4p

Csúcson a forint, visszatér a bizalom: mire számíthatnak a hazai befektetők? A változások a magyar tőzsdét is elérik?

Online Klasszis Klub élőben Szalay-Berzeviczy Attilával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, a BÉT korábbi elnökét!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Salma Hayek férje 100 millió euróval száll be, 200 milliót ajánl fel az LVMH luxusbrand-konglomerátum, és Japán is jelezte segítő szándékát. Itthon Szeged mozdult elsőként, 10 ezer eurót ajánlottak fel viszonzásul, amiért száznegyven éve Párizs segítséget nyújtott a nagy árvíz után Szeged újjáépítéséhez.
A leégett Notre-Dame-székesegyház Párizsban, 2019. április 16-án reggel. (Fotó: EPA/IAN LANGSDON)

Kedd hajnali négy óra körül végre sikerült megfékezni a lángokat a tegnap este kigyulladt Notre Dame-ban, de az épület megmentésének lázas tervezgetése már hétfőn megindult.

Pénzgyűjtő alap az újjáépítésre

Emmanuel Macron francia elnök tegnap jelentette be, hogy azonnal nemzetközi alapot nyitnak a durva tűzkárokat szenvedett, ikonikus székesegyház újjáépítésére, nem sokkal később pedig meg is került a projekt első komoly mecénása: Francois-Henri Pinault francia milliárdos közölte, hogy 100 millió eurót adományoz a célra.

Pinault a mexikói-amerikai színésznő, Salma Hayek férje, valamint a Gucci és az Yves Saint Laurent divatmárkákat birtokló Kering Group vezérigazgatója. Az üzletember az AFP-hez eljuttatott közleményében azt is tudatta, hogy a katedrális újjáépítésére szánt adományt családi befektetőcégük, az Artemis fizeti majd.

Kedd reggel a Louis Vuittont és a Christian Diort is a sorai között tudó francia luxusbrand-konglomerátum, az LVMH is előlépett. Ők 200 millió eurót ajánlottak fel, valamint építészek, kreatívok és pénzügyesek segítségét a renováláshoz.

Szeged is beszáll

Itthon elsőként Szeged mozdult meg, a város önkormányzata tízezer eurót ajánl fel a francia fővárosnak. Az önkormányzat közleménye szerint száznegyven éve Párizs segítséget nyújtott a nagy árvíz után Szeged újjáépítéséhez, most az európai szolidaritás jegyében Szeged segít Párizsnak. A 10 ezer eurós adomány mellett Szeged adománygyűjtést is indít, a párizsi Notre-Dame székesegyház újjáépítéséhez nyújtott hozzájárulásokat a Szeged Város Közösségéért Közalapítvány számlájára várják.

Segítő szándékát jelezte már Japán is. Yoshihide Suga kabinetminiszter egy keddi sajtótájékoztatón azt mondta, a japán kormány kész támogatást nyújtani a székesegyház újjáépítéséhez, ha a francia kormány erre kéri.

Óriási károk

A közel kilenc órán át tomboló tűz óriási károkat okozott a Notre Dame épületében. Összeomlott a katedrális huszártornya, és leégett a teljes tetőszerkezete - a székesegyház homlokzata és két fő torony viszont megmenekült a pusztulástól.

Erre utalva Emmanuel Macron francia elnök röviddel hétfő éjfél előtt, a még lángoló katedrális előtt azt mondta, hogy "a legrosszabbat elkerültük." Ezt követően jelentette be, hogy elindítják a nemzetközi alapot, és újjáépítik a Notre Dame-ot.

"Ezt a katedrálist együtt fogjuk újjáépíteni. Kétségkívül része a francia sorsnak, és ez a projekt évekig fog tartani. Ezt várják el a franciák, és ez az, amit a történelmünk is megérdemel"

- mondta a láthatóan felzaklatott elnök, majd "szörnyű tragédiának" nevezte a tűzesetet.

A 850 éves gótikus épületben tárolt kegytárgyakat sikerült biztonságba helyezni a sekrestyében lévő Kincstárban, mondta Anne Hidalgo, Párizs polgármestere. A megmentett relikviák között ott van egy töviskorona, melyről úgy tartják, Jézus Krisztus viselte keresztre feszítése előtt, és Szent Lajos király tunikája is, melyet a hiedelmek szerint a király akkor viselt, amikor a töviskoronát a Szentföldről Párizsba vitte.

Donorkonferencia is lesz

Hidalgo kedd reggel bejelentette, hogy nemzetközi donorkonferenciát szerveznek az újjáépítés ügyének megsegítésére.

Anne Le Breton, a francia főváros negyedik kerületének - itt áll a Notre Dame - vezetője pedig arról beszélt, hogy az adakozás már kedd délben megindul az újjáépítésre. A segíteni vágyók a www.fondation-patrimoine.org oldalon küldhetnek pénzt.

(BBC, France24, Mainichi, TheLocal.fr, MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hamarosan jön az Európai Bizottság delegációja Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 19:33
Jövő héten Budapestre jön az Európai Bizottság magas szintű delegációja: a tárgyalások célja, hogy a május 25-i héten megállapodhassanak a bizottság vezetőjével az uniós pénzekről – mondta Magyar Péter miniszterelnök a Tisza-kormány első, Ópusztaszeren tartott ülésének szünetében sajtótájékoztatón.
Makro / Külgazdaság Berendelte az orosz nagykövetet a Tisza-kormány
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 19:04
Kezdetben heti két ülést tart a kormány, és még ezen a héten kinevezik az államtitkárok döntő többségét – közölte Magyar Péter miniszterelnök a Tisza-kormány első, Ópusztaszeren tartott ülésének szünetében sajtótájékoztatón.
Makro / Külgazdaság Rossz hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 17:59
Az Egyesült Államokban sorban a harmadik héten emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata a május 8-án végződött héten – derült ki az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) adataiból.
Makro / Külgazdaság Gyenge növekedés, túl erős forint, emelkedő infláció – ezt jósolják az elemzők Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 14:39
Visszafogott növekedés, 3 százalék feletti infláció, magas költségvetési hiány és emelkedő adósságráta – erre számít a CIB Bank az idén a magyar gazdaságban – írja az Mfor.hu.
Makro / Külgazdaság Lengyelországban május végéig meghosszabbítják az üzemanyagár-stopot
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 14:05
Május végéig meghosszabbítják Lengyelországban az üzemanyagárak jövedéki adójának és áfájának átmeneti csökkentését, valamint a kötelező árplafont is magában foglaló intézkedéscsomagot – jelentette be szerdai sajtóértekezletén Andrzej Domanski pénzügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Pár hét múlva jöhet a brüsszeli pénzeső
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 13:45
Jelentősen javult Magyarország megítélése az Európai Bizottságnál az elmúlt hetekben, így hamarosan több befagyasztott uniós forrás is felszabadulhat.
Makro / Külgazdaság Bekeményítene az unió a befagyasztott források ügyében
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 12:34
Szigorítanának a feltételeken, a magyar példa is az okok között van.
Makro / Külgazdaság Újabb ügyben csapott Magyarország kezére az uniós bíróság
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 11:34
Baj van a magyar szabályozással.
Makro / Külgazdaság Csütörtöktől vége a jó világnak a benzinkutakon?
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 11:19
Megáll az árcsökkenés.
Makro / Külgazdaság Lázár János minisztériumába költözik be Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 10:33
Itt lesz a miniszterelnök székhelye és a kormányülések színhelye is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG