3p
Az új amerikai elnök egyik legfőbb politikai célja, hogy országa kereskedelmi hiányát mérsékelje, de ennek kapcsán gyakran a külföldi partnereket vádolja valutaleértékeléssel, az amerikai piac elárasztásával. Mielőtt azonban bármit tenne, a piac mintha önmagát kezdené korrigálni.
Donald Trump örülhet. (MTI/EPA/Shawn Thew)

Februárban jelentősen esett az amerikai kereskedelmi deficit, igaz, hogy rekord magasságból. Az ok a belföldi kereslet mérséklődése, de ami sokkal fontosabb, a fellendülő világgazdaság megnöveli az amerikai termékek iránti igényt. A csökkenés 9,6 százalékos és így 43 milliárd dollár lett a januári 48,2 milliárd után, ami közel két éves csúcs volt.

Kína

A Kínával szembeni januárhoz képest különösen erősen, 26,6 százalékkal csökkent 23 milliárd dollárra, jóllehet ebben szezonális hatások is közrejátszottak. Mindenesetre ez jól jön most a kínai félnek a kínai vezető, Hszi Csin-ping és Donald Trump találkozója előtt. Amint az adatokból látszik, a hiány több mint felét a Kínával folytatott kereskedelem adja. Trump azt szeretné elérni, hogy a hiány tartósan és nagymértékben csökkenjen a kínai viszonylatban.

Korábban Kínát is megvádolta valutája leértékelésével, noha jelentős változások nem történteket a jüan árfolyamában. Az persze lehet, hogy egyébként a jüan alulértékelt, de miután az utóbbi időben erős devizakivonás zajlott, a jegybank devizatartalékai erősen csökkentek, nyomás nehezedett a jüanra. Trump az importvámok kérdését és általában a kereskedelmi korlátozások bevezetését is felveti időről időre, azt állítva, hogy a nagy deficit csökkenti az amerikai gazdasági növekedést és a foglalkoztatottságot.

Valutahelyzet

Ez utóbbira egyébként nem lehet panasza az elnöknek, hisz megvalósult a közgazdasági értelemben vett teljes foglalkoztatottság, ha tovább bővül a munkaerőpiac, már erős munkaerőhiány léphet fel (akárcsak nálunk). Az erős kereskedelmi hiány egyébként valóban a valutaárfolyam által szokott mérséklődni úgy, hogy a hiánnyal rendelkező ország valutája leértékelődik.

Ebben az esetben azonban a legnagyobb világvalutáról van szó, melybe előszeretettel menekülnek a befektetők, pláne, hogy magasabb hozamokat lehet elérni, mint más fő valuták esetében. Persze egy rugalmas gazdaság alkalmazkodni is tud saját erős valutájához, amint ezt Svájc esetében is láttuk, és mintha most maga Amerika is ezen az úton járna.

Húzóágazatok, exportpiacok

Az amerikai kereskedelmi minisztérium egy másik közleményt is kiadott, e szerint az amerikai gyártású termékekre vonatkozó megrendelések már harmadik hónapja nőnek, főleg a gépipari és az elektromos berendezések szegmensében, ami arra utal, hogy az feldolgozóipar egyre inkább fűti a gazdasági növekedést. A folyamatok így abba az irányba indultak, amit Trump elnök látni szeretne, kérdés, hogy ezeket az adatokat figyelembe veszi-e, mikor esetleges kereskedelmi szigorításokról dönt.

A teljes export egyébként 193 milliárd dollárt tett ki februárban, ami 2014 decembere óta a legmagasabb érték. A húzóerőt az autó-, és autóalkatrész eladások képviselték, de az ipari berendezések kivitele is nagyot emelkedett. Az export növekedett Németország, az Egyesült Királyság, Kanada, Japán és Olaszország felé, így most az euró árfolyamát nehéz lenne hibáztatni, hisz az első és a harmadik legnagyobb eurózónás gazdaság felé nőtt az amerikai kivitel.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Van ilyen? Trump a királyi látogatás után törölt egy fontos vámot
Privátbankár.hu | 2026. május 1. 14:09
Ha nem is bontanak pezsgőt, de ennek koccintás lesz a vége.
Makro / Külgazdaság Megvan a válasz: ennyi napra elegendő az ország üzemanyag-tartaléka
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 15:32
Töltik vissza a készleteket. 
Makro / Külgazdaság Nem nyúlt a kamatokhoz az EKB
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 15:18
Maradt a 2 százalékos betéti ráta. 
Makro / Külgazdaság Újabb rossz hír Európából: gyenge lett a GDP
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 13:45
A vártnál lassabb ütemben nőtt az euróövezeti GDP az első negyedévben.
Makro / Külgazdaság A Közel-Kelet fűti az európai inflációt: 3 éve nem láttunk ilyen adatot
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 13:00
A várakozásokat is felülmúlta a drágulás üteme az euróövezetben: az áprilisi infláció 3 százalékra, 2023 szeptembere óta a legmagasabbra gyorsult. A háttérben elsősorban az energiaárak drasztikus emelkedése áll, amit a közel-keleti feszültségek fűtenek.
Makro / Külgazdaság Vakarják a fejüket az elemzők a friss GDP-adat láttán
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 12:40
Bár a vártnál erősebben kezdte az évet a magyar gazdaság, a 2026-os előrejelzéseket ez nem módosítja felfelé. A Tisza-kormánytól várható élénkítés hatásait ugyanis az iráni háború keresztülhúzhatja.
Makro / Külgazdaság Aggódhatnak az állásukért az állami cégek NER-es vezérei
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 10:45
Főleg Kapitány István és Vitézy Dávid dönthet a sorsukról.
Makro / Külgazdaság Besegített az erős forint, de így sem örülhetünk ennek az adatnak
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 10:00
Márciusban a külkereskedelmi termékforgalom aktívuma 924 millió euró volt, 773 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz mérten. Euróban kifejezve az export értéke 3,6 százalékkal, az importé 11 százalékkal nőtt – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Varga Mihály az MNB-alapítványokról: „Igyekszünk menteni, ami ebből menthető”
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 09:10
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) reputációját helyre kell állítani, a rendőrségi ügyekben a jegybank készen áll arra, hogy segítsék az igazságszolgáltatás munkáját. Emellett szeretnék a feleslegessé vált ingatlanjaikat értékesíteni – egyebek mellett ezekről beszélt Varga Mihály jegybankelnök.
Makro / Külgazdaság Most jött: több mint három éve nem láttunk ilyen GDP-számot Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első becslése szerint 1,7 százalékkal bővült a GDP idehaza az első negyedévben, 2025 azonos időszakához viszonyítva. Ennél magasabb, éves szintű növekedési ütemet legutóbb 2022 harmadik negyedévében láttunk.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG