5p
Szerdán egy újabb pozitív hangvételű megjegyzés elég volt ahhoz, hogy a tőzsdék feledtetni tudják a korábbi napok veszteségét. Állítólag ismét közeledtek az álláspontok az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalásokon, erre pedig újra szárnyaltak a részvényindexek.

Erősen pozitív napot zártak szerdán az európai tőzsdeindexek, a vezető piacok mutatói egy százalék feletti nyereséggel fejezték be a kereskedést. A tengerentúlon is kedvező volt a hangulat, pedig a napvilágot látott adatok akár óvatossá is tehették volna a befektetőket. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 146,97 ponttal, 0,53 százalékkal, 27 649,78 pontra erősödött. Az S&P 500-as mutatója 19,56 ponttal, 0,63 százalékkal nőtt, és 3112,76 ponton fejezte be a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 46,03 ponttal, 0,54 százalékkal emelkedett, és 8566,67 ponton zárt. A csütörtöki nyitást követően inkább kivárás figyelhető meg, a piacok csak minimális mértékben tudtak tovább emelkedni.

Lássuk a legfontosabb piacmozgató híreket.

1; Újra előkerültek a kereskedelmi tárgyalások
Miután egy nappal korábban Donald Trump arra utalt, hogy a tárgyalások lezárásával érdemes lenne megvárni a következő elnökválasztást, és csak 2020 végén kellene megállapodni, szerdán már arról szóltak a hírek, hogy mégis minden rendben van a kereskedelmi tárgyalásokkal. Beszámolók szerint ugyanis az álláspontok közelebb kerültek egy részmegállapodás megkötéséhez. Washingtonban arra számítanak, hogy még december 15., azaz a kínai importtermékeket sújtó újabb amerikai pótvámok bevezetésének határideje előtt tető alá tudják hozni. Miután a tárgyalások kapcsán a huzavona egy éve tart, könnyen lehet, hogy a most bedobott információ csak ismét csak a kedélyek megnyugtatására szolgált. Vannak persze olyan szakértők is, akik épp fordítva magyarázzák a helyzetet, szerintük Trump keddi kijelentése lehetett blöff, aminek az volt a célja, hogy az utolsó akadályokon átlendítse a tárgyalásokat.

2; Csapnivaló számok jöttek az amerikai munkaerőpiacról
Miközben a tőzsdéken eufórikus a hangulat, a reálgazdasági folyamatok ennek ellentmondóan alakulnak. Most éppen a magánszektorban foglalkoztatottak száma okozott csalódás, novemberben az Egyesült Államokban az elemzők által vártnál lényegesen kisebb mértékben nőtt.
Az ADP munkaügyi adatfeldolgozó intézet szerdán azt közölte, hogy a foglalkoztatottak száma 67 ezerrel nőtt a múlt hónapban. Szakértők ennek mintegy a duplájával, 140 ezres növekedéssel számoltak az októberi 121 ezres bővülés után. A jelentés a mezőgazdaságot leszámítva a magánszektor valamennyi területét lefedi.
Az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala pénteken közli a gazdaság egészére vonatkozó novemberi munkaerőpiaci adatait. Elemzők 180 ezres növekedést várnak az októberi 128 ezres emelkedés után. A munkanélküliségi ráta várhatóan 3,6 százalék maradt.

Ami a gazdasági adatokat illeti, késő délelőtt fontos európai makroadatok jönnek ki, a kiskereskedelem 3. negyedéves számai mellett a harmadik negyedéves eurózónás GDP-t publikálják. Délután pedig az USA-ban a heti munkaerőpiaci számok mellett a külkereskedelmi mérleg és az ipari megrendelések lesz az ami befolyásolhatja a befektetők hangulatát.

3; Komoly költségvetési ösztönzés Japánban
Abe Shindzó 119 milliárd dolláros fiskális lazítást jelentett be a 2020-as költségvetési évre vonatkozóan, mellyel a recesszió elkerülését szeretnék elérni. Részleteket egyelőre nem árult el, de a csomag egy részét állami infrastrukturális beruházások tehetik ki, írta reggeli hírlevelében az Equilor. Yutaka Harada, a Bank of Japan igazgatósági tagja elismerően szólt a bejelentett csomagról, véleménye szerint a monetáris lazítás eddig támogatta a növekedést és az inflációt, azonban az esetleges további lazító lépések veszélybe sodorhatnák a bankrendszert. A következő kamatdöntő ülésre két hét múlva kerül sor, a korábbi nyilatkozatok alapján az eszközvásárlási programon és a hozamgörbe-kontroll programon is módosíthatnak majd, de további, komolyabb lazítás nem igazán várható.

4; Történelmi rekordon az OTP
Tovább emelkedhet az OTP jegyzése a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) csütörtökön, így ismét történelmi rekordot ért el az árfolyam. A BÉT-en nagy forgalom mellett zajlott a kereskedés, a forgalom több mint kétharmadát az OTP adta szerdán. A bankpapír új történelmi rekordja 14880 forint lett. Csütörtökön reggel kisebb korrekciót láthattunk, de az elemzők szerint az év végéig tovább tarthat a rally a papírban. Ez a déli órákban már be is következett, amikor az egy nappal korábbi értéket túszárnyalva a 15 ezres szintig emelkedett a papír.

5; Leépítést jelentett be a Magyar Telekom
A Magyar Telekom jövőre legfeljebb 450 munkavállalót épít le, és 5 százalékkal emeli a béreket a társaságnál az érdekképviseletekkel kötött megállapodása alapján - közölte a cég szerdán. A leépítés jelentős része várhatóan 2020 első negyedévében történik meg. A végkielégítéssel kapcsolatos költségek megközelítőleg 4,9 milliárd forintot tesznek ki, ezek nagy része a 2020 első negyedévi mérlegben szerepel majd.
Az 5 százalékos bérfejlesztést a társaság nem vezető beosztású munkavállalói kapják 2020. április 1-jétől. A fenti intézkedések, valamint a javadalmazási struktúrában elfogadott egyéb módosítások következtében, a végkielégítések nélkül számolt anyavállalati személyi jellegű költségek várhatóan nagyságrendileg 3 százalékkal csökkennek majd 2020-ban 2019-hez képest - áll a közleményben.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 45700 44460 45960 +1,33% 0 0 17 185 138 310 HUF 2026-07-14 17:07:41
MOL 4250 4086 4250 +3,46% 0 0 5 283 242 466 HUF 2026-07-14 17:14:58
MTELEKOM 2626 2612 2650 -0,53% 0 0 801 323 544 HUF 2026-07-14 17:06:24
RICHTER 12030 11910 12150 +1,09% 0 0 1 356 380 930 HUF 2026-07-14 17:07:31
OPUS 368 361 372 -0,41% 0 0 12 270 085 HUF 2026-07-14 17:05:27
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Enyhe emelkedés itthon a tőzsdén kora délutánig
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 15:57
A részvénypiac forgalma fél háromig 13,5 milliárd forint volt.
Részvény / Deviza / Áru A Shein feljebb kapcsol: hamarosan itt is belevehet a jóba
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 13:14
Nincs megállás a Tenu vetélytársánál. A részvénypiacra is beteszik a lábukat.
Részvény / Deviza / Áru Bitang nagyot ver társaira a Mol a pesti parketten
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 12:03
Félidőhöz közeledve is izgalmas a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) kereskedése.
Részvény / Deviza / Áru Már látszik: blokkolja a blokád Európa pénzgyárait
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 09:49
Újabb eszkalációs hírre kapcsolt rá az esés az európai tőzsdéken.
Részvény / Deviza / Áru Még az AI is elszégyellte magát New Yorkban
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 08:07
Hiába a tech és AI őrület, az amerikai tőzsdéken még a tech fókuszú index is nagyot esett.
Részvény / Deviza / Áru Centikre a határtól a forint – ennyiért adják-veszik
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 07:39
Pengeélen táncol a magyar fizetőeszköz kedden reggel.
Részvény / Deviza / Áru Lustáknak való befektetések érkeztek Budapestre
Eidenpenz József | 2026. július 14. 05:47
Új tőzsdén kereskedett befektetési alapokat vezettek be Budapesti Értéktőzsdére, amelyek főleg a passzív befektetések kedvelőinek szólnak. Fontos árupiaci termékek, kriptovaluták és amerikai részvényindexek árfolyamát lehet velük követni. Így 40 ETF kapható forintban a magyar tőzsdén, de elég nagy a vételi és eladási árfolyamok közötti árrés, és a brókercégeknél nagyobb lehet a kínálat.
Részvény / Deviza / Áru Ennyiért adták az eurót hétfő este
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 18:58
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfőn estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Az iráni fejlemények rontották el a hangulatot Budapesten
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 18:04
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1261,35 pontos, 0,89 százalékos csökkenéssel, 141 206,10 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Drágul az olaj, így ébredtek az amerikai befektetők
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 16:20
Vegyesen nyitottak az amerikai értékpapírpiacok hétfőn.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG