3p
A kormányfő szerint a CEU is a csaló egyetemek között van és csak a két ország kormányának irgalmán múlik a sorsa. Nem fair, hogy míg a magyar egyetemek egy magyar diplomát adnak, addig a Közép-Európai Egyetemen egy magyart és egy amerikait. Az amerikai kormánnyal nem tárgyaltak még.
MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

A csalás az csalás, akárki követi is el - mondta Orbán Viktor szokásos pénteki rádióinterjújában, azzal kapcsolatban, hogy a kormány szerint több egyetem is törvénytelenül működik, köztük a CEU is.

Ahhoz képest, hogy tegnap Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter még arról beszélt, hogy ez egy felfújt médiahiszti és a CEU-nak nem igazán kell félnie, a miniszterelnök arról beszélt, hogy  az amerikai és a magyar kormányon múlik, lesz-e néhány év múlva még Közép-Európai Egyetem az országban, amelynek léte “attól függ, hogyan alakulnak a magyar-amerikai tárgyalások”. Ugyanakkor a kormány nem kereste meg a módosítás beterjesztése előtt az amerikai kormányt.

Orbán Viktor szerint a magyar egyetemek rosszul járnak a CEU-val mellett. Nem fair, hogy míg a magyar egyetemek egy magyar diplomát adnak ki, addig a Közép-Európai Egyetem egy amerikai és egy magyar diplomát ad ki. A miniszterelnököt az sem zavarja meg gondolatmenetében, hogy minden más külföldi intézmény is ugyanígy jár el a világon. Orbán szerint csak akkor lehet külföldi diplomát kiadni, ha külföldön is folytat képzést az intézmény, a CEU viszont nem ezt teszi.

Emberileg és erkölcsileg elfogadhatatlan

Őszintén meg kell vitatni azokat az ügyeket, amelyekben nincs egyetértés, Orbán erre törekedett a Néppárt tegnapi gyűlésén. Angela Merkellel néhány szót váltott csak, de szerinte Németországban és Ausztriában mindenki örül, hogy a magyarok felhúzták a határzárat, hiszen “mindenki tudja, hogy Magyarország nélkül nagy bajban lenne Európa”, és szűk körű egyeztetéseken, folyosókon megköszönik neki amit tett, csak persze ezt nyilvánosan nem ismerhetik el.

Tényleg kilépünk?

Több ezer magyar civil szervezet Orbán szerint nem is civil szervezet, hanem pénzéhes NGO, és erkölcsileg tarthatatlan, amit művelnek. A Helsinki Bizottság a magyar katonákat és a határvédőket támadja, amikor bevándorlók pártját fogják és “jogi kiskapukkal hátba támadnak”.

“Itt egy jól kiépített migránsbiznisz zajlik” - mondhatta volna Orbán a letelepedési kötvényekről, de ehelyett azzal kapcsolatban említette ezt, hogy 6 millió forintot kell kifizetniük a két bangladesi bevándorlónak perköltség címén, miután azok megnyerték a Helsinki Bizottság segítségével a strasbourgi pert. Szintén nem akasztotta meg logikát az a tény, hogy egyébként minden bírósági ügy ebben a rendben zajlik.

Orbán úgy véli, nem biztos, hogy van még értelme az Emberi Jogok Európai Egyezményének, úgyhogy kétszer is megvizsgálja a kormány, hogy érdemes-e kilépni belőle.

Egyet előre

A következő héten kerül terítékre a jövőévi költségvetés. Olyan büdzsét kért Orbán a minisztereitől, hogy mindenki léphessen egyet előre, hiszen “a biliárd szabálya, hogy az egyik lábnak mindig lent kell lennie, különben baleset lesz; a gazdaságra is igaz.” A költségvetésnek ezt a stabilitást kell képviselnie.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nagyon felpörgött az euróövezet inflációja
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 13:25
Az éves infláció az euróövezetben márciusban igencsak felgyorsult az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Durván meglódultak a keresetek, egyre nagyobb a nyomás a vállalatokon
Imre Lőrinc | 2026. március 31. 12:25
Elsősorban a közszféra bérei húzták fel a bruttó kereseteket januárban Magyarországon. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) rég nem látott adatokat közölt: a bruttó átlagfizetések 26,3 százalékkal 846 600 forintra, míg a nettó bérek 28 százalékkal 585 700 forintra ugrottak az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Mi döntheti el a választásokat? Vagy már el is dőlt? Somogyi Zoltánt kérdezzük a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 12:05
A Political Capital szociológus alapítója április 8-án, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Az olajszállítások korlátozására készül Oroszország
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 11:41
Oroszország nem fog olajat szállítani azoknak az országoknak, amelyek támogatják az orosz export ellen bevezetett árplafont.
Makro / Külgazdaság Hol tankoljak? Befagytak a piaci árak a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 11:17
Áprilistól sem változnak.
Makro / Külgazdaság Az iráni háború miatt csak horroráron lehet hozzájutni a műanyaghoz
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 10:31
Hamarosan hiány is lehet.
Makro / Külgazdaság Mi történt? Alacsonyabbak lettek az árak az iparban
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 08:55
Februári adatokat közölt a Központi Statisztikai Hivatal.
Makro / Külgazdaság Megjöttek a választási pénzek, iszonyatos mértékben nőttek az átlagbérek Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 08:30
A bruttó átlagkereset 846 600 forintra, a nettó átlagkereset pedig 585 700 forintra emelkedett januárban Magyarországon – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Bajban van Izrael az elhúzódó háborúk miatt?
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 16:37
Erre utal a GDP-előrejelzés.
Makro / Külgazdaság Beszivárog az iráni háború, ezt a németek is megemlegetik
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 15:33
Gyorsult a németországi infláció márciusban az iráni háború miatt megugrott energiaárak hatására.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG