ra is növekedést vár a Bosch
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 15:56
A 2025-ös pénzügyi évben 91 milliárd eurós árbevételt értek el, 2-5 százalékos árbevétel-növekedést várnak 2026-ra. 
Vállalat A kiskereskedelem hasít az AutoWallisnál, de a nagykernél csökkent az eladások száma
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 11:41
Közel 10 százalékkal emelkedett a kiskereskedelemben eladott autók száma az AutoWallis Csoportnál, és a mobilitási üzletág is erős negyedévet zárt. A nagykereskedelemnél viszont néhány márka visszahúzta a teljesítményt.
Vállalat Mindenkit meglepett a JPMorgan
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 17:29
A JPMorgan Chase & Co., az egyik legnagyobb amerikai bank első negyedéves nyeresége és bevétele is felülmúlta az elemzői várakozásokat.
Vállalat Bűnösnek vallotta magát a bíróságon a történelem egyik legnagyobb csalója
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 10:22
Bűnösnek vallotta magát csalás és más pénzügyi bűncselekmények vádjában Kína korábban piacvezető ingatlanfejlesztő cége, a China Evergrande Group alapítója egy sencseni bíróság előtt – közölte a helyi bíróság kedden.
Vállalat Mészáros Lőrinc cégbirodalmánál ez várható a választás után
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 10:02
A jövőben is arra törekszenek, hogy megbízható, kiszámítható stratégiai partnerként legyenek jelen a piacon.
Vállalat Fontos szakmai szervezet nyújtott jobbkezet a Tisza-kormánynak
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 14:40
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) gratulált a Tisza Párt választási győzelméhez és szakmai együttműködést ajánlott.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG