4p
A radikálbal és a radikáljobb a szavazatok több mint felét vitte el Türingiában, a CDU padlóra került, a szociáldemokraták gyakorlatilag megsemmisültek. Habár a Linke sikere nagyrészt egy személynek köszönhető, összességében mégis beleillik az országos trendbe: a mamutpártok tovább gyengülnek, helyüket lassan az eddigi outsiderek veszik át.
Így örült a Baloldal-párti miniszterelnök, Bodo Ramelow (és felesége) a választási sikernek. EPA/JENS SCHLUETER

Első látásra korszakhatárnak tűnő eredményeket hoztak tegnap a tartományi választások Türingiában.

Egyedül is kormányozna a Baloldal

A keletnémet tartományban eddig is erős Baloldal (Linke) nevű párt három százalékkal 31 százalékra növelte támogatottságát. Ezzel – az országos és tartományi választásokat is figyelembe véve – története legjobb eredményét érte el, és első alkalommal végzett az első helyen egy tartományi választáson.

A radikális baloldali erő eddig a szociáldemokratákkal (SPD) és a Zöldekkel közösen vezette Türingiát, mostani eredménye láttán – és a koalíciós partnerek visszaesése miatt – pedig már azt fontolgatja, hogy akár egyedül is megpróbálkozik a kormányzással.

Bodo Ramelow, Türingia 2014 óta regnáló Linke-párti miniszterelnökének egyik bizalmasa, Benjamin-Immanuel Hoff szerint az eddigi koalíció egy kísérlet volt, amelybe gyakran a Kereszténydemokrata Uniót (CDU) is bevonták.

Új szinten fogjuk folytatni ezt a kísérletet

- mondta Hoff az eredmények ismertté válása után utalva arra, hogy kisebbségben változó partnerekre támaszkodva kormányoznának.

A CDU korábban kizárta a koalíciót a Baloldallal, most mégis belemenne valamilyen szintű együttműködésbe.

Nagyot ment az AfD, de hiába

Még a Linkénél is jóval nagyobb mértékben erősödött a politikai paletta másik szélén álló Alternatíva Németországért (AfD): a radikális jobboldali párt több mint duplájára, 23,4 százalékra növelte támogatottságát.

Ez persze önmagában nem annyira meglepő, hiszen az AfD elsősorban Kelet-Németországban népszerű: idén szeptemberben Szászországban 27,5,  Brandenburgban pedig 23,5 százalékos eredményt ért el, és a többi keleti tartományban is húsz százalék feletti támogatottságra tett szert.

Kormányra azonban Türingiában sem fog kerülni, a többi párt ugyanis itt sem hajlandó együttműködni vele.

Omladoznak a nagy pártok

Eközben a II. világháború utáni német politika két nagy tartóoszlopa, a CDU és az SPD soha nem látott mélységekbe süllyedt.

A CDU – több mint tíz százalékpontot zuhanva öt év alatt – kevesebb mint 22 százalékot ért el, míg a szocdemek lassan már a bejutási küszöb miatt aggódhatnak: a 2014-es 12,4 százalék után most mindössze 8,2 százalékot kaptak.

A Nyugat-Németországban szárnyaló Zöldek Türingiában továbbra sem tudnak labdába rúgni – a szavazatok alig több mint öt százalékát gyűjtötték be –, a liberális Szabad Demokrata Párt pedig ugyan erősödött, de még így is csak hajszállal vitte át az öt százalékos bejutási küszöböt.

De mi áll a háttérben?

A türingiai választások eredménye annyiban mindenképp visszatükrözi az országos trendet, hogy itt is folytatódott a szövetségi kormánykoalíciót alkotó pártok, a CDU és az SPD évek óta tartó vesszőfutása.

Ez egyben azt is jelenti, hogy Annegret Kramp-Karrenbauer, aki szűk egy éve vette át Angela Merkeltől a CDU vezetését, nem tudta kezelni pártja válságát, a valódi vezető nélkül maradt SPD helyzete pedig még tragikusabb – Kelet- és Nyugat-Németországban egyaránt.

Különbség ugyanakkor, hogy míg Nyugaton a liberális-újbaloldali Zöldek erősödtek brutálisan az elmúlt években, addig Keleten a CDU-tól jobbra álló, populista AfD megy hatalmasat, Türingiában pedig egy szintén outsider párt, a Baloldal tarolt.

A fiatalok közt már az AfD vezet

Igaz, német sajtóértékelések szerint a radikális baloldal mostani sikere mögött nagyrészt egy személy áll.

A Baloldal csaknem történelmi választási sikere szinte teljes egészében Bodo Ramelow-nak köszönhető. Tárgyilagos, dogmamentes, és ahhoz képest, hogy baloldali, meglehetősen polgári (politikus)

-véli a Handelsblatt. Pártja nagyon sok, eddig nem szavazó állampolgárt mozgósított, de jelentős számban csábított át szavazókat az SPD-től – és némileg meglepő módon – a CDU-tól is.

Ami az AfD-t illeti, a radikális jobboldali párt szinte minden táborból képes volt szavazókat szerezni, de a legtöbb voksot a CDU-tól szipkázta el. Emellett minden más pártnál jobban aktivizálta a politikailag passzívakat: közülük 80 ezren szavaztak az AfD-re. A 25 év alatti választók körében pedig már ez a párt a legnépszerűbb Türingiában.

Nemzetközi lapértékelések szerint a politikai közép őrült tempóban zsugorodik: a hagyományos nagy pártok egyszerűen nem találják a választ a demokráciát érő kihívásokra.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG