4p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Trumpot nem érdekelték a nemzetbiztonsági átvilágítások és az összeférhetetlenségi vizsgálatok, így alig pár emberrel vághat neki két hét múlva a kormányzásnak. Holott már most gyűlnek a viharfelhők a pénzügyminiszterjelöltje felett. Trump családtagjai a diplomácia és az üzlet határán aktivizálódnak.
Trump a Fehér Házban Barack Obamánál. Fotó: EPA/Michael Reynolds

Gyakorlatilag két hét múlva hivatalba lép a Trump-adminisztráció és még mindig óriási kérdőjelek vannak a levegőben az új elnök emberei ügyében. A külügyminisztériumban nő az aggodalom, hogy Trump felnőtt gyerekei utazó nagyköveti pozíciókat kaphatnak, zavarossá téve a választóvonalat a Trump család üzleti ügyei és Amerika külpolitikai érdekei között. A figyelmeztető jelek egyre sorjáznak, hiszen Trump lánya beült a japán miniszterelnökkel folytatott találkozóra, miközben Trump egyik fia megvitatta a szír háború kimenetelét Párizsban orosz-párti diplomatákkal és üzletemberekkel. Sőt Trump azt is felvetette, hogy veje, Jared Kushner közvetíthetne Izrael és a palesztinok között.

Súlyos időbeli csúszások

Ennél jóval nagyobb problémának tűnik azonban, hogy a Trump-adminisztráció súlyos elmaradásba került a kormányzat jövendő vezetőinek átvilágításával és az összeférhetetlenségi vizsgálatok lefolytatásával. Ebben a pillanatban egyszerűen nem tudni, hogy január 20-án hányan kezdhetik el a munkát. Trump esetében a helyzetet külön nehezíti, hogy rajta kívül még hat dollármilliárdos kerül be a vezetésbe, márpedig a szenátusi meghallgatás előtt a kiterjedt üzleti portfóliójukat át kell fésülni, hogy kiszűrjenek lehetséges összeférhetetlenségeket. Az Exxon-vezér Tillerson esetében, akit külügyminiszteri pozícióra szán, Trump részéről fel sem merült egy előzetes átvilágítás szükségessége, holott ez alaposan visszaüthet.

Itt nem babra megy a játék, hiszen például Bill Clinton igazságügyi miniszterjelöltje, Zoe Baird minden tekintetben feddhetetlen jelölt volt, csakhogy kiderült, hogy két illegális bevándorlót alkalmazott a háztartásában, s nem fizetett tb-járulékot utánuk. Barack Obamának a korábbi szenátusi többségi vezető, Tom Daschle egészségügyi tárcavezetői jelölését kellett visszavonnia, mivel a demokrata szenátornak 120 ezer dolláros adóhátraléka volt.

A pénzügyminiszter-jelöltnél zavar van az Erőben

Káncz Csaba

Bár a washingtoni szenátusban republikánus a többség, korántsem olyan nagy, hogy a milliárdos biztosra mehessen. Akár három republikánus szenátor dezertálása elegendő ahhoz, hogy Donald Trump valamelyik miniszterjelöltjének kinevezését megtorpedózzák. Az átalakulás lassúsága nem csak a miniszterek átvilágítására szorítkozik, Trump csapata alig nevezett még meg embereket abból a 4000 pozícióból, amelyeket politikai kinevezettek töltenek be a szövetségi kormányzatban, holott közülük 1100-at a szenátusnak is meg kell hallgatnia. Egy ezt vizsgáló civil szervezet szerint Trump beiktatásának napján már 100, a szenátus által meghallgatott embernek kellene munkába állnia – ehhez képest jó, ha lesz egy tucat.

A miniszteri meghallgatások még meg sem kezdődtek, a pénzügyminiszter-jelölttel máris gondok adódnak. A volt Goldman Sachs-partner, Steven Mnuchin egyelőre nem hajlandó írásban válaszolni egy demokrata szenátor kérdéseire, amelyben törvénytelen kilakoltatásokról érdeklődik egy, a Mnuchin által korábban vezetett pénzintézet részéről. A OneWest Bank ügyében egy éven keresztül vizsgálódott a kaliforniai államügyészség és számos törvénytelenséget tárt föl. Nos, a Trump adminisztráció minden jel szerint egy gyenge, ám annál színesebb rajtot vesz két hét múlva.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megérkezett a válasz az orosz Amazont ért támadásokra
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 5. 15:40
Több ukrajnai áruházlánc logisztikai központját érintette Oroszország éjszakai támadása: csapás érte Ukrajna legnagyobb barkács- és lakberendezési üzlethálózatát, az Epicentr vállalatot, valamint a Novus és a Szilpo élelmiszer-kiskereskedelmi láncot; a támadásoknak halálos áldozatai is vannak.
Makro / Külgazdaság Erre vártunk: nagyon jó hírek jöttek az euróövezet gazdaságából
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 5. 13:47
Júliusban nyolc hónapja a leggyorsabb ütemben nőtt az euróövezeti gazdasági aktvitás a londoni S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet beszerzésimenedzser-indexének (BMI) szerdán közzétett végleges értékei alapján, miután júniusban stagnálást jegyeztek fel.
Makro / Külgazdaság Románia tényleg mindent bevet, de kihúzza úgy, mint Paks?
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 5. 13:22
Történelmi mélypontra, másodpercenként 1400 köbméterre süllyedt a Duna vízhozama a romániai szakasz belépő pontján, Báziásnál, a szerb-román határnál – közölte a román vízügyi hatóság szóvivője szerdán.
Makro / Külgazdaság Sokkal olcsóbb lesz végre a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 5. 12:10
 A nemzetközi piaci folyamatok kedvező irányba mozdultak el.
Makro / Külgazdaság Elmaradt a várakozásoktól az OTP Bank nyeresége a második negyedévben
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 5. 06:59
Az eredmény- és mérlegdinamikákat jelentősen befolyásolta a forint euróval szembeni erősödése.
Makro / Külgazdaság Visszafogták a fogyasztást a gigagyárak, a kormány számokat közölt
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 4. 16:29
Hétfőre 7000 megawatt csúcsidei terhelést várt a Gazdasági és Energetikai Minisztérium, ebből 6438 lett. Kedden ennél is magasabb terhelésre számítanak.
Makro / Külgazdaság Beszólt Magyar Péternek az orosz állami hírügynökség
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 4. 13:20
A RIA Novosztyi rákérdezett, még mindig túl drágának tartja-e a magyar kormányfő Paks II. építési költségeit.
Makro / Külgazdaság Megint ugyanarra számíthat a benzinkúton
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 4. 11:18
Szerdától lehet számolhat ezzel a fejleménnyel a töltőállomásokon.
Makro / Külgazdaság Nem mindegy, mit ír a sajtó: előrejelzi a válságokat a cikkek elemzése az MNB szerint
Herman Bernadett | 2026. augusztus 4. 10:44
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) munkatársai olyan új, szövegelemzésre épülő indikátort (SFSI) mutattak be, amely a hazai online hírportálok cikkeinek nyelvezete alapján számszerűsíti a pénzügyi stabilitási kockázatokat. A módszertan lehetőséget biztosít a piaci bizonytalanság korai azonosítására és a folyamatok valós időhöz közeli nyomon követésére.
Makro / Külgazdaság Gajdos László bejelentette: vasszigorral sújtanak le erre a fontos területre
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 4. 09:26
Kiterjedt, országos intézkedés következik a miniszter szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG