3p

Alig  néhány héttel azután, hogy Mészáros Lőrinc emberei átvették a két CIG-biztosító irányítását, a nem-életbiztosításokra szakosodott EMABIT végrehajtotta a helyreállítási tervében előírtakat, így mostanra a szavatolótőke-helyzete stabilizálódott - tette közzé a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Az EMABIT újra köthet biztosítási szerződéseket, illetve meghosszabbíthatja a már megkötöttek érvényességét is, ugyanakkor további egy évig nem értékesíthet kockázatos olaszországi kezesi és garanciabiztosításokat.

Az MNB ma közzétett határozatában megszüntette azt a korábbi, általa előírt korlátot, amely megtiltotta a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt. (CIG EMABIT) számára új biztosítási szerződések megkötését, illetve a már megkötött szerződések meghosszabbítását valamennyi, a biztosító által művelt ágazatban. A mostani döntés oka, hogy a CIG EMABIT végrehajtotta a helyreállítási tervében leírt intézkedéseket, s így már rendelkezik a jogszabályi előírásoknak megfelelő szavatolótőkével.

Egyenesbe jönnek?
Egyenesbe jönnek?

Ezzel párhuzamosan viszont a jegybank további egy évre megtiltotta a biztosítónak, hogy olaszországi határon átnyúló tevékenysége során a kezesség és garancia ágazatba tartozó új biztosításokat kössön vagy a régieket meghosszabbítsa. Az MNB megítélése szerint ugyanis e – korábban szabálytalannak minősített – olaszországi tevékenység folytatására jelenleg nem állapítható meg teljeskörűen a biztosító felkészültsége, a jegybank vonatkozó korábbi határozatában foglaltak maradéktalan teljesítése. Így kockázatokkal járna a biztosító és a biztosítási piac számára az olaszországi piacon kezesi és garanciabiztosítási tevékenységek végzése (erre irányuló biztosítói szándék esetén).

Az MNB – a biztosító egyéb intézkedései mellett – idén június 30-án kelt határozatával hagyta jóvá a CIG EMABIT helyreállítási tervét, illetve ennek egyik fontos elemeként engedélyezte, hogy a biztosító 400 millió forint kiegészítő szavatolótőke-elemet vonjon be tőkehelyzetének rendezése érdekében.

Az MNB ezt megelőzően március 26-án kötelezte új helyreállítási terv beadására a CIG EMABIT-ot. A biztosító által április 15-én benyújtott tervet a társaság több alkalommal kiegészítette. Részben ezért az intézmény kérelmére az MNB április végén meghosszabbította a tőkemegfelelés helyreállítására rendelkezésre álló határidőt. A jegybank korábban jelentős bírságot szabott ki a CIG EMABIT részére az olaszországi, határon átnyúló szolgáltatásként nyújtott kezesi biztosításokkal kapcsolatban feltárt egyes jogsértések miatt.

Mint korábban több cikkünkben is beszámoltunk - mindenekelőtt itt -, a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Opus Global Nyrt., mint a CIG 24,85 százalékos tulajdonosa kezdeményezésére a biztosítók második legnagyobb részvényese (14,58 százalék), a Bayer József családja által birtokolt Vinton Vagyonkezelő Kft. által delegált személyek - köztük Bayer - augusztus közepéig távoztak az igazgatóságból, a felügyelőbizottságból és az auditbizottságból, helyükre kivétel nélkül Mészáros emberei kerültek.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Nyakalja a világ a kólát, Önhöz is dőlhet a lé
Privátbankár.hu | 2026. április 29. 12:23
Emelte a lécet az amerikai üdítőgyártó 2026 egészére vonatkozóan.
Vállalat Már nem viszik úgy a bankokat, pedig mindent dobtak az oroszok
Privátbankár.hu | 2026. április 29. 11:59
Kevesebb a banki felvásárlás, mint korábban. Az ukrajnai háborúnak is köze van ehhez. 
Vállalat MBH Bank első negyedéve: egyes számok romlottak, mások javultak
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 19:21
2026 első negyedévében az előzetes adatok alapján 131 milliárd forint adózott eredményt jelentett a hitelintézeti szektor, amely a tavalyi év azonos időszakának 179 milliárd forintos nyereségéhez képest 27 százalékos romlás – közölte MBH Bank elemzési centruma havi ágazati kitekintőjében kedden az MTI-vel.
Vállalat Nem fizet osztalékot az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt.
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 16:55
Nem fizet osztalékot az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. a 2025-ben elért adózott eredménye után – közölte a közgyűlés határozatát a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján kedden.
Vállalat Hamarosan az amerikai piacok részvényei is jönnek a Gránit Bank mobilapplikációjában
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 16:06
A Gránit Bank eredménytartalékba helyezi a 2025-ben elért rekordmértékű, egyedi szinten 19,2 milliárd forintos adózás utáni eredményét a közgyűlés döntése – közölte a társaság kedden az MTI-vel.
Vállalat A WizzAir csőd helyett inkább növekedik
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 13:44
A Wizz Air légitársaság Közép- és Kelet-Európában növeli kapacitását, az idén 80 millió utassal és élénk nyári forgalommal számol, továbbra is fenntartja az alacsony árakat, és az emelkedő kerozinárak ellenére sem tervez járatcsökkentést és üzemanyag-pótdíj bevezetést – közölte Ian Malin, a Wizz Air kereskedelmi igazgatója kedden online sajtótájékoztatón.
Vállalat A Novartis nagyobb bevétellel számolt az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 13:16
Az elemzők által vártnál kisebb bevétellel zárta az első negyedévet a svájci Novartis gyógyszeripari vállalat.
Vállalat Folytatódhat a piaci konszolidáció az alkuszpiacon
Herman Bernadett | 2026. április 28. 11:42
A Hungarikum Alkusz Csoport III. exkluzív sajtótájékoztatója keretében értékelte a magyar biztosítási szektor eredményeit, kihívásait, és ismertette azokat a stratégiai lépéseket, amelyeket az alkuszcégcsoport tett az elmúlt években a fenntartható jövő biztosítása érdekében.
Vállalat Nem fizet osztalékot az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 14:58
Lezajlott az MBH Bank idei éves rendes közgyűlése.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG