3p
Rekordalacsony a munkanélküliség.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrisebb adatai szerint a munkanélküliek száma 2016. szeptember-novemberben az egy évvel korábbihoz képest 76 ezer fővel, 208 ezerre, a munkanélküliségi ráta 1,7 százalékponttal, 4,5 százalékra csökkent. Az előző három hónapos periódusban a munkanélküliség 4,7 százalékos volt. A 15-74 éves munkanélküli férfiak száma egy év alatt 42 ezerrel, 110 ezerre, munkanélküliségi rátájuk 1,7 százalékponttal, 4,4 százalékra csökkent. A munkanélküli nők száma 34 ezer fővel 98 ezerre, munkanélküliségi rátájuk 1,7 százalékponttal 4,6 százalékra mérséklődött. Részletek >>>>

Baj a munkaerőhiány - hogy találnak dolgozót a céget?

Az adatokra reagálva Virovácz Péter, az ING makrogazdasági elemzője kommentárjában azt írja: a novemberi munkanélküliségi ráta a 15-64 éves korosztályban éves összevetésben 1,7 százalékponttal csökkent és így jelenleg a soha nem látott 4,5 százalékos mélyponton áll. A munkanélküliek száma így már közelíti a 200 ezer fős lélektani határt. A piacot némiképp meglepte a kedvező adat, tekintettel arra, hogy igen jelentős munkaerőhiánnyal küzd a magyar gazdaság. Ezzel szemben úgy tűnik, hogy egyelőre még a vállalatok találtak kellő számú szabad munkaerőt.

Kevesebb a közmunkás

A munkaerő iránti kereslet tehát továbbra is emelkedik, ennek hatására éves összevetésben közel 153 ezer fővel dolgoztak többen az elsődleges munkaerőpiacon, vagyis számuk már elérte a 4,076 millió főt novemberben. Mindeközben a közfoglalkoztatottak száma a tavalyi év azonos időszakához képest 16 ezer fővel kevesebb, de még így is közel 221 ezren dolgoztak ilyen formában. A külföldön munkát vállalók száma továbbra is emelkedik. Az aktivitási ráta nem mozdult el az előző hónapban megfigyelt 70,7 százalékos szintről, így továbbra is jelentős lemaradást mutat az EU-átlaghoz képest - írja Virovácz Péter.

Bepörög a gazdaság

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a foglalkoztatás dinamikus növekedése élénk gazdasági növekedést tükröz, így a GDP növekedése a negyedik negyedévben újra gyorsulhat. A foglalkoztatás és a reálbérek kiemelkedő növekedése pedig a fogyasztás és a lakossági beruházások további gyorsulását támogatják. A foglalkoztatás ütemének növekedését a közeljövőben ugyanakkor fékezheti az egyre több ágazatban jelentkező szakemberhiány, ami azonban támogathatja a köztisztviselői állomány tervezett csökkentését, így a munkaerőpiac szerkezete kedvező irányba mozdulhat.

A következő hónapokban a foglalkoztatottak száma szezonális hatások miatt átmenetileg 4,4 millió alá csökkenhet, így az idei év elején szintén szezonális hatások miatt átmenetileg újra 5,5-5,7 százalék közelébe emelkedhet a munkanélküliségi ráta. Jövőre folytatódhat a foglalkoztatottak számának növekedése, ill. a munkanélküliek számának csökkenése, ezért jövő év közepére már 4 százalék közelébe süllyedhet a munkanélküliségi ráta. Idén 4,8 százalékra csökkenhet az átlagos munkanélküliségi ráta a várakozásuk szerinti tavalyi 5,2 százalékról.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Az országnak lesz kenyere
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:29
Bővítik az öntözést az Alföldön, szeptembertől indul az Otthon Start.
Makro / Külgazdaság Kapott egy újabb gyomrost a kormány – ezúttal az állami hivataltól
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 08:30
A KSH szerint az ipari termelés éves szintű csökkenése kéthavi lassulás után májusban ismét fokozódott.
Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
Makro / Külgazdaság Óvatos optimizmus Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 11:36
Túl van a legmélyebb ponton a német gépgyártás?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG