2p

Több szakszervezetet is megkeresett laptársunk, a Piac&Profit azzal a kérdéssel, hogy jelenleg hogyan állnak a tárgyalások.

A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezeténél (KASZ) például már valamennyi bértárgyalást lezártak. A minimálbér egyáltalán nem érinti a KASZ által képviselt munkavállalókat, de a szakmai bérminimum követése is csak a cégek kisebb hányadára jellemző. Azoknál a cégeknél, ahol évek óta követik a szakmai bér emelkedését – ezek többségében a hazai tulajdonú vállalkozások –, ugyanazt a 4 százalékos béremelést hajtották végre, ami szükséges volt a szakmai bérminimumra történő átálláshoz. Tudomásuk szerint ez mindenhol megtörtént határidőre.

(Fotó: Pixabay)
(Fotó: Pixabay)

A Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VDSZ) működési területén sem jellemző minimálbérrel érintett munkavállaló, mert az átlagkeresetek magasabbak, mint 160 ezer forint. A garantált bérminimum viszont már hatással van az alacsonyabb bérkategóriákra is – írja a Piac&Profit.

Székely Tamás elnök szerint komoly gondot okozott a minimálbér-tárgyalások elhúzódása és annak eredménye. Több olyan eset is előfordult, hogy a munkáltató a 4 százalékos emelés hallatán visszalépett a magasabb ajánlatától. Az is igaz, hogy sok cég eleinte 3 százalék alatti ajánlattal állt elő, ami a VDSZ részéről teljesen elfogadhatatlan volt.

Az idei év egyik jellemző tárgyalási tapasztalata Székely meglátása szerint, hogy azok a cégek sem kívántak nagyobb mértékű béremelési ajánlatot tenni, ahol a koronavírus ellenére folyamatos és nem is akármilyen megerőltetett termelés folyt. Az tény, hogy már most látszik, nem lesz olyan mértékű emelés a VDSZ működési területén, mint az elmúlt években. Eddig mindösszesen 3-4 cégnél tudtak 10 százalékról vagy picit afelett megállapodni. Az eddigi számok alapján 5 és 8 százalék között lesznek az átlagok.

A LIGA Szakszervezeteknél is arról számoltak be, hogy a munkavállalók mindenhol megkapták a megemelt minimálbért, sehonnan sem kaptak olyan visszajelzést, hogy ezzel probléma lett volna. 

További részletek itt.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Hatalmas energiatároló átadás Tiszaújvárosban
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 17:40
A Mol Petrolkémia átadta Kelet-Magyarország legnagyobb, 40 megawattóra energiatárolási kapacitású villamosenergia-tároló rendszerét csütörtökön.
Vállalat Debrecent Isztambullal köti össze a Wizz Air
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 16:40
Ezzel tovább bővül a Debrecenből elérhető úticélok száma a fapados légitársaság kínálatában.
Vállalat A pornóoldalakat vizsgálják az EU hatóságai
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 16:00
Az uniós szabályozók csütörtökön közölték, hogy a Pornhub, a Stripchat, az XNXX és az XVideos felnőtt tartalom platformokat azzal vádolják, hogy megsértették az uniós szabályokat, mivel pornográf tartalmakhoz engedték hozzáférést gyermekeknek az oldalaikon.
Vállalat Lezárult a nagy összeolvadás, külföldi terveit is felfedte az MBH
Imre Lőrinc | 2026. március 26. 14:30
Végleg lezárult az elmúlt 5 év konszolidációs folyamata az MBH Banknál, amely során három magyarországi pénzintézet olvadt össze. Eközben az ügyfélállomány jelentősen bővült és már a külföldi terjeszkedés a következő cél – hangzott el az MBH 2025-ös pénzügyi eredményeit bemutató sajtótájékoztatón.
Vállalat Megvan, ki lesz az Alteo új vezérigazgató-helyettese
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 17:25
Március 25-i hatállyal nevezték ki.
Vállalat Felszámolják a legnagyobb romániai hajógyárat
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 12:31
A társtulajdonos elutasította a csődegyezséget, kezdődik a legnagyobb romániai hajógyár, a Damen Shipyards felszámolása – írja a BNS szakszervezeti szövetség közleménye alapján az economedia.ro.
Vállalat Montenegróban nyert el megbízást a 4iG
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 11:41
Montenegró kormánya a 4iG Csoportot választotta a rendvédelmi szervek technológiai fejlesztését, valamint a kormányzati adatközpont és kapcsolódó infrastruktúra kialakítását célzó projektek megvalósítására. A beruházások a csoport első nagyszabású külföldi kormányzati megbízását jelentik a digitális infrastruktúra-fejlesztés területén.
Vállalat Jászai Gellért Ankarában tárgyalt a török védelmi ipar vezető szereplőivel
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 06:37
A harcjárművek torony- és fegyverrendszerei, pilóta nélküli eszközök, digitalizáció és kézifegyvergyártás területén vizsgálták az együttműködési lehetőségeket.
Vállalat Itt a Mol nagy bejelentése
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 19:21
Megkapta az engedélyt a Mol. 
Vállalat Épül az MVM első geotermikus erőműve
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 18:54
A beruházás a Bács-Kiskun vármegyei Zsana és Kiskunhalas térségében kezdődik. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG