3p
Angela Merkel kancellár tapasztalt és elkötelezett transzatlantista - jelentette ki a német kormány szóvivője.
Angela Merkel Forrás: MTI/EPA/Kay Nietfeld

Ezt a kancellár egy előző napi beszédével kapcsolatban mondta, amelyben a német sajtó szerint azt fejezte ki, hogy nem lehet a Donald Trump vezette Egyesült Államokra támaszkodni.

Steffen Seibert szerint a kancellár szavai nem igényelnek külön magyarázatot, abban pedig nincsen változás, hogy a német-amerikai kapcsolatok a német kül- és biztonságpolitika erős oszlopát alkotják, és Berlin továbbra is a Washingtonhoz fűződő kapcsolatok erősítésére törekszik. Éppen a kapcsolatok fontossága miatt kell a nézeteltérésekről is világosan beszélni - tette hozzá a szóvivő.

A szóvivő egyébként kiemelte, hogy Angela Merkel nem először hangsúlyozta, hogy Európának saját kezébe kell vennie sorsát, erről beszélt például februárban Vallettában, a máltai fővárosban az európai uniós csúcstalálkozó után, és rendre azt emelte ki, hogy az EU tagországainak a gazdasági versenyképesség fokozásától a biztonság- és védelempolitikáig egy sor területen tovább kell erősíteniük együttműködésüket.

A szóvivő a G7-csúcsról elmondta, hogy megmutatkoztak az Egyesült Államok és a csoport többi tagja közötti nézeteltérések az éghajlatváltozás megfékezésének ügyében, a kereskedelempolitikában pedig ugyan közeledtek az álláspontok és sikerült egy ésszerű elemeket tartalmazó zárónyilatkozatot összeállítani, de ezen a területen sem szűntek meg a véleménykülönbségek.

Merkel új szövetségeseket keres?

Több német lap szerint a Donald Trump vezette Egyesült Államok és a G7 csoport többi tagja közötti feszültségeket felszínre hozó olaszországi csúcstalálkozó után Angela Merkel új szövetségeseket keres, azért is, hogy sikerre vigye a világ legfejlettebb ipari államai mellett a legnagyobb feltörekvő országokat is összefogó G20 csoport soros német elnökségének munkáját, amely a július elejére tervezett hamburgi csúcstalálkozóval ér véget.

Ezt szolgálja a hétfőn Berlinben kezdődő kétnapos német-indiai kormánykonzultáció és Li Ko-csiang kínai miniszterelnök szerdán kezdődő kétnapos berlini látogatása, amelynek második napján német-kínai kormánykonzultációt tartanak.

Ezzel kapcsolatban Steffen Seibert elmondta, hogy nem lehet félretenni a G7 csoportot, és csak a G20 csoportra összepontosítani. Németország így nemcsak a hetek körében, hanem a húszak soros elnökeként is nagyon intenzíven hangsúlyozza a határokon átívelő kereskedelem és a nyitott piacok előnyeit, és ösztönzi a vitát arról, hogy miként lehet méltányos és befogadó módon formálni a nemzetközi kereskedelem rendszerét.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
Makro / Külgazdaság Óvatos optimizmus Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 11:36
Túl van a legmélyebb ponton a német gépgyártás?
Makro / Külgazdaság Az egész világ és Donald Trump is erre a döntésre vár – nyilatkoztak az illetékesek
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 10:36
Kamatot vág-e a Fed? És mikor? Megszólalt a Trump által sokat kritizált elnök, illetve az amerikai pénzügyminiszter is.
Makro / Külgazdaság Ki fog itt tanítani?
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 08:51
Tovább nőtt a meghirdetett tanári állások száma.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG