2p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Több mint a felére csökkentette gázimportját Ukrajna az idén januárban az előző év azonos időszakához képest.
MTI Fotó: Rosta Tibor

Idén januárban 915 millió köbméter földgáz érkezett Ukrajnába, míg 2015 januárjában 1,992 milliárd köbméter. Ukrajna idén csak európai uniós országokból importált gáz, Oroszországból nem. Az év első hónapjában Szlovákiából 834 millió köbméter földgáz érkezett, Magyarországról 43 millió, Lengyelországból pedig 38 millió köbméter.

A gázfelhasználás is csökkent Ukrajnában: januárban 5,251 milliárd köbméter fogyott, öt százalékkal, azaz 286 millió köbméterrel kevesebb, mint a tavalyi év első hónapjában.

Nem éri meg az oroszoktól venni

Kövesse az aktuális árfolyamokat a Privátbankár.hu oldalain! >>>

Volodimir Demcsisin ukrán energetikai miniszter a múlt héten közölte, hogy az Európai Unióból Ukrajnába szállított földgáz ára ezer köbméterenként 190 dollárra csökkent, ami alacsonyabb, mint amit a Gazrom orosz állami gázvállalat ajánlott Kijevnek.

A miniszter azt is hozzátette, hogy idén Ukrajna a 2015-ös évhez képest 20-30 százalékkal kevesebb, azaz mintegy 11-13 milliárd köbméter földgázt tervez importálni. Demcsisin szerint ezt a mennyiséget az uniós országokból beszerezheti Ukrajna a reverz, azaz visszafelé irányított gázszállítások révén, így nem szorul majd arra, hogy Oroszországtól vásároljon.

A Naftohaz ukrán állami gázvállalat tavaly decemberben, illetve idén januárban öt európai vállalattal kötött szerződést összesen 1,7 milliárd köbméter földgáz beszállításáról márciusig, amit az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) által nyújtott 300 millió dolláros hitelből fizet ki.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Olyan helyen járt Donald Trump, ahol előtte kevés amerikai elnök – pedig ott van a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 09:32
Nem szokás elnökként benézni a jegybankhoz, de Trump ezt is megtette. Nem szándékozik idő előtt lecserélni a Fed elnökét, de a nyomást fenntartja.
Makro / Külgazdaság Két szempontból is fájhat a KSH legújabb adata a kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 08:46
Fogy a magyar, és vele fogynak a dolgozók is.
Makro / Külgazdaság Erősödik az amerikai gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 17:19
Trump elégedett lehet.
Makro / Külgazdaság Bejött, amit vártak: mutatjuk az EKB lépését
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 14:45
Nem volt változtatás.
Makro / Külgazdaság Már megremeg a német cégek térde Trump miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 13:31
Érzik a vámterheket.
Makro / Külgazdaság Bármi megtörténhet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 10:56
A kutak árai változhatnak.
Makro / Külgazdaság Harcra készül a vámháborúban Európa?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 15:33
Összevonták a két szankciós listát.
Makro / Külgazdaság Ilyen csoda kellene, hogy Orbán Viktor nyugodtan aludhasson
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 11:34
Álom már van. De elúszni látszik.
Makro / Külgazdaság Trumpnak sikerült egy újabb pofont lekevernie az amerikai autógyártóknak?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 10:48
A Fehér Ház szerint hatalmas győzelem ez az amerikai gyártóknak – az amerikai gyártók szerint viszont nagyon rossz üzlet köttetett.
Makro / Külgazdaság Donald Trump „a történelem legnagyobb kereskedelmi megállapodását” jelentette be
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 06:44
Az Egyesült Államok és Japán megállapodást kötött a Trump által kivetett súlyos vámok csökkentéséről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG