1p
A kenyér átadási árának további emelését tartanák szükségesnek a sütőipari vállalkozások, mivel költségeik az utóbbi időben ismét megemelkedtek
A kenyér átadási árának további emelését tartanák szükségesnek a sütőipari vállalkozások, mivel költségeik az utóbbi időben ismét megemelkedtek és az előzőleg, szeptemberben-októberben kezdeményezett áremelést sem tudták teljes mértékben érvényesíteni az áruházláncokkal szemben - mondta csütörtökön az MTI-nek Werli József, a Magyar Pékszövetség főtitkára.

Az utóbbi hetekben a nemcsak a liszt ára  emelkedett, hanem az energiahordozóké is, példaként a legutóbbi hat forintos üzemanyagár-emelést hozta fel a főtitkár.

Emellett jelezte azt is, hogy a gabonapiacon pillanatnyilag áttekinthetetlenek a viszonyok. Senki sem tudja ugyanis megmondani, hogy ténylegesen mennyi gabona van az országban.

Werli József szerint a bizonytalan helyzethez a malmok fizető képességének meggyengülése is jelentősen hozzájárult. Több malom ugyanis finanszírozási gondokkal küzd, példaként említette, hogy a Cerbona csődvédelmet kért. Ezért a pékek is bizonytalanok, hogy lesz-e elegendő alapanyag a termelés fenntartásához.

Pótsa Zsófia, a Gabonaszövetség főtitkára az MTI megkeresésére közölte: tényleges liszthiánytól Magyarországon nem kell tartani. Ha a hazai készletek esetleg mégis elfogynának, úgy a kereskedők azt rövid időn belül pótolni tudják külföldről. Azt azonban mindenképpen túlzásnak tartotta, hogy Amerikából kellene gabonát importálni Magyarországra.

Magyarország a legutóbbi évek átlagában mintegy 2 millió tonna búzát exportált. A mostani készlet mintegy 1,7 millió tonnára tehető a belföldi felhasználás pedig 1,3 millió tonna.

A szakember szerint, ha az elmúlt évek exportteljesítménye realizálódik, akkor némi búzabehozatalra is szorulhat az ország, de ez szerinte nem jelent gondot. Az év közepén mintegy 1 millió tonna búza "tűnt el" a magtárakból, mivel a készlet májusban még 1 millió tonnát tett ki, júniusra pedig ez a mennyiség állítólag már elfogyott.

A termelőknél a hírek szerint 600 ezer tonna búza van még - az MTI korábbi információi szerint. De azt, hogy mekkora az ország búzakészlete jelenleg, azt senki nem tudja pontosan megmondani.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint szeptemberben és októberben 15,3, majd újabb  9,1 százalékkal emelkedett a liszt fogyasztói ára, a kenyér ára 1,3, illetve 3,2 százalékkal emelkedett az egy hónappal korábbihoz képest. Az egy évvel korábbihoz képest a kenyér 3,6 százalékkal volt drágább, a péksütemények viszont 3,5 százalékkal olcsóbbak voltak.

MTI

Címkék: Vásárló

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Elmaradt az örömhír a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. május 4. 14:15
Nem jön árcsökkenés.
Vásárló Gyulladáscsökkentés természetesen – A kurkuma és a kurkuminoidok élettani jelentősége
PR | 2026. április 29. 17:17
A szervezetben zajló krónikus gyulladások ritkán okoznak látványos tüneteket, inkább lassan, észrevétlenül rontják a teljesítményt, a koncentrációt és a vitalitást. A természet egyik leghatékonyabb gyulladáscsökkentője, a kurkuma, ma már tudományosan igazolt megoldást kínál ezek mérséklésére – feltéve, ha ismerjük a hatékonyság mögötti technológiai feltételeket.
Vásárló Együtt a jövőért: 50 millió forinttal támogat önkéntes munkára is lehetőséget adó projekteket a dm
PR | 2026. április 20. 09:11
A dm Együtt a jövőért névvel indít nemzetközi kezdeményezést, amely a társadalmi részvétel lehetőségeire hívja fel a figyelmet. Amellett, hogy a drogéria teret ad az egyéni példáknak, márciustól pályázatot írt ki civil szervezetek részére: olyan projekteket támogatnak, amelyek aktuális társadalmi vagy környezeti kihívásokra válaszolnak, miközben lehetővé teszik az egyének számára az aktív szerepvállalást önkéntes lehetőségeken keresztül.
Vásárló Hogyan készíts otthon tökéletes kolbászt?
Márkázott tartalom | 2026. április 20. 09:00
Otthon készíteni valamit, legyen az akár egy egyszerű étel, mindig különleges elégedettséget nyújt. Kolbászt készíteni azonban már egy másik szint. Sokan, amikor házi kolbászról hallanak, a család régi, jól bevált receptjeire asszociálnak. De miért ne tennénk bele egy kis csavart a dolgokba? 
Vásárló Pezsgő számokkal robbantott a PepsiCo
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 14:59
Az üdítőital-gyártó a vártnál nagyobb nyereséget és bevételt ért el az első negyedévben.
Vásárló Hogyan határozza meg egy ingatlan értékét a kert állapota?
Márkázott tartalom | 2026. április 16. 11:45
Egy ingatlan értékének meghatározásakor legtöbben elsősorban a lakás alapterületére, elhelyezkedésére és műszaki állapotára gondolnak. Pedig egy családi ház esetében a kert állapota legalább ennyire fontos tényező lehet. Egy átgondolt, rendezett és jól használható kültéri tér nemcsak esztétikai előnyt jelent, hanem a mindennapi komfortot és az ingatlan piaci megítélését is jelentősen befolyásolja. De vajon mégis mennyit számít eladás esetén?
Vásárló Ne hagyjuk kihasználatlanul a padlást!
Márkázott tartalom | 2026. április 16. 09:51
A padlás gyakran olyan lehetőségek tárháza, amit sokan alábecsülnek. Vajon mennyire értékes lehet egy jól kialakított feljáró? Akár a régi ruhákat, akár régi családi emlékeket szeretnénk odafent tárolni, a megfelelő létra beszerzése igazi hasznos lépés lehet.
Vásárló Hogyan válasszuk ki a megfelelő fénymásolópapírt az irodai munkához?
Márkázott tartalom | 2026. április 16. 09:46
A hatékony irodai munka alapját képezi, hogy milyen minőségű fénymásolópapírt használunk. Ez az egyszerű eszköz komoly befolyással bír az irodai folyamatokra. A nyomtatási minőség és az iroda költséghatékonysága szempontjából is létfontosságú a megfelelő papír kiválasztása. Az irodai feladatok különféle igényeket támasztanak, ezért célszerű alaposan megvizsgálni, hogy milyen papír szükséges az adott munkához.
Vásárló Hódmezővásárhelyen és Komáromban nyitotta meg új üzleteit az Ecofamily
PR | 2026. április 15. 10:48
Az Ecofamily új üzleteivel, Hódmezővásárhelyen és Komáromban is várja a vásárlókat. Az immár országszerte 72 üzletből álló üzlethálózat jól mutatja, hogy egyre többen vásárolnak szívesen olyan helyen, ahol a kedvező árak, a széles választék és a vásárlóbarát szemlélet egyszerre vannak jelen.
Vásárló Egyedi stílus mindenkinek – a Metrodom Budapest lakóparkok lehetőségei
PR | 2026. április 14. 12:48
Budapest városképének mostanra szerves részei a modern lakóparkok, amik ezzel együtt széles rétegek számára kínálnak minőségi lakhatást. Ennek keretében a Metrodom is képviselteti magát, a három általuk kínált helyszín és lakópark közül pedig mindegyik saját stílust képvisel a palettán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG