3p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

A bruttó bérek több mint 6 százalékot emelkedtek egy év alatt, az szja-csökkentés és a családi kedvezmény változása miatt a nettó keresetek még ennél is nagyobbat ugrottak - a költségvetési szférában majdnem kétszámjegyű a nettó bérek emelkedése. A közmunkások viszont csúnyán lemaradtak a béremelésről: ugyanannyit kapnak, mint tavaly.
Fotó: MTVA / Faluldi Imre

Eddig is a keresetekről szóló statisztika volt az egyik legnagyobb érdeklődésre számot tartó KSH-adatközlés a lakosság körében - még akkor is, ha a hozzászólások, kommentárok alapján sokan egyáltalán nem hiszik el, hogy ennyit keres egy átlagos magyar főállású munkavállaló. Amióta azonban a munkaerőhiány a magyar gazdaság egyik legfontosabb problémájává lépett elő, melynek kiváltó okai között előkelő helyen szerepel az alacsony hazai bérek miatti kivándorlás, a bérstatisztika jelentősége határozottan tovább nőtt.

Arról nem is beszélve, hogy közelegnek a választások - érdemes megfigyelni, ez mennyire érhető majd tetten a nettó bérek alakulásában, amelyre akár az adópolitika finomhangolásával is van ráhatása a kormányzatnak.

6 százalékkal nőtt a bruttó fizetés

A friss adatok szerint a bruttó átlagkereset májusban 6 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel ezelőtt, és elérte a 262 100 forintot. A KSH értékelése szerint a növekedéshez a minimálbér és a garantált bérminimum 5,7%-os emelése, a fegyveres testületek illetményemelése és a szociális területen dolgozók részére kifizetett kiegészítő pótlék is hozzájárult.

Több mint 170 ezret visz haza az átlagos dolgozó

A KSH a nettó kereseteknél még ennél is nagyobb növekedést mért - ez nem csoda, hiszen tavalyhoz képest 1 százalékponttal 16-ról 15-re csökkent az szja-kulcs. Nettóban így 7,6 százalékkal többet vihet haza egy átlagos magyar dolgozó, mint egy éve - családi adókedvezmény nélkül 174 300 forint a havi átlagos nettó fizetés.

2016-ban ráadásul a családi adókedvezmény igénybevételének szabályai – elsősorban a kétgyermekes családok esetében – jelentősen módosultak, befolyásolva a nettó keresetek nagyságát és változását. A kedvezményt is figyelembe véve a nettó kereseti átlag 178 500 forintra becsülhető a KSH szerint.

Hol lehet a legtöbbet keresni?

Mivel infláció gyakorlatilag nincs, a reálbérek 7,5 százalékkal emelkedtek nemzetgazdasági szinten. Ezzel sorozatban 41. hónapja, közel 3 és fél éve tart a reálbérek töretlen növekedése Magyarországon - hívja fel a figyelmet az NGM.

A bruttó átlagkeresetek a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban voltak a legmagasabbak (529 600 forint), a humán-egészségügyi, szociális ellátás területén a legalacsonyabbak (149 600 forint).

Érdemes megnézni a nettó béreket is, illetve azt, melyik ágazatban hogy alakulnak a fizetések a nemzetgazdasági átlaghoz képest:

A nettó bérek alakulása 2016. májusában az egyes nemzetgazdasági ágakban. Forrás: KSH / Privátbankár.hu

Majdnem kétszámjegyű növekedés nettóban az állami szférában

A nettó bérek egyébként a vállalkozásoknál 7 százalékkal nőttek az év első 5 hónapjában, és 9,6 százalékkal a az állami szférában. A közfoglalkoztatottak viszont csúnyán lemaradtak erről a vonatról, az ő nettójuk még az szja-csökkentéssel együtt sem változott érdemben - 52 700 forintot kapnak, 0,2 százalékkal többet, mint egy éve. A bruttójuk pedig 1,3 százalékkal csökkent.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Sulyok Tamás ezzel is pórul járhat: hamarosan fizetését is megvághatják
Privátbankár.hu | 2026. június 2. 17:48
Csökkenhet a köztársasági elnöki illetmény.
Makro / Külgazdaság Sorsdöntő tárgyalás jön a kormány és az önkormányzatok között
Imre Lőrinc | 2026. június 2. 17:24
Szerdán a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) elkezdi az egyeztetéseket Lőrincz Viktóriával, a kormány vidék- és településfejlesztési miniszterével az önkormányzati rendszer reformjáról. A szövetség egy részletes javaslatcsomaggal készül.
Makro / Külgazdaság Fellélegezhetnek az osztrákok? Ígéretes adat jött a sógoroktól
Privátbankár.hu | 2026. június 2. 17:00
Csökkenésnek indult a munkanélküliségi ráta.
Makro / Külgazdaság Két fontos szervezet vezetőjét is leváltotta a belügyminiszter
Privátbankár.hu | 2026. június 2. 16:09
Kedd délután jelent meg az erről szóló döntés. 
Makro / Külgazdaság Magyar Péter ígéretet kapott: számíthat a kormány a német segítségre
Privátbankár.hu | 2026. június 2. 14:28
Berlinben találkozott a német kancellár és a magyar miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Félelmetesen nagyot kaszált Izrael a fegyverexporton
Privátbankár.hu | 2026. június 2. 14:06
Rekordot döntöttek az izraeli fegyverexportok 2025-ben.
Makro / Külgazdaság Több mint 400 milliárd forintot kapnak az adófizetőktől a bankok
Herman Bernadett | 2026. június 2. 13:13
A bankok stabilak, de kockázatosak a gyereket nem vállalt babavárósok hitelei, az elszabadult lakásárak és az energiaárak emelkedése is problémát okozhat a vállalati hiteleknél. 
Makro / Külgazdaság Végre egyszer ujjal mutogathatunk az osztrákokra – itt a friss adat
Privátbankár.hu | 2026. június 2. 12:58
Tovább gyorsult az infláció.
Makro / Külgazdaság Van egy óriási feltámadója a magyar gazdaságnak, csak nehogy tiszavirág-életű legyen
Imre Lőrinc | 2026. június 2. 12:28
Több mint 3 éve nem láthattunk olyan erőteljes GDP-adatot Magyarországon, mint az idei első negyedévben. Januártól márciusig 1,7 százalékkal bővült a gazdaság éves alapon. Az elemzők szerint 2026 egészében is nagyjából ekkora növekedésre lehet számítani. A nagy nyertes és egyben feltámadó az ipar.
Makro / Külgazdaság Eddig tartott a jó világ a benzinkutakon?
Privátbankár.hu | 2026. június 2. 11:51
Fordul a trend vagy csak megáll?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG