3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

A kormányzat szerint erőteljes fellépés várható a híresen antidohányos biztostól.

Lázár Jánost augusztusban nevezték ki a nemdohányzók védelméért felelős miniszterelnöki biztosnak. Már a kinevezés ténye is meglepő volt, az is kérdés, hogy Lázár miért vállalta el a feladatot, magyar dohánypiac ügyei ugyanis rendezettnek tekinthetők. 2013-tól kialakult az új kis- és nagykereskedelmi hálózat: a fogyasztókat kiszolgáló nemzeti dohányboltok, a nagykereskedőkkel kapcsolatban álló központi dohányellátó és a teljes piacot lefedő, az engedélyeket kiadó Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. – írja a mfor.hu

Minek egy miniszterelnöki biztos?

A kormányzat tájékoztatása szerint konkrét döntésekre, intézkedésekre vonatkozó javaslatok még nem készültek, de Lázár a tőle megszokott teljes lendülettel lát neki a nemdohányzók érdekeinek még erősebb érvényesítésébe, miután tájékozódott a piaccal kapcsolatban. Lázár továbbá nagyon is dohányzásellenes, ha rajta múlna, drasztikusan visszaszorulna a piac. 2013-ban egy sajtótájékoztatón azt mondta: ha rajtam múlna, teljesen betiltanám a dohányzást.

Az mfor megkeresésére elmondták: Lázár egyelőre a tájékozódásnál tart, a szóba jöhető intézkedésekről később tájékoztatják a nyilvánosságot. A feladatkör alapján nem jelentéktelen feladatot kapott Lázár: a Pénzügyminisztériummal összedolgozva mostantól részt vesz a jövedéki adóval, illetve általában a dohányáruk adóztatásával kapcsolatos közép- és hosszútávú stratégia megalkotásában, valamint a biztos dolga lesz az egységes dohánypiaci felügyelet létrehozásával kapcsolatos kormányzati koncepció megalkotása is. El kell látnia a hazai dohánytermesztéssel összefüggő feladatokat, de arra is ügyelnie kell, hogy a hagyományos dohánytermékekkel szemben az új típusú dohánytermékek, illetve az elektronikus cigaretták felé terelődjék a forgalom.

Nem álszerepkört kapott

Gulyás Gergely, a kormány illetékese szerint a miniszterelnöki biztos hatáskörét meghatározza a poszt statútuma, de ezen belül elég nagy szabadsággal rendelkezik. Hozzátette: nem tudja megmondani, mi a legfontosabb teendője a miniszterelnöki biztosnak, de a kormány nagyon fontosnak tartja a nemdohányzók védelmét, és várják a miniszterelnöki biztos javaslatait.

Lázárra bízta a dohányt Orbán Viktor - új pozíciót kap

A nemdohányzók védelméért felelős miniszterelnöki biztosnak nevezte ki Lázár Jánost augusztus 15-től Orbán Viktor kormányfő a Magyar Közlönyben publikált miniszterelnöki utasítás szerint. Tovább >>>

A kinevezést sokan úgy értékelték, amivel Lázár alárendeltségének adta újabb tanújelét Orbán Viktor, amikor egy látszólag tartalom nélküli posztra nevezte ki volt miniszterét. Gulyás Gergely szavai alapján azonban csak a Pénzügyminisztérium, de az egészségügyért felelős Emberi Erőforrások Minisztérium apparátusával is együtt fog dolgozni Lázár, ezen a területen is javaslatokat tehet. Ez két kulcsterület a kormányban, a dohánytermékek után a költségvetésbe ráadásul 187,5 milliárd forint folyt be jövedéki adóként idén január és július között – tehát semmiképpen nem állítható, hogy Lázár kamu megbízást kapott volna.

Jelenleg a kedvelt márkák ára átlagosan 1000-1200 forint között van dobozonként, a következő időszakban várható jövedékiadó-emelések miatt azonban a fogyasztóknak ennél is többet kell fizetniük a dohányboltokban. A magyar adószint eddig elmaradt az uniós előírások szerinti szinttől, de az újabb emelésekkel közel kerülünk az elvárások teljesítéséhez.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Változnak a feladatok az iparkamaránál, meg is van az első vezéráldozat
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 20. 14:18
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara indoklása szerint a jövőben változnak a feladatok, ezért más típusú vezetés szolgálja jobban a hazai vállalkozói közösség érdekeit.
Makro / Külgazdaság Itt van Magyar Péter jó híre
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 19. 20:06
Nem kell leállítani az üzemelő turbinákat.
Makro / Külgazdaság Közelít a nyugat-nílusi láz Magyarország felé?
Kormos Olga | 2026. augusztus 19. 18:44
Európában nyáron ismét több nyugat-nílusi láz okozta megbetegedést jelentenek, a héten épp Hollandiában diagnosztizálták egy páciensnél hat év után újra. Egyelőre Magyarország tiszta ebből a szempontból. De van-e okunk félni?
Makro / Külgazdaság Ön is ellenőrizheti, hogy mit csináltak Magyar Péterék 100 nap alatt
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 19. 18:14
Erről Magyar Péter videóban számolt be.
Makro / Külgazdaság Véget ért az ukrán pénzszállítók kalandos története
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 19. 15:22
Nem történt bűncselekmény.
Makro / Külgazdaság Ilyen is van: Magyarország lepipálta Németországot és Franciaországot
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 19. 11:26
Az Eurostat mai közlése megerősíti a Privátbankár Európai Inflációs Körkép megállapításait, miszerint a júliusi 1,6 százalékos harmonizált fogyasztóiár-indexünknél az Európai Unióban csak két országé volt alacsonyabb, Svédországé és Csehországé.
Makro / Külgazdaság Az előző rendszerek egyik aduászához nyúl hozzá a Tisza-kormány
Imre Lőrinc | 2026. augusztus 19. 10:34
A kormány több, jelentős helyi tiltakozást kiváltó beruházás nemzetgazdasági szempontból kiemelt státuszát visszavonja – jelentette be a héten Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter. A tárcavezető korábban azt is jelezte, hogy módosítják az építészeti törvényt abból a célból, hogy a kiemelt beruházások esetében se kerülhessenek háttérbe a településfejlesztési, környezetvédelmi és természetvédelmi szempontok.
Makro / Külgazdaság Brüsszel még a korábbi pozitív magyar hírekre is rátromfolhat
Csabai Károly | 2026. augusztus 19. 05:45
Az Európai Bizottság statisztikai hivatala ma délelőtt megjelenő adatai szerint a 27 európai uniós tagország közül már csak kettőben lehetett alacsonyabb júliusban az Eurostat által számolt inflációs mutató, a harmonizált fogyasztóiár-index, mint nálunk. De az általános inflációk összevetésében is a negyedik legalacsonyabb a miénk az unióban, valamint az adataikat cikkünk megjelenéséig közlő 40 kontinentális állam között egyaránt – derül ki lapunk friss Privátbankár Európai Inflációs körképéből.
Makro / Külgazdaság Megint drágul az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 18. 13:24
Jelentősen emelkednek az üzemanyagok nagykereskedelmi árai augusztus 19-től. A 95-ös benzin és a gázolaj beszerzési ára is bruttó 8 forinttal lesz magasabb a szerdai változással.
Makro / Külgazdaság Új vezető érkezik az MBH Bankhoz
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 18. 10:41
Gózon Gergelyt nevezték ki az MBH Bank stratégiáért és pénzügyekért felelős vezérigazgató-helyettesének.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG