4p
Új megállókat, sűrűbben közlekedő vonatokat, és az agglomerációból ingázók mellett a fővárosban közlekedők kényelmét is szolgáló fejlesztést ígér a Budapesti Fejlesztési Központ nemrég bemutatott elképzelése, a Déli Körvasút projekt. Az OTP Ingatlanpont szakértői megvizsgálták, hogy a beruházás milyen változásokat indíthat el az agglomeráció ingatlanpiacán.

Több rég megfogalmazott igényt szolgálna a Kelenföldet Ferencvárossal összekötő körvasút fejlesztése. Részben javítaná a Budapest központjától délre fekvő kerületek és agglomerációs települések közötti összeköttetést, átterelhetné az autós és a teherforgalom egy részét a kötöttpályás rendszerre, valamint összeköthetné a kelet-nyugati irányú vasúti kapcsolatokat a fejpályaudvarok megkerülésével. A Déli Körvasút szorosan összekapcsolódik a koncepció súlypontjának számító, Déli Városkapu néven bemutatott állami projektekkel. Az ebben tervezett beruházások helyszíne a Rákóczi hídtól délre, a Duna és a Soroksári út mentén, illetve a Csepel-sziget északi részén fekvő terület. A fejlesztési elképzelések között szerepel a közlekedési infrastruktúra megújítása, azon belül a kötöttpályás rendszerek (HÉV, metró, vasút, villamos) elemeinek bővítése és összekapcsolása.

Ingatlanpiaci hatások az agglomerációban

A déli agglomerációs településekről a fővárosba tömegközlekedéssel ingázók számára jó hír, hogy a körvasút projekt megvalósulásával jelentősen csökkenhet a menetidő. A Budapest Fejlesztési Központ adatai szerint például Kelenföldről a Liszt Ferenc repülőtérre vagy Érdről Kőbánya-Kispestre 15-20 perccel rövidebb idő alatt lehet majd eljutni, mint most.

A Déli Körvasút projekt hatása által érintett nagyobb településeken 2019-ben eladott lakóingatlanok átlag négyzetméter ára
(NAV/OTP Lakóingatlan Értéktérkép)

Biatorbágy

495 ezer forint

Gödöllő

408 ezer forint

Dunaharaszti

400 ezer forint

Érd

400 ezer forint

Százhalombatta

380 ezer forint

Vecsés

380 ezer forint

Gárdony

355 ezer forint

Pécel

342 ezer forint

Monor

309 ezer forint

Gyál

272 ezer forint

Dabas

268 ezer forint

Bicske

251 ezer forint

Hatvan

242 ezer forint

Cegléd

232 ezer forint

Az OTP Ingatlanpont szakértői szerint a javuló tömegközlekedési lehetőségek, a várhatóan mérséklődő autósforgalom és a tisztább környezet élénkülő keresletet, és így növekvő árakat is eredményezhet az érintett agglomerációs települések ingatlanpiacán.

„A fejlesztés eredményeként a Biatorbágy-Népliget útvonalon 5-10, Kelenföld és Pécel között 15-20 percet nyernek a tömegközlekedést választók, és ez az időnyereség a változásokra érzékenyen reagáló ingatlanpiacon is minden bizonnyal le fog csapódni. A kiszámítható, gyors közlekedés feltételeinek biztosítása egyértelműen élénkíti a keresletet az agglomerációban, az ármozgásokat ugyanakkor ma még nehéz volna számszerűsíteni, hiszen ezek számos egyéb tényezőtől is függnek. Tavaly a példaként felhozott Biatorbágyon 495 ezer, Pécelen 342 ezer forint volt az eladott ingatlanok átlagára négyzetméterenként, ami idén, de különösen a körvasút megépülése után valószínűleg tovább nőhet. Hasonló folyamatok indulhatnak el a többi érintett agglomerációs településen is” – mondja Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője.

Mi is pontosan a Déli Körvasút projekt?

A körvasút három, európai jelentőségű vasúti folyosó közös szakasza, a Dunát keresztező forgalom 95 százaléka itt halad át. A vonal kapacitása kimerült, ami megakadályozza az itt közlekedő elővárosi vonatok sűrítését.

A fejlesztés viszont lehetővé tenné, hogy a jövőben a jelenlegi 30 helyett 10-15 perceként közlekedjenek elővárosi szerelvények ezen a szakaszon, jobb és gyorsabb összeköttetést biztosítva az érdi, budaörsi és a környező budai agglomerációnak, Budafok-Nagytéténynek, Kelenföldnek, az újbudai egyetemvárosnak, a Soroksári út térségének és a Déli Városkapunak, valamint a Népliget térségének Kőbánya-Kispesttel, a reptérrel és a pesti agglomerációval.

A körvasútról Vitézy Dávid, a Budapesti Fejlesztési Központ vezérigazgatója is a minap megosztott egy látványos videót:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Lecsengett az Otthon Start-láz
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 13:14
Az érdeklődők jelentős része nem volt felkészült sem önerő, sem hitelképesség tekintetében a Duna House vezető elemzője szerint. Szeptemberben megugrott a tranzakciók száma, októberben viszont nem folytatódott az emelkedés.
Ingatlan Albérlettámogatást kapnak jövőre a fővárosban és környékén szolgáló rendvédelmi dolgozók
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 12:20
Kormánydöntés alapján jövő januártól havi 150 ezer forintos lakhatási támogatást kaphatnak a Budapesten és Pest vármegyében szolgálatot teljesítő rendvédelmi dolgozók – közölte kedden Budapesten, sajtótájékoztatón Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Ingatlan Hihetetlen fordulat: egyre olcsóbb a lakhatás Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 11:47
Budapesten a kínálati bérleti díjak októberben 248 ezer forintra estek, a szeptemberben mért 253 ezer forint után; a csökkenés fő oka az Otthon Start program, amely egyszerre mérsékli a keresletet és növeli a kínálatot: a kedvezményes hitellel lakást vásárlók kiesnek a bérleti piacról, miközben a programmal szerzett befektetési lakások most jelennek meg a kínálati oldalon – közölte a Rentingo bérbeadási platform kedden az MTI-vel.
Ingatlan A dubaji ingatlanpiacon is megjelent a Duna House
Privátbankár.hu | 2025. október 30. 14:48
Az ingatlaniroda magyarul és angolul is segít a jogi és adminisztratív ügyintézésben, sőt, akár az ingatlanüzemeltetésben is. 
Ingatlan Rajtra készen állnak a munkagépek: 25 ezer új lakás épül hamarosan
Privátbankár.hu | 2025. október 28. 11:46
A következő 2-3 hónapban az eddigi bejelentéseken felül a fejlesztők országszerte több mint 25 ezer új lakás építésével jelenhetnek meg a piacon és ezeknek a többsége az Otthon Start Program feltételeinek is megfelel majd – közölte piaci információi alapján az ingatlan.com kedden az MTI-vel.
Ingatlan Panellakás 100 millió forint felett?
Privátbankár.hu | 2025. október 25. 10:22
A panellakások stabilan őrzik népszerűségüket.
Ingatlan Gyorsan a kifulladás jeleit mutatja az Otthon Start
Privátbankár.hu | 2025. október 22. 09:00
Az Otthon Start Program indulása óta folyamatosan csökken az érdeklődés a kedvezményes hitel iránt, legalábbis ami az internetes kereséseket illeti – írja a Bank360.
Ingatlan Normalizálódik a lakáspiac a nyári eufória után
Privátbankár.hu | 2025. október 16. 11:29
Látványosan visszaesett a keresleti hullám.
Ingatlan Terézváros és Barcelona példáját követheti az egész Európai Unió
Vámosi Ágoston | 2025. október 15. 19:01
Nagyon nagy összeggel indulhat az Európai Unió első, megfizethető lakhatást célzó programja. A magyaroknak különösen nagy szüksége lenne erre, hiszen itt emelkedtek a legnagyobb mértékben a lakásárak és a lakásépítési költségek az elmúlt 15 évben. Ursula von der Leyen az első lakhatási fókuszú uniós csúcstalálkozót szervezi, az uniós lakhatási bizottság pedig leszámolhat az Airbnb-vel.
Ingatlan Otthon Startosok figyelem: újabb változások érkeztek
Privátbankár.hu | 2025. október 11. 15:10
Panyi Miklós három új bejelentéssel érkezett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG