3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök holnap ismerteti ’Invest in Europe’ névre keresztelt növekedési és munkahely-teremtési csomagtervét. Erre bizony nagy szükség lehet – már csak PR szempontból is -, hiszen a 18-tagú euró-övezet idén várhatóan csupán 0,8%-kal fog növekedni. Eközben a munkanélküliség 11,5%-on áll, sőt Görögország és Spanyolország esetében 25% fölött ragadt.

A csomagterv célja, hogy a köz- és a magánszféra együttműködésével a következő három évben 300 milliárd euróval ösztönözzék a gazdasági növekedést, és elsősorban a fiatalok munkahelyhez juttatását. A Bizottságnak az a szándéka, hogy az energia, közlekedés, szélessávú internet és a K+F területein nagyobb projektek számára gyűjtsön tőkét. A csomag tartalma és megvalósíthatósága egyben az új Bizottság és elnökének első komoly hitelességi próbája, még ha súlyát tekintve csupán egy politikai gesztusnak tekinthető a frusztrált Dél felé.

Deutschland über alles

A pénzt a már most is meglévő költségvetési forrásokból, az Európai Beruházási Bank, valamint a magánszektor forrásaiból kell előteremteni. Angela Merkel már a terv kidolgozásakor ragaszkodott hozzá, hogy a pénz nagy része a magánszektortól jöjjön és a csomagnak nem szabad megsértenie a szigorú költségvetési deficitszabályokat, valamint az adósság-csökkentést előíró szabályokat.  Ezzel a vita nagyjából el is dőlt.

A Financial Times közelmúltbeli szerkesztőségi cikke viszont nincsen egyedül a véleményével, amikor egy lazább német fiskális politikát és ezáltal európai kereslet-ösztönzést ajánl Berlin figyelmébe.  Ez az ötlet a német konzervatívoknál viszont egyelőre nem nyert hangszórót.

Mivel a csomagban csupán 21 milliárd euró lenne a friss pénz, amely mintegy 300 milliárd eurónyi, a magánszektor által megvalósítandó beruházáshoz nyújtana garanciát, a csomag már bejelentése előtt viharokat kavart.  Az Európai Parlament liberális frakciója egy 700 milliárd eurós gazdaságösztönző csomagtervvel állt elő, a szocialisták pedig még ezt is überelték egy 800 milliárdossal.  Franciaország pedig a maga részéről 60-80 milliárd euró friss tényleges, pénzt követel az Európai Uniótól.

Politikai gesztus

A terv elébe megy a fokozódó francia és olasz követeléseknek és politikai gesztus szintjén foglalkozik a fokozódó Észak-Dél ellentétekkel.  Gazdasági kihatását tekintve a csomag csupán csepp a tengerben.  Elkerülendő a kritikákat, a Bizottságnak most a tervezett projektek minőségével és célzottságával kell érvelnie. A csomagra a végső jóváhagyást a tagállamok fejei az Európai Tanács december 18-19-i ülésén adják meg.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Fittyet hány az Európai Unió álláspontjára Norvégia
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 24. 09:57
Norvégia folytatni fogja az olaj- és földgázkészletek feltárását és kitermelését a Barents-tengeren függetlenül attól, hogy az Európai Unió támogatja-e a sarkvidéki szénhidrogén-kitermelés moratóriumát – jelentette ki Terje Aasland norvég energiaügyi miniszter a Reuters hírügynökségnek adott interjúban.
Makro / Külgazdaság Nálunk élőben kérdezhet is Palócz Évától – ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 24. 07:47
A Kopint-Tárki vezérigazgatója fél 4-től lesz a vendégünk. Az egyórás élő adást a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság Új fokozatba kapcsolhat az iráni-amerikai háború, aminek a világgazdaság láthatja kárát
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 24. 06:17
Irán azzal fenyegetőzik, hogy leállítja teljes olajexportját a Perzsa-öbölből, ha az Egyesült Államok folytatja a gazdasági háborút, miközben Washington hétfőn az eddigi legsúlyosabb szankciós intézkedéseket készül bejelenteni Teherán ellen.
Makro / Külgazdaság Furcsa bakival jött fontos hír a vagyonvisszaszerzési hivatal vezetéséről – frissítve: mégis lesz beleszólása a Magyarok Világszövetségének
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 23. 15:51
Csütörtökön már meg is választhatják a hivatal vezetőit, de mi a helyzet a Magyarok Világszövetségével?
Makro / Külgazdaság Jeges megoldást tesztel Dél-Korea a közel-keleti válság kikerülésére
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 23. 12:49
Az északi útvonalon jóval gyorsabban juthatnának el Európába az áruk.
Makro / Külgazdaság Nagyvállalatoktól kér pénzt Magyar Péter október 23-ára
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 23. 10:54
Az lenne „méltányos és helyes” a miniszterelnök szerint, ha a magyar vállalatok is „beszállnának” az ünneplés költségeibe.
Makro / Külgazdaság Felülvizsgálja a kormány a Mol 35 éves koncesszióját
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 23. 10:16
Gajdos László szerint keményen fogják képviselni a lakosság érdekét az ügyben.
Makro / Külgazdaság Vasárnap reggel már négy paksi turbina termel
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 23. 09:53
Szerdára pedig már a magyar fogyasztás 35 százalékát fedezheti az erőmű termelése.
Makro / Külgazdaság Keddtől fontos számokat közölnek
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 23. 08:41
Összeül a monetáris tanács, kiderül a részletes igazság a költségvetés helyzetéről, de a keresetekről és a munkaerőpiacról is adatokat közöl a KSH:
Makro / Külgazdaság Élőben jelentkezett be Magyar Péter Paksról – de milyen híreket hozott?
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 23. 08:19
Elindítottak egy turbinát, de ez még csak a kezdet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG