1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nincs megállás. A januárihoz hasonló mértékben drágultak az élelmiszer-alapanyagok februárban. Csak néhány termék volt, amely alig került többe, mint egy éve.

Februárban a mezőgazdasági termelői árak átlagosan 17 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest - derült ki a Központi Statisztikai Hivatal közleményéből. Míg az élő állatok és állati termékek ára kisebb mértékben emelkedett egy év alatt.  Átlagosan 6 és fél százalékkal drágultak. Ugyanakkor a növényi termékek több mint ötödével drágultak.

Lassan luxus lesz a krumplileves?

A krumpli és a liszt drágulása folytatódott márciusban is, igaz a kiskereskedelemben. A Privátbankár árkosár felméréséből kiderül, hogy mi mennyivel kerül többe a hipermarketekben. Részletek >>

A legnagyobb mértékben a burgonya termelői ára emelkedett februárban. Több mint duplájába kerül, mint egy éve, mert a drágulás csaknem 110 százalékos volt. A krumpli egyébként januárhoz képest is drágult. Ugyanakkor, mivel tavaly februárban lényegesebb csökkent az ára, így két éves viszonylatban csaknem 15 százalékkal lett olcsóbb. És ha már a konyhában vagyunk. A tojásrántotta is többe kerül, mert több mint 23 százalékkal drágult a napraforgó, amiből ugye az olaj készül.

És akkor ott van még a kenyér. Februárban több mint 30 százalékkal drágultak a gabonafélék, az egy évvel korábbihoz képest. A búza és a kukorica ára lényegében a tavaly decemberi szinten van, így az előbbi termék 67 800, az utóbbi 63 200 forintba került tonnánként.

Drágulhat az étolaj

Az ipari növények ára 21 százalékkal nőtt az előző év februárjához mérten, ezen belül az olajos növények ára csaknem 21 százalékkal lett magasabb. A napraforgó ára rekord magasságban van, mindössze 100 Ft-tal marad el a 140 000 Ft/tonnás ártól.

A zöldségfélék kevésbé drágultak, csaknem 3 és fél százalékkal, ugyanakkor a gyümölcsök több mint 4 százalékkal lettek olcsóbbak tavalyhoz képest.

Nemcsak a leves, a hús is drágult

A vágóállatok termelői árszintje 8,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A vágómarhánál és a baromfinál kétszámjegyű volt az árnövekedés, az előbbinél 10,0 az utóbbinál 12,9 százalék.

A vágósertés termelői árának növekedése a tavalyi jelentős megugrás után csak 4,6 százalékos volt idén. Így februárban a vágósertés felvásárlási ára 392 Ft volt kilogrammonként.

Idén a második hónapban az állati termékek ára 2,0 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A tej felvásárlási ára tartja a tavaly decemberi szintjét, vagyis 95 Ft-ba került literenként. Így 2012 februárjához képest ennek a terméknek a termelői árszintje 2,3 százalékkal nőtt. Eközben a tojás termelői árszintje mind az előző év azonos időszakához, mind az előző hónaphoz (4,3%) viszonyítva csökkent.

2013. január–februárban a mezőgazdasági termelői árak 17,8 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához mérten. Ugyanez a típusú index 2012 első két hónapjában 1,2 százalékos csökkenést mutatott.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hullámvasútra ült az ipar márciusban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:45
Megjelent az ipari adatok második becslése.
Makro / Külgazdaság Nem hozott jó hírt a KSH, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:30
Megjelentek az építőipar márciusi számai.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
Makro / Külgazdaság Putyin élete függ attól, hogy mi történik Ukrajnában – véli Szalay-Berzeviczy Attila
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 14. 05:48
A volt tőzsdeelnök, egyetemi szakközgazdász a Klasszis Podcastban elmondta a véleményét arról, miért robbantotta ki Trump a vámháborút, mi lehet annak végkimenetele, mi várható az orosz-ukrán háborúban, mi történhet annak lezárása után Ukrajnával és az orosz elnökkel. De szó esett arról is, lehet-e egyszerre jóban lenni az egymással nem egy platformon lévő nagyhatalmakkal, amint azt most Magyarország teszi, s végül arról is, hogyan jöhet ki Európa a mostani nagy geopolitikai, társadalmi változásokból.
Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG