4p
2015 IV. negyedévében a nemzetgazdasági beruházások volumene 7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A növekedés elsősorban a költségvetési szervek beruházásainak eredménye. 2015 egészében a beruházási teljesítmény 0,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal a Privátbankárral.

A tavalyi év utolsó negyedévében a harmadikhoz képest a szezonálisan kiigazított volumenindexek szerint a beruházások 1,9 százalékkal nőttek.

Ide tolják az állami pénzt

2015 IV. negyedévében az előző év azonos időszakához képest a beruházási tevékenység 7 százalékkal nőtt, ezen belül a gép- és berendezésberuházások 17 százalékkal nőttek, az építési beruházások 0,3 százalékkal csökkentek. A beruházások közel felét megvalósító, legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások körében 6,2 százalékkal csökkent, a költségvetésben 70 százalékkal növekedett a beruházási teljesítmény.

Összesen tíz nemzetgazdasági ágban bővültek a beruházások, a legjelentősebben – elsősorban az EU-forrásból történő év végi gép- és berendezésberuházások miatt – a humán-egészségügyi és szociális ellátás ágban.

Jelentős mértékben nőttek a beruházások a közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás ágban (90 százalék), az oktatásban (40 százalék), valamint a művészet, szórakoztatás, szabadidő (36 százalék) nemzetgazdasági ágban.

A nemzetgazdasági ágak közel felénél csökkent a beruházások teljesítménye. A nagyobb súlyú ágak közül a beruházások közel egynegyedét adó feldolgozóipar fejlesztései 7,1 százalékkal csökkentek. A nemzetgazdasági ágon belül nagyobb mértékű visszaesés következett be az élelmiszer, ital, dohánytermék gyártásában, a gyógyszergyártásban, valamint a járműgyártásban.

A szállítás, raktározás nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene – az egy évvel korábbi magas bázishoz képest – 7,4, az ingatlanügyleteké – a lakásépítések visszaesése miatt – 2,7 százalékkal alacsonyabb lett.

Számottevően visszaestek a beruházások a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat nemzetgazdasági ágban (29 százalék), a kis súlyú bányászatban (24 százalék), a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén (19 százalék).

A kereskedelem, gépjárműjavítás nemzetgazdasági ágban a beruházási teljesítmény 4,2 százalékkal csökkent.

2015-ben az előző évhez képest a nemzetgazdasági beruházások volumene 0,6 százalékkal nőtt, ezen belül a gép- és berendezésberuházások 4,1 százalékkal emelkedtek, az építési beruházások 2,3 százalékkal csökkentek.

Gyorsul a tempó

Kilenc nemzetgazdasági ágban bővültek a beruházások, legjelentősebben (49 százalék) a közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás területén. Nagymértékben emelkedett a beruházási teljesítmény a humán-egészségügyi és szociális ellátás nemzetgazdasági ágban (40 százalék), a vízellátás, szennyvíz gyűjtése, hulladékgazdálkodás ágban (24 százalék), a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás területén (21 százalék), valamint az oktatásban (20 százalék).

A nagy súlyú nemzetgazdasági ágak közül a szállítás, raktározás beruházási teljesítménye 2 százalékkal növekedett.

A beruházások legnagyobb részét, 26 százalékát realizáló feldolgozóiparban 6,0, a harmadik legnagyobb súlyúnak számító ingatlanügyletek területén – egész évet jellemző csökkenés mellett – 6,9 százalékkal elmaradtak a beruházások.

Számottevően csökkent a beruházási teljesítmény a mezőgazdaságban (29 százalék), a kis súlyú bányászatban (23 százalék), az adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység területén (20 százalék), valamint a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás (18 százalék) nemzetgazdasági ágban.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magához édesgeti Donald Trump Putyin egyik legjobb barátját?
Privátbankár.hu | 2025. december 13. 16:32
Az Egyesült Államok feloldja a fehérorosz káliumsóra kivetett szankciókat.
Makro / Külgazdaság Elhasal az orosz gazdaság – Putyinnak sem jött össze a repülőrajt
Privátbankár.hu | 2025. december 13. 13:18
Ahogy közeleg az év vége, úgy lesz egyre kisebb az éves orosz GDP-növekedés. A külkereskedelem is szűkült, különösen Európa irányába.
Makro / Külgazdaság Leálltak Trump kitoloncoló járatai Venezuelába?
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 17:38
A repülőgépek nem érkeznek.
Makro / Külgazdaság Váratlan húzással csökkentenék az európai autóipar függőségét
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 13:20
Növelnék az újrahasznosítási arányt.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mire készül Trump: csak a bemelegítés volt a venezuelai tanker lefoglalása
Litván Dániel | 2025. december 12. 10:12
Ha továbbmennek ezen az úton, akkor Iránnak és Oroszországnak is lesz min aggódnia.
Makro / Külgazdaság Keserű meglepetés a brit gazdaságban
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 09:32
A pénteki hivatalos adatok szerint Nagy-Britannia gazdasága váratlanul zsugorodott az októberig tartó három hónapban, ami valószínűleg növeli a Bank of England kamatcsökkentéseire vonatkozó várakozásokat.
Makro / Külgazdaság Magas szinten ragadt az infláció Romániában
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 09:11
Novemberben a fogyasztói árak 9,76 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest, a ráta pontosan megegyezik az októberivel – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Makro / Külgazdaság Nem szikrázott az ipar októberben
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 08:49
Az előző év azonos időszakához mérten 2,7 százalékkal mérséklődött, az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal bővült az ipari termelés.
Makro / Külgazdaság Most aztán tényleg előveheti a legszélesebb mosolyát Lázár János
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 08:30
Immár második hónapja nőtt ugyanis az építési és közlekedési miniszter által felügyelt ágazat éves szinten. Apró szépséghiba, hogy ehhez kellett az alacsony bázis.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen alacsony szintre esett az amerikai külkereskedelmi deficit szeptemberben
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 06:59
Az áruexport szárnyal, az import csak kisebb mértékben nőtt. Több mint öt éve látott szintre süllyedt a külkereskedelmi hiány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG