1p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

2012-ben a nemzetgazdasági beruházások volumene 5,2%-kal maradt el az előző évitől - a negyedik negyedévben és az év egészében is csökkent a mutató értéke.

A negyedik negyedévben is csak az autóipar adott életjelet

A 2012. IV. negyedévi nemzetgazdasági beruházások volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva 7,9%-kal, az előző negyedévhez képest a szezonálisan kiigazított indexek alapján 3,7%-kal csökkent.

A IV. negyedévben az építési beruházások nagymértékben, 15,1%-kal csökkentek, míg a gép- és berendezés beruházások 1,6%-kal emelkedtek.

A nemzetgazdasági beruházások csökkenő tendenciájával szemben az egyharmad súlyt képviselő feldolgozóiparban a beruházások a tavalyi magas bázis ellenére a 2012 IV. negyedévében 5,3%-kal emelkedtek. A feldolgozóiparon belül viszont számottevően nőttek a beruházások a járműgyártásban. Továbbá jelentősen bővültek a beruházások a gép, gépberendezés gyártásában, villamos berendezések gyártásában, és a fémalapanyag, fémfeldolgozási termék gyártásában is.

A legnagyobb súlyú nemzetgazdasági ágak közül a szállítás, raktározás nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene 14,9%-kal maradt el az előző év azonos időszakához viszonyítva, amelynek oka a szárazföldi-, csővezetékes szállítás, légi szállítás továbbá a gyorsforgalmi úthálózat-építés és fejlesztések beruházásainak jelentős csökkenése.

A lakásépítések, valamint az üzleti ingatlanfejlesztések folytatódó visszaesésének következtében az ingatlanügyletek nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene 6,0%-kal volt alacsonyabb, mint 2011 IV. negyedévében. Az Európai Unió társfinanszírozásában megvalósult egyetemi nagyberuházások tavaly befejeződtek, amelynek következtében az oktatás nemzetgazdasági ág beruházás teljesítménye nagyarányú csökkenést (36,4%) mutatott. Jelentősen elmaradtak a beruházások a korábbi időszakhoz képest humán-egészségügyi, szociális ellátás (32,8%-kal) és a pénzügyi, biztosítási tevékenység (59,1%-kal) nemzetgazdasági ágakban is.

Elkeserítő év volt 2012

2012-ben folytatódott a több éve tartó csökkenő tendencia a beruházások terén. A 19 nemzetgazdasági ág közül 16 ágban volumencsökkenés figyelhető meg. Az építési beruházások 10,6%-kal csökkentek, míg a gép- és berendezés beruházások 1,8%-kal emelkedtek.

Éves szinten a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás nemzetgazdasági ágban 38,6%-kal csökkentek a beruházások, ahol az elmúlt évben nagyobb hálózatépítési és felújítási munkákat végeztek. Szintén
a bázishatásnak köszönhető a pénzügyi, biztosítási tevékenység beruházásainak 37,3%-os visszaesése.

A kissúlyú ágak közül a folyamatos hálózatfejlesztések és a digitális vételre való átállás eredményezték az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág 10,9%-os bővülését. A beruházások volumene mérséklődött a kereskedelem, gépjárműjavítás (2,6), valamint a mezőgazdaság, erdőgazdaság, halászat (1,9%) nemzetgazdasági ágban. A legnagyobb súllyal rendelkező feldolgozóipar beruházásai 4,9%-kal emelkedtek a korábbi időszakhoz képest.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hidegzuhany Németországban – túl nagy volt a várakozás
Privátbankár.hu | 2026. február 17. 13:09
Németországban és az euróövezetben is romlottak a gazdasági várakozások februárban. 
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogyan változnak az árak a kutakon
Privátbankár.hu | 2026. február 17. 10:58
Stabilak a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mennyit köszönhet a magyar gazdaság a Nestlének
Privátbankár.hu | 2026. február 17. 09:58
Adók és járulékok befizetése által 13,5 milliárd forinttal növeli a magyar költségvetés bevételeit.
Makro / Külgazdaság A vezérigazgatók bíznak cégük idei növekedésében
Privátbankár.hu | 2026. február 17. 07:00
21 országban 1200 döntéshozó részvételével készült nemzetközi felmérés.
Makro / Külgazdaság Felszabadítaná a Mol az olajtartalékot, a kormányhoz fordultak
Privátbankár.hu | 2026. február 16. 17:52
Indokoltnak látják.
Makro / Külgazdaság Brutális számok: Putyin vasmarka is kevés lehet, hogy ezt megfogja
Privátbankár.hu | 2026. február 16. 12:28
Hiába az erőskezű vezető, úgy néz ki lejtőre került az orosz gazdaság.
Makro / Külgazdaság Zelenszkijék miatt Szijjártó Péternek azonnali segítség kell
Privátbankár.hu | 2026. február 16. 07:29
Szorít az idő, az újraindítás elmaradt, ezért üzent a magyar külügyi vezető.
Makro / Külgazdaság A héten kiderül, mennyit kerestünk 2025-ben
Privátbankár.hu | 2026. február 15. 16:01
A jövő héten közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a keresetek tavaly decemberi és a lakásépítések, építési engedélyek tavalyi I-IV. negyedévi statisztikáit.
Makro / Külgazdaság Újabb akadály hárult el az Ukrajnának nyújtandó hitel elől?
Privátbankár.hu | 2026. február 14. 16:41
Megegyezett az ukrán kormány és az IMF.
Makro / Külgazdaság Százmilliárdos támogatásokat kaptak tavaly a kormánytól az akkucégek
Privátbankár.hu | 2026. február 14. 13:20
Látványosan visszatért tavaly a nagy volumenű ipari támogatások korszaka a magyar gazdaságpolitikában. A külföldi beruházóknak adott, egyedi kormányzati támogatások összege a sokszorosára emelkedett 2024-hez képest, ugyanakkor az intenzitás csökkent. A CATL debreceni gyára és a Samsung gödi üzeme is több mint százmilliárd forintos ösztönzőt kapott. De a német Rheinmetall fegyvergyártó is kifejezetten jól járt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG