4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai elnök európai látogatása során előadott otromba viselkedése és főleg kellemetlen, sőt esetenként a szövetségeseket leégető és sértő megnyilvánulásai mély nyomot hagytak a német kancellárban, aki ezért úgy véli, hogy Európának le kéne építeni a még meglévő amerikai függést.

Sok kellemetlenség kísérte Trump látogatását, de ezek egy része csak szokásos, rá jellemző zavaros viselkedési elemek voltak, mint a francia elnök kezének hosszas szorongatása, vagy a montenegrói miniszterelnök félrelökése. Komoly kárt okozott viszont az Észak-Atlanti Szövetségnek, hogy az egységre való utalás helyett ócsárolta a tagállamok nagy részét, hogy megrövidítik Amerikát. Ez egy katonai szövetség esetében különösen kínos, hisz a NATO ellenségei mosolyra fakadnak tőle és tenyerüket dörzsölik.

Túllőtt a célon

Talán még ennél is súlyosabb, kifejezetten egy ország ellen szóló, ráadásul a történelmi múlt teljes meg nem értéséből táplálkozó incidens volt, amikor Németországot szidalmazni kezdte, csak azért, mert gépjárműveket exportál Amerikába. Nos, érthető, hogy Angela Merkel ezek után nem kér többet Trumpból, és a Reuters szerint Münchenben azt hangoztatta, hogy Európa nem támaszkodhat teljesen szövetségeseire. Ezt tapasztalta az elmúlt napokban, utalt ezzel félreérthetetlenül Trump ellenséges megjegyzésire, de diplomatikus volt, nem említette név szerint az amerikai elnököt.

Saját sors - viszonyulás Oroszországhoz

A következtetés viszont az lett, hogy Európának teljesen a saját kezébe kell vennie a sorsát, persze barátságban Amerikával, Nagy-Britanniával, és a lehetőségekhez képest jószomszédi viszonyban más országokkal, mint például Oroszországgal. És ez utóbbi a lényeg, hisz ha Európa, vagy annak egy része még bármiben is rászorult volna Amerikára, az nem más, mint a vélt vagy valós (esetleg provokált) orosz katonai veszély elleni védekezés. Ez az utóbbi időben leginkább a Balti államok, Lengyelország és Románia esetében volt konkrét (rakétaelhárító-rendszerek telepítése, amerikai katonák küldése).

Minderre azonban nem lett volna szükség, ha 2014-ben a nyugat nem feszül neki Oroszországnak Ukrajnában, ahol ezt Oroszország ellene irányuló fenyegetésnek tekintette, és az említett országokat fenyegette megelőző csapással. Ukrajna főleg Amerika szívügye volt, az EU valószínűleg nem kezdett magától sem Oroszország elleni szankciókba, sem Ukrajna katonai segítésébe.

Az önálló út

És itt következhet a továbbiakban egy lényeges eltérés: Európa azt mondhatja, hogy kibékül Oroszországgal, beszünteti a szankciókat, és nem foglalkozik többet az ukrajnai szeparatizmussal. Ebben az esetben Oroszország is felhagy minden fenyítéssel, nem von össze csapatokat a Balti országok közelében, és nem kóstolgatja a NATO hajókat a Balti-tengeren. A jószomszédi viszony helyreáll, nincs többé szükség az amerikai védelemre.

Mindezt Európa, és főleg a minszki megegyezés két nyugati résztvevője, Németország és Franciaország megmagyarázhatja úgy, hogy tulajdonképpen nem érdeklik a Lenin, Sztálin és Hruscsov által önkényesen meghúzott egykori belső szovjet határok, még ha nemzetközivé váltak is azóta, és legyenek csak etnikai határok Oroszország és Ukrajna között, és akkor máris megfelel a jelenlegi helyzet. Európa sokat nyerne az orosz kibéküléssel, Amerika meg eldöntheti saját maga, hogyan foglaljon állást az ukrán kérdésben.

Még ha csak az elnök is

Persze Merkel is tudja, hogy alapvetően nem Amerika politikai vezetésének véleménye változott, csak elnöke randalírozik időnként. Miután viszont az elnököt adott esetben 4 vagy 8 évig realitásként kell kezelni, nem lehet ilyen hosszú ideig abban bízni, hogy adminisztrációja minden alkalommal helyrehozza majd az elnök által okozott bizalomvesztést.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG