3p
A cégközlönyben megjelent tájékoztatásban indoklás nem szerepel, ám a mínuszos tételekből arra lehet következtetni, hogy az összeolvadást kényszer szülte, amelynek következtében a Hunguest Hotels a tárgyi eszközeinek leértékelődése miatt súlyos, 19 milliárd forintot meghaladó vagyonvesztést kénytelen elszenvedni.
Mészáros Lőrinc (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Összenő, ami összetartozik. A Hunguest Hotels Szállodaipari Zrt. 2018-as éves beszámolójában kapcsolt vállalkozásként bemutatott négy céget, plusz egy ötödiket, a BLT Group Zrt.-t olvasztja magába.

A beolvadó társaságok:

Ligetfürdő Ingatlan- fejlesztő és Fürdőüzemeltető Kft.

Legatum ’95 Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.

BLT Group Zrt.

MB HILLS Szállodaüzemeltető Kft.

Pollux Hotel Zrt.

Az egyesülésről még május 31-én döntöttek, az alapszabályt azonban csak szeptember 27-én írták alá, ennek ténye jelent meg most a cégközlönyben.

A június 20-ai keltezésű egyesülési vagyonmérleg-tervezet érdekessége, hogy az immár egységes Hunguest Hotels befektetett eszközeinek az értéke közel 19,5 milliárd forinttal, 41 milliárdra zuhan. Ez az egyharmados csökkenés az utolsó fillérig a tárgyi eszközök leértékelődésének tudható be. Ami alapvetően az átvevő Hunguest Hotelsre vonatkozik, a beolvadó öt társaságból ugyanis csak egy tárgyi eszközeit kellett át- (jobban mondva: le-) értékelni: a Legatum ’95-ét 177,6 millióval.

Eszközei leértékelése miatt a társaság is jelentősen zsugorodik, mérlegfőösszege 68,65 milliárd forintról közel 49,2 milliárdra mérséklődik, saját tőkéje (azaz a vagyona) pedig 41 milliárd helyett már csak 21,5 milliárd. Mivel azonban ez még így is bőven meghaladja a csaknem 12,5 milliárdos jegyzett tőkéjét, a tulajdonosoknak nem kell lépniük (erre akkor lenne szükségük, ha a saját tőke a jegyzett tőke alá menne.)

Ám pontosabb lenne egyes szám harmadik személyt használni, hiszen a Hunguest Hotels-ben ugyan név szerint két társaság – a KZH Invest Kft. és a KZBF Invest Vagyonkezelő Kft. – két-, illetve egyharmados arányban részvényes (még a tapolcai önkormányzatnak és kisbefektetőknek van minimális részesedése), mindkettő június 30-áig a Konzum Befektetési és Vagyonkezelő Nyrt.-hez tartozott, amely akkor beolvadt a Mészáros Lőrinc többségi befolyása alatt álló Opus Global Nyrt.-be.

A cég masszív, 8 milliárdos eredménytartalékkal folytatja működését a beolvadásokat követően. Kötelezettségeinek 26 milliárdos értéke azonban meghaladja a saját tőkéjéét, előbbiek nagyjából fele-fele arányban rövid lejáratúak (azaz egy éven belül esedékesek), illetve azon túliak. Összesen 3,3 milliárdos beruházási és 10,2 milliárdos egyéb hitellel tartozik a szállodalánc.

A beolvadások után a Hunguest Hotels adózott eredménye nulla lesz, noha a 2018-as évét még 3,4 milliárd forintos nyereséggel zárta, ami 86 százalékkal volt magasabb a 2017-esnél. A június 20-ai állapotot tükröző vagyonmérleg-tervezetben viszont az átvevő cégnél már csak 826 milliós profit szerepelt, ez tűnik el az öt cég beolvadásával.

Utóbbiak közül két társaság saját tőkéje is negatív. A Pollux Hotel Zrt. közel 18,9 milliós mínuszt mutat, ami felemésztette az 50 milliós jegyzett tőkéjét, míg az MB Hills saját tőkéje is, ha összehasonlíthatatlanul kevesebbel, mindössze 290 ezer forinttal is, de szintén elmarad a 3 milliós törzstőkéjétől.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A nap képe: nem egyedül vonatozott Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 15:49
A miniszterelnök Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszterrel közösen szállt fel egy menetrendszerinti vonatra.
Makro / Külgazdaság Sokkoló adatot közölt a Pénzügyminisztérium a hiányról
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 12:52
Június végén a hiánycél 80,2 százalékát érte el a központi alrendszer deficitje.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor: a jogállam helyreállítását ígérte
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 11:37
A volt kormányfő szerint Sulyok Tamás volt Magyarország utolsó legitim köztársasági elnöke.
Makro / Külgazdaság Megint drasztikusan drágább lesz a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 11:11
A kiskereskedelemi átlagárakban nem biztos, hogy megjelenik.
Makro / Külgazdaság K&H: több mint kétszeresére nőtt az új terméket tervező vállalatok aránya
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 09:13
A vállalatok 57 százaléka számolt be jelentősebb digitális fejlesztésről, ami a kutatás történetének legmagasabb értéke.
Makro / Külgazdaság Nem tágít a jegybank: újabb kamatcsökkentésre utalt Varga Mihály
Imre Lőrinc | 2026. július 21. 16:45
Varga Mihály két fő okkal indokolta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsának júliusi, 25 bázispontos kamatcsökkentését, amivel az irányadó ráta több mint 4 éves mélypontra, 5,75 százalékra süllyedt. A döntés egyhangú volt, a közel-keleti háború kiéleződése ellenére sem volt olyan tanácstag, aki kamattartásra szavazott volna.
Makro / Külgazdaság Döntöttek Varga Mihályék, ismét változik az alapkamat
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 14:01
Ahogy azt Varga Mihály jegybankelnök az előző, június 23-i kamatdöntő ülésen is jelezte, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa júliusban is 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot.
Makro / Külgazdaság Kicsattannak a német gazdasági szereplők
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 12:59
Rég nem voltak ennyire optimisták a meghatározó német gazdasági szereplők.
Makro / Külgazdaság Elsőre lehetetlen küldetésnek tűnik, de van, ami reményt adhat Kármán Andráséknak
Imre Lőrinc | 2026. július 21. 10:57
A költségvetési szabályok megsértése miatt már két éve van folyamatban túlzottdeficit-eljárás a magyar kormánnyal szemben, habár ennek a megszüntetése alapkövetelmény lenne az euró bevezetéséhez. A számok alapján egyelőre ez inkább csak vágyálomnak tűnik, de jó hír, hogy az Európai Bizottság inkább a tendenciára kíváncsi.
Makro / Külgazdaság Újabb gigászi hitelösszeg folyhat be Zelenszkijéknek
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 10:42
Már meg is született erről a döntés az érintett nemzetközi szervezetnél.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG