1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idén az öt-hat évvel ezelőtti szintre eshet a december havi kereskedelmi forgalom. Az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint az áruk mennyiségét tekintve a kereskedelmi fogyasztás 2007. óta tartó visszaesése miatt jelenleg azzal lehet számolni, hogy a decemberi bevásárlások nagysága az öt-hat évvel ezelőtti szintre esik vissza
Az idén az öt-hat évvel ezelőtti szintre eshet a december havi kereskedelmi forgalom az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerint. Az OKSZ-nél úgy látják az áruk mennyiségét tekintve a kereskedelmi fogyasztás 2007. óta tartó visszaesése miatt jelenleg azzal lehet számolni, hogy a decemberi bevásárlások nagysága - a bevásárlókosarakba rakott árumennyiséget tekintve, az árváltozásokat kiszűrve - az öt-hat évvel ezelőtti szintre esik vissza.

A vásárlók decemberi költése több lesz ugyan, mint 2009 előző hónapjaiban, ám a teljes kereskedelmi forgalom értéke a korábbi előrejelzésnél is kisebb, 800-810 milliárd forint lehet - idézi a szakértői véleményeket a szövetség közleménye. Az általuk ismertetett adatok szerint még 856 milliárd forint, 2007-ben pedig 888 milliárd forint volt karácsony hónapjának kiskereskedelmi forgalma. Élelmiszerekből várhatóan 330-335 milliárd forintnyi fogy majd, szemben a tavaly decemberi 354 milliárd forinttal. A különböző iparcikkekből - ruházati, lakás-felszerelési és műszaki cikkekből, könyvből, valamint egyéb iparcikkből - kedvező esetben a decemberi kereskedelmi forgalom elérheti a 300 milliárd forintot, bár ez is jóval elmarad a tavalyi 335 milliárd forinttól.

Az OKSZ véleménye az, hogy a fogyasztás visszaesésének fő oka a gazdasági válság, ezen belül különösen a munkanélküliség növekedése, a fogyasztási hitelfelvételek nehezülése, de az általános forgalmi adókulcs júliusi emelése is visszavetette a vásárlási kedvet. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kimutatása szerint az idei első háromnegyed évében a háztartások fogyasztási kiadása 8 százalékkal csökkent, az előző év azonos időszakához képest volumenben, az árváltozások hatásának kiszűrésével számítva - idézi a közlemény a KSH-t.

Az arany hétvégén a válság ellenére a korábbi napokhoz képest élénkebb forgalomra számítanak a kereskedők. Tudva azonban, hogy a vásárlók többsége olcsóbb ajándékot keres, sok üzlet kirakatába került  leárazást hirdető felirat. Arany vasárnap, az elmúlt évekhez képest ugyan szerényebb mértékű, de azért az idei decemberi napokhoz képest mégiscsak rekordnak számító bevételt vár sok kereskedők.

December 24-én legkésőbb 14,00 órakor zárnak az üzletek, december 25-én és 26-án zárva lesznek, a benzinkutak, a virágboltok, az édességboltok, valamint az éjjel-nappali kis üzletek kivételével. December 27-én, vasárnap csak az ezen a napon nyitva tartó üzletekben lehet vásárolni, ezért sok eladóhely a szokásos rendjének megfelelően zárva lesz. Így sok üzlet csütörtököt követően csak hétfőn nyit ki.

Mitől nőne a GDP, ha egyszer nincs pénzünk?!
A szomszéd karácsonya mindig zöldebb: mi költjük a legkevesebbet
Kereskedelmi ingatlanok: Európa a legdrágább, nálunk a Váci utca vezet
Bevásárlóutcáink: a luxus emelkedett, a kihasználtság nem

MTI

Címkék: Vásárló

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Nem csupán a magyarokat hagyta faképnél a zsugorodó áruházlánc
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 10:07
Nemcsak Magyarországnak fordított hátat a Cora áruházlánc, amelynek hipermarketjei itt az Auchan kezébe kerültek. A vállalat tovább zsugorodik, mert már a nyugat-európai piac is kifog rajta.
Vásárló Trump rácsapott a konyhaasztalra is
Buksza blog | 2025. április 15. 07:54
Jó példája a juharszirup annak, milyen mélyen összefonódott az elmúlt évtizedekben az Egyesült Államok és Kanada gazdasága. Hiába termelik amerikaiak a szirupot, ha kanadai eszközöket használnak hozzá.
Vásárló Egyre súlyosabb a helyzet, már keresik az utódot a csokipiacon
Buksza blog | 2025. április 13. 16:59
Egyre valószínűbb, hogy a hagyományos csokoládé luxuscikké válik, miután egyik fő alapanyaga, a kakaó ritkaság lesz. Az élelmiszer-fejlesztők keresik, mivel lehetne pótolni a kakaót.
Vásárló „Egy euróval sem adunk többet a kormánynak” – kellemetlen meglepetés érheti a Szlovákiában vásárló magyarokat
Buksza blog | 2025. április 13. 12:15
Az új tranzakciós adó bevezetése miatt előfordulhat, hogy a Szlovákiába látogató magyaroktól is készpénzt kérnek olyan vásárlásoknál, amelyeket korábban bankkártyával fizettek ki.
Vásárló Az árrésstopról is beszélt a magyar Spar
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 14:41
A jelenlegi piaci környezet egy akadálypálya a kiskereskedelmi láncoknak. Ezen próbál lavírozni a Spar. Most kiderült, mennyire sikerült. 
Vásárló Mire számíthatunk 2025-ben a betonozás áraival kapcsolatban?
Márkázott tartalom | 2025. április 10. 09:40
Az építkezéseknél és a lakásfelújítások során sokszor találkozunk azzal a kihívással, hogy pontosan kalkulálni kell a betonozás költségeit. Hiszen ezek az alapmunkálatok nélkülözhetetlenek, gyakran a projektek kiindulópontját jelentik, és minden további munkálatra hatással lehet a minőségük.
Vásárló A jövő autómosása – víz nélkül
Márkázott tartalom | 2025. április 10. 08:53
El tudod képzelni, hogy autód ragyogó tiszta legyen anélkül, hogy közben egy csepp vizet is elhasználnál? Sokak számára ez a gondolat új és talán hihetetlen is, hiszen a hagyományos autómosási szokásokkal nőttünk fel. Az autómosók többnyire bőséges vízfelhasználással dolgoznak, hiszen azt gondoljuk, minél több víz és tisztítószer kerül a kocsira, annál tisztább lesz az. De mi van, ha van erre egy alternatíva?
Vásárló Nagyot csökken az üzemanyagok ára, így időzítse a tankolást!
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 10:29
600 forint alá is benézhetnek az árak.
Vásárló Dohányzás: anyuci és apuci idegesítő szerepébe képzeli magát egy áruházlánc
Buksza blog | 2025. április 8. 11:03
Ihletet adott a belga Delhaize áruházlánc marketingeseinek a cigarettásdobozokon megjelentő figyelmeztetés a dohányzás káros hatásairól. Pozitív életvezetési tanácsokat fognak adni a vevőknek.
Vásárló Furcsa sorsa jutott egy csapat Audi – ezt is Trump intézte el
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 13:57
Audi-szállítmányok ragadtak bent az amerikai kikötőkben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG