A kormányrendelet ezen részeinek hatályon kívül helyezése kapcsán a jegybank már egyeztetett a Nemzetgazdasági Minisztériummal (NGM), így az MNB rendelet hatályba lépésekor a jogszabályi konzisztencia már biztosítva lesz.
Továbbra is ellehetetlenítik a devizahitelt
Az MNB közölte: a devizahitelek nyújtására vonatkozó, jelenleg kormányrendeletben szabályozott előírások az új MNB rendelet hatálybalépésével megváltoznak. Kiemelte ugyanakkor, hogy az új rendelkezések - a korábbi szabályozáshoz hasonlóan - gyakorlatilag szinte teljesen ellehetetlenítik a devizahitelek újbóli elterjedését.
Egyrészt a forinthiteleknél sokkal szigorúbb JTM (jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató) és HFM (hitelfedezeti mutató) előírások lesznek a devizahitelekre, másrészt a jövedelmek esetében csak a legális, adózott jövedelmeket lehet figyelembe venni a JTM korlát számításakor. Végül a JTM korlátok esetében minden fennálló törlesztési terhet figyelembe kell venni, így egy bármilyen egyéb hitellel már rendelkező ügyfél esetében a devizahitelekre vonatkozó szigorúbb JTM korlátok még inkább effektívvé válnak.
A devizahitelek újbóli elterjedését az új szabályozásban lefektetett erős adósságfékek mellett az is valószínűtlenné teszi, hogy az elmúlt időszakban - a jegybank monetáris tanácsának következetes kamatcsökkentési döntéseinek köszönhetően - a devizahitelezés elterjedését korábban leginkább ösztönző forint-deviza kamatkülönbözet gyakorlatilag megszűnt - hangsúlyozta a jegybank.
Már most is alig lehet felvenni
A jelenlegi szabályozás szerint csak az vehet fel euró alapú jelzáloghitelt, akinek devizában van jövedelme és a jövedelem mértéke eléri a minimálbér 15-szörösét. Magánszemélyek devizaalapú hitelei mögé pedig 2010 augusztusa óta nem lehet jelzálogjogot bejegyezni a tulajdonukban álló ingatlanra.
Az MNB szerdai bejelentése szerint a túlzott lakossági eladósodás és a devizahitelezés újbóli felfutásának megakadályozása érdekében a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) és a hitelfedezeti mutató (HFM) alkalmazásával adósságfék-szabályozást vezet be január elsején.
Mi lesz jövőre?
A JTM az ügyfelek rendszeres, legális jövedelmének meghatározott arányában korlátozza az új hitel felvételekor maximálisan vállalható törlesztési terheket, és ezáltal mérsékli az ügyfelek eladósodását. A HFM a fedezett hiteleknél - ilyenek például a jelzáloghitelek - a fedezetek (lakásérték) arányában korlátozza a felvehető hitelek nagyságát.
A 2015. január 1. után felvett új forinthitelek esetében a JTM nem haladhatja meg az 50 százalékot, a magas jövedelmű ügyfelek esetében (400 ezer forint nettó jövedelem, vagy afelett) pedig a 60 százalékot. Az euróban és egyéb devizában felvett új hitelekre vonatkozóan a JTM korlát 25 és 10 százalék, illetve a magas jövedelmű ügyfelek esetében 30 és 15 százalék.
A hitelfedezeti arány a jelzáloghiteleknél forintban 80, euróban 50, egyéb devizában 35 százalék, a gépjárműhiteleknél ugyanez rendre 75, 45, illetve 30 százalék. A pénzügyi lízingre 5 százalékponttal magasabb hitelfedezeti korlátokat lehet alkalmazni.
Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?
Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. november 26. 15:30
A jövedelemarányos törlesztőrészlet és a hitelfedezeti arányok szabályozásáról szóló MNB rendelet hatálybalépését megelőzően a jelenlegi szabályozás vonatkozó részei hatályukat vesztik - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Friss
-
Jól járt, aki korábban váltott eurót a hétvégi utazáshoz
6 perce
-
Tömeges leépítés: rengeteg mérnököt küld el az Amazon
20 perce
-
Valamit elfelejtett a magyar kormány az amerikai szankciókkal kapcsolatban?
körülbelül 1 órája
-
Nagy eséssel zárta a hetet a Mol a tőzsdén
körülbelül 1 órája
-
Zelenszkij: Ukrajna történetének egyik legnehezebb pillanatát éljük
körülbelül 1 órája
-
Eljárás indult Magyarországgal szemben a Mohu-koncesszió miatt
2 órája
-
Plusszal nyitott az amerikai tőzsde, csökkent az olajár
3 órája
Mfor.hu Top24
- Kiesett az ágyból a forint az éjjel
- Orbán Viktor szerint hazánkban csak két párt fér el igazán
- Amíg ön aludt, hét város pénzhez jutott
- Meglepő kijelentést tett Orbán Viktor az akadémiákkal kapcsolatban
- Karácsony Gergely bejelentette új jelöltjét a főpolgármester-helyettesi posztra
- „Még takarító- és büfészolgáltatóként is nehéz bekerülni a BYD-hoz” – Klasszis Podcast
- Csalás gyanúja miatt nyomoznak a Semmelweis Egyetemen
Pénzügyi szektor
Tízezer milliárd forint felett van az Erste által kezelt ügyfélvagyon
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 12:53
A működéssel kapcsolatos kiadások 11 százalékkal emelkedtek.
Pénzügyi szektor
A Magyar Bankszövetség nem hagyta szó nélkül a tervezett adóemelést
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 16:31
A szervezet szerint a banki extra terhek emelése a teljes magyar gazdaságot sújtja, tovább fékezi a magyar gazdaság növekedését és rontja hazánk megítélését.
Pénzügyi szektor
Elméletből jeles: így felelnek a magyarországi cégek fenntarthatóságból
Imre Lőrinc | 2025. november 10. 10:12
Évek óta stagnál a magyarországi cégek fenntarthatósággal kapcsolatos tevékenységét mérő mutató. Bár a fő index egy nagyon szűk sávban mozog, az egyes alpontokra adott válaszok, és leginkább a nagy- és kisebb vállalatok hozzáállásában bekövetkezett változások igencsak figyelemre méltók. A K&H fenntarthatósági index részleteit a lapcsoportunk, a Klasszis Média által szervezett Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia keretében ismerhettük meg.
Pénzügyi szektor
Tanulságos volt a spanyol áramszünet: a bankoknak is fel kell készülniük a jövőben az ilyen eseményekre
Herman Bernadett | 2025. november 9. 14:41
Leálltak az ATM-ek és a bankkártyás fizetés a tavaszi spanyol és francia áramszünet idején. A jövőben lehetnek még hasonló krízisek, de a bankoktól elvárják, hogy ilyenkor is üzembiztosan működjenek.
Pénzügyi szektor
Néhány milliárdot ma is adtak valakik az Orbán-kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. november 5. 12:05
Hozamemelkedés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet szerdai aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor
A kenyai tragédia után: magánrepülős balesetre is fizet a biztosító?
Imre Lőrinc | 2025. október 31. 14:49
A rövid válasz igen, ugyanakkor alaposan át kell nézni, hogy mit is tartalmaz az adott szerződés. A lapunk által megkérdezett biztosítási szakértő elmondta, hogy egyre tudatosabbak a magyar utazók, napi néhány százforintos pluszköltséggel pedig jelentősen javíthatjuk az utasbiztosítás fedezetének tartalmát.
Pénzügyi szektor
A bankok ellenzik az ingyenes készpénzfelvételi limit emelését
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 12:06
A Magyar Bankszövetség határozottan ellenzi az ingyenes ATM készpénzfelvételi limit emelését, mivel lényegesen több kárt okoz a társadalomnak és a gazdaságnak, mint amennyi hasznot hoz az államnak.
Pénzügyi szektor
Igazán jól teljesített az október végén lejárt OTP Megatrend II. Hozamvédett Zártvégű Alap
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 11:29
Jó befektetésnek bizonyult az alap, amely azokra a cégekre tett, amelyek a mesterséges intelligenciák fejlesztéséhez és alkalmazásához kínálnak hardver és szoftver megoldásokat.
Pénzügyi szektor
Az Erste Csoport tovább növelte ügyfélállományát
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 07:53
Ismét javították a 2025-ös pénzügyi kilátásokat.
Pénzügyi szektor
Győzött a mesterséges intelligencia: közel ezer banki dolgozót készülnek lapátra tenni Hollandiában
Privátbankár.hu | 2025. október 28. 19:12
Az ING Bank akár 950 munkahelyet is megszüntethet Hollandiában a jövő év végéig, részben azért, mert bizonyos munkaköröket mesterséges intelligencia (MI) válthat fel – derül ki a bank előrejelzéséből, amelyet a holland munkaügyi hivatalhoz (UWV) nyújtottak be.
Heti top
- Megjött az orosz válasz a lengyel vonatszabotázsra 2025. november 19. 06:59
- Mennyiért adják az eurót? Nézze csak! 2025. november 17. 18:41
- Dühönghet Putyin: Ukrajna néhány perc alatt elintézte az olajexport egy jó részét 2025. november 15. 10:07
- Megint bezsebelt 30 milliárdot az Orbán-kormány 2025. november 19. 13:44
Havi top
- Megjött az orosz válasz a lengyel vonatszabotázsra 2025. november 19. 06:59
- Hidegzuhany: cáfolják Orbán Viktor egyik washingtoni bejelentését (frissítve) 2025. november 8. 16:16
- Kilőtte Oroszország Ukrajna egyik legnagyobb hőerőművét 2025. november 3. 11:01
- Megint el fogják inflálni a megtakarításainkat? 2025. november 11. 05:42
Friss
Makro / Külgazdaság
Valamit elfelejtett a magyar kormány az amerikai szankciókkal kapcsolatban?
körülbelül 1 órája
MBH Bank elemzés
-
Az arany és a mesterséges intelligencia mellett idén van még egy nyertes2025. november 13. 14:45 -
Itt éri meg a legjobban lakásba fektetni az új hitellel2025. október 9. 12:05 -
Soha rosszabb félévet – jó számokkal zárt az MBH Bank2025. augusztus 28. 16:11 -
Év végén jöhet csak kamatcsökkentés2025. május 27. 17:01 -
A fizetésünk több mint harmadát a kiskereskedelemben hagyjuk2025. május 13. 14:44 -
Lassan újra mernek vásárolni a magyarok?2025. január 9. 13:18 -
Visszaesett az építőipari termelés volumene 2024 augusztusában2024. október 16. 11:55
Piac&Profit cikkei
-
A várakozásokkal ellentétben az Airbnb betiltása nem hozta meg a lakáspiac átalakulását
16:55
-
A piac legyőzte Trumpot, kényszerű vámcsökkentések
16:11
-
Putyin egyenruhába öltözött az amerikai béketerv hírére, Szijjártó Péter odavan a tervért
15:14
-
Hatalmas pénzfelesleg Európában, a kínálathoz képest 25-szörös túlkereslet a kínai kötvényekre
14:15
-
„Csendes órát” tartanak minden hónap utolsó hétfőjén a Magyar Telekom üzleteiben
13:36
Turizmus Online cikkei
A vidék hírei
-
„Az alkohol a kultúránk része” – különbséget tesz az alkohol- és kábítószerfogyasztás között a drogügyi kormánybiztos
17:52
-
Közülük kerülhetnek ki Eger Csillagai 2025-ben!
14:22
-
Befejezték a nyomozást az egri italdiszkontos lopás ügyében – két helyi férfi ellen emelhetnek vádat
13:01
-
Magyar Péter Egerbe érkezik – szombaton folytatódik az „Út a Győzelembe” országjárás
09:25
-
Kékbe borult az egri városháza a Gyermekek Jogainak Világnapján
08:44
legolvasottabb
-
Megjött az orosz válasz a lengyel vonatszabotázsra
2025. november 19. 06:59
-
Hidegzuhany: cáfolják Orbán Viktor egyik washingtoni bejelentését (frissítve)
2025. november 8. 16:16
-
Kilőtte Oroszország Ukrajna egyik legnagyobb hőerőművét
2025. november 3. 11:01
-
Megint el fogják inflálni a megtakarításainkat?
2025. november 11. 05:42
-
Brüsszelben csapott össze Zelenszkij és Orbán Viktor
2025. november 5. 06:38
top 24
-
Örömmel szólt visssza a horvát gazdasági miniszter és a Janaf a Molnak
2025. november 21. 06:41
-
Mit gondol, kik gyártják a legtöbb fegyvert a világon?
2025. november 21. 15:07
-
Egyre több pénzt visznek külföldi bankbetétbe a magyarok
2025. november 20. 19:05
-
Ön is töri a fejét, hogy meddig marad még ilyen erős a forint?
2025. november 21. 05:56
-
A november jól sikerült a Tiszának – ismét elhúztak a biztos szavazó pártválasztók közt
2025. november 21. 10:31
Gyengült a forint pénteken. 


