1p

Csúcson a forint, visszatér a bizalom: mire számíthatnak a hazai befektetők? A változások a magyar tőzsdét is elérik?

Online Klasszis Klub élőben Szalay-Berzeviczy Attilával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, a BÉT korábbi elnökét!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Magyar idő szerint éjjel 1 és 4 óra között zárnak be az amerikai szavazófülkék, és a korábbi tapasztalatok szerint szerda reggel, délelőtt érkeznek majd meg az első eredmények. Ha a közvélemény-kutatások megbízhatóak, akkor 8 államban lesz nagy verseny, ezek közül a legtöbb figyelmet Florida és Ohio kapja.

2012. november 6-án van az amerikai elnökválasztás, mely során az egyes államok megválasztják az elektori kollégium tagjait. A kollégium tagjai december 17-én ténylegesen is megválasztják az elnököt, akit január 20-án (magyar idő szerint este 6 órakor) iktatnak be.  

A tényleges elnökválasztás tehát decemberben lesz, de amikor minden államból megérkezik az eredmény, az elektorok száma alapján már lehet majd tudni a választás eredményét. Az amerikai választórendszer szerint ugyanis ha egy államban a többség demokrata vagy republikánus elektorokat választ, az állam által delegált minden elektor a többség akarata alapján szavaz az elnökválasztáson. Ez azt jelenti tehát, hogy államonként a győztes minden szavazatot visz.

 

Forrás: Wikipedia

Az ábrán látható, hogy mely állam hány elektort delegál, és az is, hogy a közvélemény kutatások alapján többségben demokrata (kék), republikánus (piros), vagy ingadozó (csíkos) szavazók élnek. Látható tehát az is, hogy nyolc ingadozó állam van, ezek közül is a legizgalmasabb a legtöbb elektort adó floridai (29 elektor) és az ohioi (18 elektor) eredmények lesznek.

Kiindulva a 2008-as választások menetéből, Ohioban magyar idő szerint éjszaka 1:30-kor zárnak be a szavazó körzetek. Négy éve Ohioban magyar idő szerint reggel 7-8 óra körül jelentették be az eredményt.

Az első eredmények azonban már megérkeztek.

Floridában, a legtöbb államhoz hasonlóan a legutóbbi választásokkor helyi idő szerint este nyolckor, tehát magyar idő szerint éjjel 2-kor zártak be a szavazó körletek.

További ingadozó államok közül fontos szerepe van Coloradonak, ahol 2008-ban egy órával később zártak a szavazó körzetek, mint Floridában. Az említett három állam azért is rendelkezik kiemelkedő szereppel, mert ha a két jelölt közötti különbség kevesebb fél százalékpontnál, a szavazatokat újra kell számolni. Emlékezetes, hogy 2000-ben hetekig tartott Florida államban a szavazatszámlálás, és így az elnök beiktatása is heteket csúszott..

A legfrissebb kutatások szerint, a nyolc ingadozó állam: Florida, Ohio, Colorado, Virginia, Észak-Karolina, Missouri, Iowa és Nevada. Ezek közül magyar idő szerint Virginiában éjjel 1 órakor, Észak-Karolinában éjjel 2:30-kor, Missouriban 2 órakor, Coloradoban 3 órakor, Iowában és Nevadában pedig hajnali 4-kor zárnak az urnák.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Éjfélkor elköszönünk az Orbán-kormány egyik fő fegyverétől – a káoszt elkerülendő lépnek hatályba új törvények csütörtökön
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 09:34
Hat év után véget ér a veszélyhelyzetre hivatkozó rendeleti kormányzás.
Makro / Külgazdaság Máris kapott egy jó hírt az alig egynapos Tisza-kormány
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 08:44
Az évek óta szenvedő ipari termelés márciusban, éves szinten viszonylag masszívabban emelkedett – erősítette meg a KSH az egy héttel ezelőtti közlését.
Makro / Külgazdaság Alig izmosodott a magyar építőipar márciusban
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 08:30
2026 márciusában az építőipari termelés volumene a nyers adatok alapján 3,9, a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint 2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Nem költözik Magyar Péter, és azt is elmondta, milyen autóval fog járni
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 08:28
Nem veszi igénybe a szolgálati lakást az új miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Reagált a Mol: nem lesz üzemanyagválság?
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 06:54
Továbbra is ellátják a partnereiket, hiába fogy el a stratégiai tartalék. De a kérdés inkább az, milyen áron?
Makro / Külgazdaság Megmarad a 13. havi nyugdíj, a családi adókedvezmények, de jön a vagyonadó
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 13:37
Ezeket is egyértelművé tette a Tisza-kormány pénzügyminiszter-jelöltje, Kármán András a parlamenti bizottsági meghallgatásán.
Makro / Külgazdaság Gyermekvédelem, esélyegyenlőség, munkaerőpiac – ismertette terveit a Tisza leendő minisztere
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 10:44
Lezajlott egy újabb miniszteri meghallgatás. 
Makro / Külgazdaság Napokon belül kényszerhelyzetbe hozhatja a Tisza-kormányt a védett üzemanyagár
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 08:51
Magyar Péter arról beszélt, hogy a Tisza-kormány ragaszkodik az üzemanyagok hatósági áraihoz. A helyzet azonban egyre inkább hasonlít a 2022 végére jellemző káoszhoz, amikor a benzinkutak előtt hosszú kocsisorok várakoztak, és az előző kormánynak meg kellett szüntetnie az árstopot.
Makro / Külgazdaság Nincs könnyű helyzetben a magyar gazdaság, gyenge a termelékenység
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 06:59
A magyar gazdaság termelékenysége akkor zárkózhat föl az európai szintre, ha tartósan magas növekedési ütemet ér el, a széles körű felzárkózás az elmúlt másfél évtizedben annak ellenére sem sikerült, hogy a gazdasági teljesítmény több ágazatban is javult – állapította meg a GKI Gazdaságkutató Zrt. MTI-hez eljutatott elemzésében.  
Makro / Külgazdaság Kemenesi Gábor: Iszonyú konteó- és dezinformációs zaj van a hantavírus körül
Kormos Olga | 2026. május 11. 18:54
Igaz, hogy a hantavírus miatt Tenerifén veszteglő óceánjáró hajó evakuálásának első üteme befejeződött, de a három haláleset mellett a kiszállt utasok közül kettőnek pozitív lett a tesztje. Ám a pánikhelyzet közepette Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem virológusa szerint nem árt józan ésszel közelíteni ezt a rágcsálók okozta tengerentúli vírust, hiszen nagy eséllyel ezt a járványt is a korábbiakhoz hasonlóan kezelni lehet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG