Rárepültek
Az orosz gépek Szuhoj 24-esek voltak, fegyverzet nem volt rajtuk. A felvételek szerint valóban igen közel repültek a hajóhoz, de egyúttal a tengerhez is, szinte súrolták a vizet. A Reuters szerint egy KA-27 Helix típusú orosz helikopter is megjelent, és tett néhány kört a hajó fölött. Mindez nemzetközi vizeken történt, így mind a repülők, mind a hajó jogosan tartózkodtak ott, de ritka eset, hogy a járművek ennyire megközelítsék egymást korábbi egyeztetés nélkül.
Az amerikaiak állítása szerint rádión próbáltak kapcsolatba lépni a gépekkel és megkérni őket, hogy kicsit magasabban vonuljanak a hajó felett, de nem kaptak választ. Mindez a legközelebbi orosz területtől, Kalinyingrádtól több mint 100 km-re történt. Az amerikaiak visszafogottan reagáltak, a manővereket veszélyesnek és fölöslegesnek ítélve, melyek fölöslegesen növelheti a feszültséget az országok között, és ha valami balul sül el, balesetet is okozhatnak.
Óvatos amerikai, heves lengyel reakció
Mindazonáltal a felmerült problémát diplomáciai úton próbálják kezelni, hisz a felek állandó tárgyalásban vannak egymással például a szír légteret illetően, de a 21. században amúgy sem túl bonyolult felhívni egymást, és megbeszélni a kérdést, ha megvan rá a szándék. A legharciasabban az amúgy sem visszafogott lengyel kormány védelmi minisztere reagált, provokációnak minősítve az esetet, amely az agresszív szándék jele a NATO, Amerika és Lengyelország ellen.
Kölcsönös fóbia
Ilyen jelenségek a közelmúltban már előfordultak, és leginkább abból adódhatnak, hogy a két oldal túlzottan tart egymástól, egyfajta kölcsönös fóbia alakult ki. Az amerikaiak attól félnek, hogy az oroszok a jelenlegi NATO-tag balti köztársaságokat támadhatják meg, és ezért erőltetett fegyverkezésbe fogtak a térségben. Az oroszok pedig ezt tekintik fenyegetésnek, és időnként félreérthetetlenül jelzi, hogy ha támadás, vagy akárcsak túlzott fenyegetés érné őket, készek azonnal reagálni. Persze nem tettek jót az ukrajnai események sem, nem is beszélve a szankciókról.
A valóságban vélhetően egyik félnek sincsenek támadó, vagy a status quo-t érdemben felborító szándékai, de erről nem sietnek meggyőzni egymást, illetve nem ülnek le megtárgyalni a dolgot, helyette marad a kölcsönös izmozás, mint a hidegháborúban. Egyébként még akkor, 1972-ben aláírtak egy orosz-amerikai szerződést pont az ilyen esetekre, amikor túlzottan közel kerülnek egymáshoz a felek nemzetközi vizeken. Az egyezmény tiltja, hogy szimulált támadásokat végezzenek repülők vagy hajók ellen, légi akrobatikát mutassanak be hajók fölött, vagy veszélyes tárgyakat dobjanak le azok közelében.