Örülhet a dohányipar - miközben számos országban egyre szigorúbban korlátozzák, a világ dohányfogyasztása tovább nő. A dohányosok száma a világon már az egymilliárdhoz közelít - derült ki a Journal of the American Medical Association folyóiratban megjelent tanulmányból, amire a Napi.hu hívta fel a figyelmet.
Az 1980-2012-ben 187 országból összegyűjtött adatok szerint míg a vizsgált időszak első évében a 15 éven felüli népességből 721 millió dohányzott, ezek száma 2012-re 967 millióra emelkedett. Az évente elszívott cigaretták száma pedig 4,96 ezer milliárdról 6,25 ezer milliárdra nőtt. Az egyetlen, optimizmusra okot adó tény, hogy - a világ népességének növekedése következtében - szemben az 1980-as adattal, amikor a férfiak 41 és a nők 10,6 százaléka dohányzott, ez 31, illetve 6,2 százalékra csökkent. A globális dohányosi arány 26-ról 18,7 százalékra ment le - vagyis úgy tűnik, a legfejlettebb országok egyre szigorúbb intézkedései hatásosak. Az Egyesült Államokban a dohányzók száma 52 millióról 38 millióra csökkent, így csak az ötödik a sorban.
Nehezebb élet, több dohányzás
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a legtöbb dohányos a szegény és a fejlődő országokban él - a közel 1 milliárd 80 százaléka. Az arányokat tekintve a világbajnok Kelet-Timor, ahol a férfiak 61 százaléka dohányzik, azt követi Indonézia, Kiribati, Örményország és Pápua-Új-Guinea. Nőtt a számuk Kínában, Bangladesben és Oroszországban is. A WHO állítja, hogy a dohányzás okozta betegségekben, köztük elsősorban tüdőrákban évente mintegy 6 millióan halnak meg, közülük 600 ezer passzív dohányzás áldozata - vagyis az olyan lépések, mint a nyilvános helyeken való dohányzás korlátozása és a cigaretta adójának emelése milliók életét mentheti meg. A Journal of the American Medical Association szerint csupán az Egyesült Államokban a tiltó intézkedések az elmúlt 50 évben 8 millió ember idő előtti halálát akadályozták meg, miközben ugyanezen idő alatt 17,7 millió embert vitt el a káros szenvedély okozta betegség.
Kína, India és Indonézia
A dohányosok számát tekintve Kína vezet, amelynek 1,3 milliárdos lakosságából 300 millióan hódolnak e szenvedélynek. Az ország vezetése már régóta tervez korlátozó intézkedéseket, de a szakértők szerint az erős hazai dohány lobbinak eddig sikerült megakadályozni nemcsak a korlátozások bevezetését, de a cigaretta áremelését és a dobozokon a veszélyekre figyelmeztető feliratok elhelyezését is.
A második helyen álló Indiában a számos tilalom ellenére 110 millióan dohányoznak, és a nők közül csak az USA-ban dohányoznak többen. A statisztika azonban nem tartalmazza azokat, akik nem a dohány füstjével élnek, hanem tubákolnak, illetve rágják, márpedig ez az országban a leghagyományosabb, és az indiaiak 28 százaléka hódol a füst nélküli dohányzásnak - írta a The India Times. A bronzérmes e versenyben Indonézia, a negyedik helyen Oroszország áll.
Oroszország 143 millió lakosából 39 millió dohányzik, közülük 28 millió a férfi és 11 millió nő. Fokozatosan lépnek életbe a korlátozó törvények, júniustól már az éttermekben és bárokban is tilos lesz a dohányzás. Dmitrij Medvegyev miniszterelnök szakértői adatokra hivatkozva közölte, hogy évente 200 ezer orosz életét menthetik meg az új törvények.
Ahol korlátozzák a dohányzást, csökken a fogyasztók száma, de a fejlődő országokban még mindig magas a dohányosok aránya.
LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Friss
-
Hivatali visszaélés miatt elítélték a spanyol miniszterelnök testvérét
2 órája
-
Pozitív hangulatban zártak az európai tőzsdék, emelkedett az olaj ára
2 órája
-
„Két módon érhet véget az ukrajnai háború” – interjú egy Oroszország-szakértővel
3 órája
-
Csak piciket lépegetett ma a forint
3 órája
-
Rekordszint közelében a Boeing első fél évi repülőgép-kiszállítása, de az Airbus továbbra is vezet
3 órája
-
A nap végére a kedvező nemzetközi hangulat miatt emelkedett itthon a tőzsde
4 órája
-
Megőrizte első helyét, ismét a Samsung a legnagyobb mobilgyártó
4 órája
Mfor.hu Top24
- Itt a nagy bejelentés Magyar Pétertől: jön a Tisza Szigetek országos találkozója
- Tízezrek izgulhatnak – szankciókkal csap le a NAV, ha minden így marad
- Foci-vb: még Blattert is lepipálja Infantino, és ez nem jó hír a labdarúgásnak
- Mit szól majd ehhez az építőipari adathoz Vitézy Dávid és csapata?
- Gulyás Gergely a stúdióban mondta ki, mi az, amit nem lehet szó nélkül hagyni
- Módosított a kormány, ráugrottak a cégek a közbeszerzési piacra
- Szőlő utcai ügy: megszüntették Kovács-Buna Károly volt megbízott igazgató letartóztatását
Vásárló
Mi vár az autósokra a benzinkutakon? Ez történik kedden
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 13:23
Stagnálnak az árak.
Vásárló
A szépségápolási trendek új hulláma
Márkázott tartalom | 2026. július 9. 12:59
A szempillák és szemöldökök ápolása talán sosem volt ennyire a figyelem középpontjában, mint mostanság. Különösképpen a szempilla lifting és a szemöldök laminálás azok a technikák, amik egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek.
Vásárló
Hogyan befolyásolja a nyomtatás a vállalkozások sikerét?
Márkázott tartalom | 2026. július 6. 12:38
A nyomtatási ipar folyamatosan fejlődik, és akik nem tartják a tempót, óriási lehetőségeket szalaszthatnak el. De miért játszik ilyen fontos szerepet a nyomtatás a mai üzleti életben? Képzeld el, hogy egy rangos konferencián vagy, ahol mindenki látványos, igényesen kidolgozott prospektust kaptál kézhez, mely már első ránézésre is beazonosítható. Milyen benyomást keltene? A saját anyagaid vajon felérnének hozzá?
Vásárló
Szinusz inverter: a megbízható áramellátás szakértője
Márkázott tartalom | 2026. július 6. 12:35
A modern életvitel egyre több elektromos eszköz használatát teszi szükségessé, legyen szó otthoni készülékekről vagy munkaeszközökről. Olyan megoldásra van szükségünk, amely megbízható és stabil áramot biztosít, bármilyen helyzetben. Itt lép közbe a szinusz inverter, ami lényeges szerepet játszik sokféle elektromos berendezésünk zavartalan működésében.
Vásárló
Az autóápolás modern világa
Márkázott tartalom | 2026. július 6. 12:34
Az autóápolás több mint csupán a külső megjelenés szépítése; egyaránt a jármű hosszú életének kulcsa és a költséges javítások elkerülésének módja is. Talán nem gondolná, de az autó rendszeres gondozása közvetlen hatással van mindennapi kényelmére és pénzügyeire is.
Vásárló
Tárolás a kertben: miért van rá szükséged?
Márkázott tartalom | 2026. július 4. 12:26
Szanaszét heverő kerti szerszámok és rendezetlen kertek? Akik kerttel rendelkeznek, bizonyára már találkoztak ezzel a helyzettel. De amikor eljön az idő, hogy mindennek meglegyen a helye, érdemes megfontolni, milyen módon valósíthatod meg ezt egy praktikus kerti tároló ház segítségével. Nem csupán a kerti eszközök tárolásáról van szó, hanem egy hosszú távú beruházásról, amely megőrzi felszereléseid épségét.
Vásárló
Szúnyogok elleni védekezés: innovatív megoldások és eszközök
Márkázott tartalom | 2026. július 3. 12:10
A nyári hónapok egyik kevésbé elismert jelensége, hogy a szúnyogok hallhatóan és érezhetően visszatérnek. Ezek a kicsi, zizegő rovarok nemcsak bosszantóak, hanem sajnos időnként betegségeket is közvetítenek. Az utóbbi időszakban egyre nagyobb figyelmet kap a szúnyogok elleni hatékony védelem kérdése, amely nemcsak kint, hanem otthonainkban is létfontosságú.
Vásárló
Koreai szempilla lifting: A tökéletes választás titkai
Márkázott tartalom | 2026. július 2. 13:05
Biztosan te is észrevetted, hogy a szempilla lifting technikák hogyan változtatják meg az emberek arcát. Ezen belül a koreai szempilla lifting valami egészen különleges, hiszen itt nem csak egyféle padot használnak, hanem számos variációt, hogy mindenki megtalálhassa a saját stílusát. A személyre szabásra összpontosítanak, ami igazán figyelemre méltó ebben a módszerben.
Vásárló
Az okos pénztárca: modern megoldás a mindennapi problémákra
Márkázott tartalom | 2026. július 2. 11:55
Elgondolkodtál már azon, mennyivel könnyebb lenne az életed, ha a pénztárcádat mindig megtalálnád, amikor keresed? A modern technológia segítségével ez ma már lehetséges. Nincs többé szükség hosszadalmas keresgélésre, hiszen okostelefonod egyszerűen megmutathatja, hol hagytad el a tárcád. A mindennapi élet megannyi kellemetlensége kiküszöbölhető, mikor tudod, hogy minden értéked biztonságban van.
Vásárló
A boltokban is megfizetjük az extrém időjárás árát – megvannak az árrésstop legnagyobb vesztesei
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 10:18
A magyar kiskereskedelem tavaly 20 290 milliárd forintos forgalmat ért el, mellyel ismét növekedési pályára került, bár a régióhoz képest továbbra is lemaradásban van – derült ki az MBH Bank Ágazati Kitekintő rendezvénysorozatának legfrissebb eseményén. A szakértők szerint a fogyasztás szerkezete hazánkban folyamatosan átrendeződik: egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a szolgáltatások – miközben a vásárlások kétharmadát már bankkártyával fizetjük. Az élelmiszerárakat egyre inkább globális – köztük extrém időjárási – tényezők mozgatják, de az ágazatra erős hatást gyakorolnak az árrésstopok is, melyek felgyorsították az élelmiszer-szaküzletek-piacvesztését.
Heti top
- Bojár Gábor: Csalódás, hogy a Magyar-kormány nem szüntette meg a rezsicsökkentést és az árrésstopot 2026. július 9. 11:52
- Egészen csúnyán átfordult a forint 2026. július 8. 07:14
- Visszhangzik a magyar sajtó a 107 eurós törölközőtől – valóban drágább a horvát tengerpart a Balatonnál? 2026. július 12. 16:49
- Magyar Péter Zsolt bácsiról és december 24. munkaszüneti nappá nyilvánításáról is vallott 2026. július 12. 09:13
Havi top
- Kemény lépésre készül a Tisza: befagyasztanák a polgármesterek fizetését 2026. június 19. 17:32
- Húsbavágó: máris változtat a kormány az iskolakezdési támogatás miatt 2026. július 4. 13:03
- Bojár Gábor: Csalódás, hogy a Magyar-kormány nem szüntette meg a rezsicsökkentést és az árrésstopot 2026. július 9. 11:52
- Egészen csúnyán átfordult a forint 2026. július 8. 07:14
Friss
Nemzetközi
Hivatali visszaélés miatt elítélték a spanyol miniszterelnök testvérét
Több korrupciós vizsgálat és botrány is érintette a spanyol kormányt.
2 órája
Pénzügyi szektor
Pozitív hangulatban zártak az európai tőzsdék, emelkedett az olaj ára
A nyersolaj ára tovább emelkedett a közel-keleti feszültségek miatt.
2 órája
Pénzügyi szektor
Csak piciket lépegetett ma a forint
Az eurót délután hat órakor 358,81 forinton jegyezték.
3 órája
A 100 Leggazdagabb
-
Milliárdosok adnának kezdőtőkét amerikai gyerekeknek2026. július 14. 15:26 -
A Palantir-vezér szerint az AI tovább növelheti a társadalmi egyenlőtlenségeket2026. július 14. 11:51 -
Új korszak a magyar befektetési piacon2026. július 13. 18:25 -
Wimbledon új hőse egy hedge fund-milliomos fia2026. július 11. 07:55 -
A Blackstone ura már olyan gazdag, hogy megengedhet magának egy 140 dolláros órát2026. július 10. 10:24
További hírek >
Piac&Profit cikkei
Turizmus Online cikkei
A vidék hírei
-
Összefogásra kérik az egrieket: ötgyermekes család maradt fedél nélkül a hétfői tűz után
20:56
-
Gajdos László betiltaná a kotorékvadászatot: „Nincs helye a 21. századi Magyarországon”
16:25
-
Csütörtökön folytatódik az aszfaltozás a Tetemvár utca alján, többször is lezárják a csomópontot!
16:11
-
Orbán Viktor: „A jogtalanul pozícióba ültetett új elnök nem lehet törvényes, így a döntései sem lesznek azok”
14:12
-
Vágner Ákos: Az ingyenes egri közvécék állapota komoly dilemmát jelent
11:41
legolvasottabb
-
Kemény lépésre készül a Tisza: befagyasztanák a polgármesterek fizetését
2026. június 19. 17:32
-
Húsbavágó: máris változtat a kormány az iskolakezdési támogatás miatt
2026. július 4. 13:03
-
Bojár Gábor: Csalódás, hogy a Magyar-kormány nem szüntette meg a rezsicsökkentést és az árrésstopot
2026. július 9. 11:52
-
Egészen csúnyán átfordult a forint
2026. július 8. 07:14
-
Csak 75 milliárdot kért, de végül 197 milliárdot tett zsebre a Tisza-kormány
2026. július 2. 12:16
top 24
-
Sulyok Tamás nem vitte túlzásba válaszát az alaptörvény módosítása kapcsán
2026. július 14. 12:26
-
Centikre a határtól a forint – ennyiért adják-veszik
2026. július 14. 07:39
-
Itt a vége: kegyetlen drágulás érkezik a benzinkutakra
2026. július 14. 12:53
-
Komoly mélypontra került a magyar építőipar: több mint tízszázalékos a zuhanás májusban
2026. július 14. 10:33
-
Lustáknak való befektetések érkeztek Budapestre
2026. július 14. 05:47



