2p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az előzetes adatok szerint jócskán meghaladta a várakozásokat az amerikai GDP második negyedévi növekedése.

A GDP 4 százalékkal nőtt éves összevetésben az I. félévi felülvizsgált 2,1 százalékos visszaesés után, amelynek oka a rendkívüli téli időjárás volt. Az elemzők 3 százalékos növekedést vártak.

Mi hajtja a gazdaságot?

A növekedés egyik fő hajtóereje a lakossági fogyasztás volt, amelynek növekedése 2,5 százalékra gyorsult az első negyedévi, gyér 1,2 százalékról. A fogyasztás növekedésével párhuzamosan nőttek a lakossági megtakarítások is, a ráta 5,3 százalékra emelkedett az I. negyedévi 4,9 százalékról.

A GDP-ről szóló jelentésben szereplő index szerint a II. negyedévben 2,3 százalékra gyorsult a fogyasztói árak növekedése az előző negyedévi 1,4 százalékról, ez hároméves csúcs. Az energia- és élelmiszeráraktól megtisztított, úgynevezett maginfláció 2,0 százalékra emelkedett.

A 2007-ben kitört pénzügyi válságot követő recesszió után az amerikai gazdaság 2009-ben kezdett ismét növekedni, de ennek üteme a legalacsonyabb a II. világháború óta.

A GDP-adat közzététele után hirtelen nagyot erősödött a dollár a bankközi piacon, és esett az arany ára.

Mi jön ezután?

A jó II. negyedévi adattal együtt is az idei első hat hónapban nem egészen 1 százalékos volt a gazdasági növekedés az Egyesült Államokban, de az általános várakozás az, hogy az év második felében gyorsulni fog a fellendülés, és az éves adat meghaladja majd a 2 százalékot.

És akkor még ott van a Fed...

Jött egy rossz hír is

A vártnál szerényebben, 218 ezerrel nőtt júliusban a foglalkoztatottak száma az amerikai magánszektorban. A szakértők nagyobb, 238 ezres növekedést vártak.

A friss előzetes GDP-adatnak valószínűleg még nem lesz hatása azokra a döntésekre, amelyek az amerikai jegybankrendszer (Fed) szerdán záruló kétnapos pénzügypolitikai értekezletén születnek. A Fed valószínűleg az eddigi ütemben folytatja a gazdaságélénkítő célú eszközvásárlások volumenének csökkentését, vagyis a jelenlegi havi 35 milliárd dollárról 25 milliárd dollárra apasztja a programot, amely 2012-es indulásakor havi 85 milliárd dolláros volt.

A befektetőknek és elemzőknek már egy ideje az a fő kérdés, hogy a Fed mikor kezdi meg a kamatemelést.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hullámvasútra ült az ipar márciusban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:45
Megjelent az ipari adatok második becslése.
Makro / Külgazdaság Nem hozott jó hírt a KSH, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:30
Megjelentek az építőipar márciusi számai.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
Makro / Külgazdaság Putyin élete függ attól, hogy mi történik Ukrajnában – véli Szalay-Berzeviczy Attila
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 14. 05:48
A volt tőzsdeelnök, egyetemi szakközgazdász a Klasszis Podcastban elmondta a véleményét arról, miért robbantotta ki Trump a vámháborút, mi lehet annak végkimenetele, mi várható az orosz-ukrán háborúban, mi történhet annak lezárása után Ukrajnával és az orosz elnökkel. De szó esett arról is, lehet-e egyszerre jóban lenni az egymással nem egy platformon lévő nagyhatalmakkal, amint azt most Magyarország teszi, s végül arról is, hogyan jöhet ki Európa a mostani nagy geopolitikai, társadalmi változásokból.
Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG