3p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Az új valuta bevezetése Maduro szerint a gazdaság védőangyala, szakértők szerint azonban még az ellenkezője is lehet nemsoká.

Lényegében megállt az élet Venezuelában, miután az államfő hivatalosan is forgalomba helyezte az ország új valutáját, a szuverén bolivárt. Nicolás Maduro buszsofőrből lett elnök ezzel kívánja megfékezni az ország előző, erős bolivárával bekövetkezett hiperinflációs jelenséget, gazdasági szakemberek szerint ez ugyanakkor csak tovább tetézheti a gondokat.

Az új pénzt hétfőn helyezték forgalomba, több ezer üzlet pedig ki se nyitott azóta, mivel alkalmazkodniuk kell az átállás során. Maduro ezen felül banki szünnapnak nevezte ki a hétfőt. Szakértők szerint lényegében üresek az utcák a városokban: pár munkahelyen demonstrációkat tartanak, de a legtöbben egyszerűen nem indultak el dolgozni, félve a friss váltás okozta bizonytalanságtól.

Öt nullát vésnek le

A növekvő bizonytalanság tovább növekedhet, de egyelőre nem érkeztek hírek jelentős tüntetésekről vagy rendbontásról – a kormány ugyanakkor érezhetően emelte a védelmi erők jelenlétét az utcákon. Bár a kormányfő szerint a bevezetés a gazdaság mentőangyala lehet (ami megállítja a hiperinflációt,) a lakosság egyre kevesebb hitelt ad Maduro szavainak. Ez persze növeli a feszültséget a környező országokban is, akik folyamatosan készülhetnek több millió bevándorló első körös kezelésére.

Az új valuta öt nullát hasít le az "erős bolivárból" (így hívták régebben, de gyengesége miatt most lecserélik), egy korábban 2,5 milliós csésze kávé most már csak 25 szuverén bolivár. A BBC tudosítása alapján azonban az emberek még nem képesek túl nagy költekezésre: tegnap mindenki maximum 10 új bolivárt húzhatott ki az automatákból. A valutaváltás befagyasztotta az ország feketekereskedelmét is, aminek az amerikai dollár az alapja. A kormány az új pénznem mellett számos más rendelkezést is útjára indított: szeptembertől 34-szeresével növelik az átlagbéreket, továbbá megemelik az áfát és az üzemanyagárakat.

Maduro még a petro nevű kriptodevizához is hozzákötötte az új valutát, ami pedig Venezuela olajiparához köthető. Az USA megtiltotta a kereskedést polgárai számára, az Icindex kripto-oldal szerint pedig a petro pedig egy kész átverés.

Robbantás a gyűlölt elnök feje felett: igazi merénylet volt?

Venezuela ura, aki leválthatatlan, uralma korlátlan, viszont népét nagyobb nyomorba taszította, mint Ceausescu egykor Romániát, a helyi felvonulási téren szónokolt katonái előtt, amikor fölötte drón robbant. Az elnök megúszta, néhány katona meghalt. Vajon valaki elszánta magát a merénylete, vagy rendezett magának egyet a diktátor, hogy erre hivatkozva őrizhesse hatalmát? Tovább >>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Egy napon belül odaítélhetik az Ukrajnának szánt 90 milliárd eurós hitelt
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 18:17
Ezt Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője jelentette be kedden Brüsszelben.
Makro / Külgazdaság Akár szerdától zúdulhat az olaj a Barátság kőolajvezetéken
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 15:16
A Bloomberg szerint indul a tesztüzem a Barátság vezetéken, és akár másnaptól jöhet az olaj Magyarországra.
Makro / Külgazdaság Kemény feltételeket szabott Magyar Péter Ficónak az együttműködésre
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 12:38
Magyar Péter: garanciát kértem a felvidéki magyarokat börtönnel fenyegető szlovák jogszabály hatályon kívül helyezésére.
Makro / Külgazdaság 120-180 literrel kevesebbet lehetne tankolni az átlagfizetésből a hatósági árak nélkül
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 07:31
Az üzemanyag-tartalékok mélypontra zuhantak, ezért előbb-utóbb az új kormánynak is ki kell vezetnie a hatósági árazást. Addig még 886 liter benzint, vagy 857 liter dízelt lehet tankolni az átlagfizetésből – a számok piaci árak mellett jelentősen csökkennének.
Makro / Külgazdaság Közel 150 ezer magyar dolgozik Ausztriában, de megtorpant a kivándorlás
Kollár Dóra | 2026. április 21. 05:46
Havi szinten enyhén csökkent a „sógoroknál” dolgozó magyarok száma, de ez szezonális okokra vezethető vissza. Egy évvel ezelőtthöz képest összességében stagnálás látható. 
Makro / Külgazdaság Uniós pénzekre várva: mire költhetnénk az eurómilliárdokat?
Imre Lőrinc | 2026. április 20. 19:16
Sürget az idő a befagyasztott európai uniós források, különösen a Helyreállítási Alap vagy teljes néven Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) milliárdjainak hazahozatala szempontjából. Nem véletlen, hogy a hétvégén az Európai Bizottság delegációja Budapestre látogatott, hogy a leendő Tisza-kormány képviselőivel tárgyaljon a pénzek feloldásáról – hangzott el a Trend FM hétfői adásában.
Makro / Külgazdaság Ezekért a termékekért érheti meg a szlovákiai bevásárlás
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 19:01
Vöröshagymáért, vagy almáért megéri átmenni a határ túloldalára, és az Unicum is olcsóbb. Az uborka ára viszont Magyarországon alacsonyabb.
Makro / Külgazdaság Csak a dollárral szemben tudott erősödni a forint hétfőn
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 18:26
Továbbra is 307 közelében áll a dollár-forint árfolyam, a magyar fizetőeszköz még erősödni is tudott hétfőn. Hasonló árfolyamot utoljára 2021-ben láthattunk. Az euróval és a svájci frankkal szemben viszont gyengült a forint.
Makro / Külgazdaság Feleannyira sem emelkedett az átlagnyugdíj értéke, mint az átlagfizetésé
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 16:08
Az átlagkereset reálértéke 4,8 százalékkal emelkedett, eközben az átlagnyugdíjé csak 2,3 százalékkal. Tovább folytatódik tehát a nyugdíjak leszakadása a fizetésektől.
Makro / Külgazdaság Kiderült, kik vezetik az új kormány hét minisztériumát
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 15:25
A pénzügyminiszter, illetve a gazdasági és energetikai miniszter neve mellett öt másik embert is bejelentett Magyar Péter hétfőn délután. Az is kiderült, mivel foglalkoznak majd azok a minisztériumok, ahol egyelőre nincs kijelölt vezető.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG