4p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Az éves előirányzathoz képest időarányosan kifejezetten jól áll a költségvetés, de a hiány egy hónap alatt megduplázódott.

Októberben az államháztartás központi alrendszerének hiánya 271,8 milliárd forint volt, az év első tíz hónapját 575,4 milliárd forintos hiánnyal zárta, ami az éves előirányzat 57,6 százalékának felel meg - erősítette meg csütörtökön kiadott részletes jelentésében a Pénzügyminisztérium.

Az év első tíz hónapjában a központi költségvetés hiánya 534,3 milliárd forintot tett ki, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 121,9 milliárd forintos deficittel zártak, míg az elkülönített állami pénzalapok 80,8 milliárd forintos többletet értek el. Az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt központi alrendszere idén október végéig 17 416,7 milliárd forint bevételre tett szert, ami 1744,4 milliárd forinttal, 11,1 százalékkal több, mint a múlt év azonos időszakában volt. A kiadások 641,8 milliárd forinttal, 3,7 százalékkal 17 992,1 milliárd forintra nőttek.

Jól állnak a tervezett adóbevételek

Az általános forgalmi adóból az éves előirányzat 88,4 százaléka, személyi jövedelemadóból 83,9 százaléka, szociális hozzájárulási adóból és a nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékokból 81,4 százaléka, míg a jövedéki adóból 84,9 százaléka teljesült október végéig - közölte a Pénzügyminisztérium.

Az év első tíz hónapjában az általános forgalmi adóból 3792,1 milliárd forint bevétele keletkezett a költségvetésnek, ami az egy évvel korábbi bevételt 550,9 milliárd forinttal haladta meg. A személyi jövedelemadó államháztartási szintű bevétele az év első tíz hónapjában 1981,7 milliárd forint volt, 191,8 milliárd forinttal több az egy évvel korábbinál. A jövedéki adóból származó bevétel az év első tíz hónapjában 968,5 milliárd forintot tett ki, 56,8 milliárd forinttal nőtt. A szociális hozzájárulási adóból és a nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékokból az éves előirányzat 81,3 százaléka teljesült. A 4399,8 milliárd forint teljes összeg 394,7 milliárd forinttal, 9,9 százalékkal nagyobb a tavalyinál.

Október végéig összesen 933,0 milliárd forint uniós bevételt könyvelhetett el a nemzeti büdzsé, miközben már 1239,5 milliárd forintot értek el a kedvezményezetteknek járó támogatások. Ezzel egy időben jelentős hazai forrás szolgál többek között a közút- és vasúthálózat megújítására, a Modern Városok Program és Modern Falu Program fejlesztéseire, valamint a nagyvállalatok hatékonyabb termelését és munkahelyteremtését célzó beruházásokra.

Van pénz a családtámogatási programokra

Júliustól igényelhető a Családvédelmi akcióterv első négy eleme, valamint már hatályos a Gazdaságvédelmi akcióterv számos intézkedése is. A gazdaság jó teljesítménye pedig lehetővé teszi, hogy a kormány idén novemberben ismét nyugdíjprémiumot fizethessen - idézte fel a jelentés. A kamatbevételek és kiadások egyenlegeként adódó 658,5 milliárd forint összegű nettó kiadás 71,6 milliárd forinttal lett kevesebb az előző év azonos időszakához képest.

A költségvetés forintadóssága október végéig 1051,1 milliárd forinttal nőtt, és 23 847,1 milliárd forintot tett ki, a forintrészarány elérte a teljes államadósság 81,5 százalékát, a tavaly decemberi 79,5 százalékkal szemben.

Idén október végén a lakossági állampapírok állománya 8 804,0 milliárd forintot tett ki, ami 1288,3 milliárd forint növekedés az első tíz hónapban. A növekedést elsősorban a lakossági finanszírozás arányának és futamidejének további növelése érdekében júniusban bevezetett 5 éves futamidejű lakossági államkötvény, a Magyar Állampapír Plusz értékesítése eredményezte.

A Pénzügyminisztérium véleménye szerint a reálgazdasági folyamatok mellett az első tíz havi hiány is előrevetíti, hogy az év egészére kitűzött 1,8 százalékos uniós módszertan szerinti GDP-arányos hiánycél tartható, elérhető.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A lesajnált európai gazdaság köröket vert most Kínára
Privátbankár.hu | 2026. július 28. 17:22
Lassult a globális elektromosautó-piac növekedése az első fél évben – derült ki a PwC nemzetközi könyvvizsgáló és üzleti tanácsadó cég kedden ismertetett tanulmányából. Ez elsősorban a kínai piac visszaesésével magyarázható, miközben Európában továbbra is erőteljes növekedés volt tapasztalható. 
Makro / Külgazdaság Friss helyzetkép: így áll most Európa legnagyobb gazdasága
Privátbankár.hu | 2026. július 28. 16:32
Szerény növekedést ért el a német gazdaság a második negyedévben – írta a Bundesbank júliusi havi konjunktúra jelentésében.
Makro / Külgazdaság Majdnem húszéves rekord dőlt meg a spanyoloknál
Privátbankár.hu | 2026. július 28. 16:07
Spanyolországban az elemzők által vártnál jelentősebben, 2008 első negyedéve óta a legalacsonyabbra csökkent a munkanélküliségi ráta a második negyedévben – derült ki a spanyol statisztikai hivatal, az INE kedden közzétett adataiból.
Makro / Külgazdaság A nap képe: Történelmi mélyponton a Duna vízszintje
Vámosi Ágoston | 2026. július 28. 15:10
Kedd délután 28 centiméterre csökkent a Duna vízszintje a budapesti vízmércénél, az Ínség-sziklán túl más földdarabok is előbukkantak.
Makro / Külgazdaság A legtöbb benzinkút érvényesítette az áremelkedést, a drágulásnak nincs vége
Privátbankár.hu | 2026. július 28. 14:05
A héten szerdán a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is változik. 
Makro / Külgazdaság Vitézy Dávid: az elmúlt évtizedek legnagyobb intézményi átalakulása jön a közösségi közlekedésben
Privátbankár.hu | 2026. július 28. 13:45
A parlament keddi ülésén 137 igen és 46 nem szavazattal, 7 tartózkodással elfogadta a „közösségi közlekedés versenyképességének és hatékonyságának javításával összefüggő intézkedések, valamint az országos közlekedésszervező és az országos gördülőállomány-kezelő társaság létrehozása érdekében szükséges törvénymódosításokról” szóló javaslatot.
Makro / Külgazdaság Csökkentik a Paksi atomerőmű teljesítményét a Duna miatt
Privátbankár.hu | 2026. július 28. 12:05
Budapesten is negatív rekordot döntött a Duna.
Makro / Külgazdaság Megszavazták a Vagyonvisszaszerzési Hivatalt
Privátbankár.hu | 2026. július 28. 11:10
A Fidesz nem szavazta meg.
Makro / Külgazdaság 80 éves a forint, és rosszul tartja magát
Herman Bernadett | 2026. július 28. 05:47
Bár az Orbán-kormányok mereven elzárkóztak a közös európai valuta hivatalos bevezetésétől, az euró a háttérben elkezdte önmagát bevezetni Magyarországon. A teljes, 124 ezer milliárd forintos lakossági pénzügyi vagyon több mint tizedét, közel 13 ezer milliárd forintot mára devizában tartják a háztartások.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen hír érkezett a benzinről és a gázolajról is
Privátbankár.hu | 2026. július 27. 18:36
Drágulnak a nagykereskedelmi árak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG