3p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Minden jel arra utal, hogy az évtizedekig energiaimport-függő Egyesült Államok nem csak olajból válik exportőrré, de lassan a palagáz tengerentúlra szállítása is megoldható lesz. Ha ez összejön, nehéz elképzelni még egy olyan gázáremelkedést, mint amilyet az előző évtizedben láttunk, vagyis hosszú távon maradhat az alacsony gázár.

Bő 10 évvel ezelőtt a hagyományos, könnyen kitermelhető amerikai gázkészletek kifogytak, fel kellett készülni az import fogadására, ezért a nagy gázcégek kikötőket építettek és olyan vezetékeket, amelyek a kikötőkből a fogyasztókhoz tudják szállítani a tengeri úton érkezett fűtőanyagot. A 90-es években még 2 dollár körül mozgó gázár felszaladt 6-8 dollárra, de egy-egy időszakban 12-14 dolláros kiugrások is voltak.

Palagáz

Ekkor jött azonban a megmentő technológia: a föld alatti kőzeteket megrepesztették, így a kisebb üregekben elhelyezkedő, összességében nagy mennyiségű gázhoz hozzá lehetett férni. Az így kitermelt palagáz eleinte drága volt, de a technológia elképesztő ütemben fejlődött, a kitermelt mennyiség pedig olyan gyorsan nőtt, hogy mára elérte, sőt bőven túl is szárnyalta az amerikai belföldi igényeket. Az ár már a múlt évtized végére visszatért 4 dollárra, most 3 körül van (ezért is ment gördülékenyen az itthoni rezsicsökkentés).

Kikötő-, és vezetékfordítás

Most már adott a rengeteg fölösleges gáz, mégpedig az ország északkeleti részén fekvő mezőkön, de meg kell szervezni az exportot. A Mexikói-öbölben lévő kikötőket gyorsan át tudják állítani, hogy a hajókból ne csak ki, hanem azokba be is lehessen tölteni a cseppfolyósított gázt. Emellett a kikötőkből észak felé szállító csővezetékeket át kell alakítani, illetve párhuzamosan melléjük építeni olyanokat, amelyek nagy mennyiségben szállítják dél felé a gázt. Ha minden igaz, ez jövőre jórészt meglesz, így elvileg indulhat a nagy tételű export.

Kinek adják el?

Az első exportra alkalmas kikötő idén februárban nyílt meg, és eddig 40 hajó indult útnak cseppfolyósított gázzal töltve, főleg Mexikó és Dél-Amerika felé. Ha mind az öt kikötő kész lesz, a Bloomberg szerint napi 300 millió köbméterre emelkedik az exportkapacitás a mai 30 millióról. Kérdés, hogy kinek fogják eladni ezt a mennyiséget. Amerikában engedélyeztetni kell a gázexportot, és az olajcégek által beadott kérelmek más most az összes kitermelt mennyiség felére szólnak, és olyan országokban szállítanák őket, melyekkel Amerikának nincs kereskedelmi egyezménye.

A legstabilabbnak a dél-amerikai piacok mutatkoznak, ott nagy az importigény, és máshonnan nem tudnak olcsón importálni. A távolabbi célpontoknál, mint Japán vagy Dél-Korea, már belép a versenybe Katar és Ausztrália, mivel a rövidebb távolság és így a kisebb fuvarköltség miatt olcsóbban tudnak szállítani. Kérdés még, hogy az európai piacokra be tudnak-e törni, alternatívát nyújtva az orosz gázzal szemben. Az biztos, hogy ezzel a lehetőséggel a kontinens gázfüggősége sokat csökken, így a jövőbeni jelentősebb áremelkedések valószínűsége minimális a kiélezett verseny miatt.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 28450 28260 28540 +0,96% 0 0 7 741 580 260 HUF 2025-07-23 17:07:09
MOL 3058 3022 3068 +1,26% 0 0 2 835 208 824 HUF 2025-07-23 17:05:19
MTELEKOM 1752 1752 1770 -1,02% 0 0 755 651 500 HUF 2025-07-23 17:14:40
RICHTER 10250 10150 10350 -0,10% 0 0 1 842 738 890 HUF 2025-07-23 17:05:01
OPUS 587 586 593 +0,17% 0 0 43 859 239 HUF 2025-07-23 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Öröm a forintra nézni, ezt mutatja az árfolyam
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 18:43
Erősödni tudott a forint szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Trumpra várva lett szép nap Budapesten a szerda
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 18:20
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 557,33 pontos, 0,56 százalékos emelkedéssel 100 868,31 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Van, ahol már nagyon örülnek Trump megállapodásának
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 16:02
Elindult a kereskedési nap Amerikában.
Részvény / Deviza / Áru Felfelé kúszik a BUX, nem romlott el a hangulat
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 14:54
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 0,17 pontos nyitás után emelkedett szerda kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Nem tépik szét a magyar részvényeket és a forintot sem
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 12:05
A négyből csak két bluechip drágul, de ez is elég egy kellemes nyári emelkedéshez, alacsony forgalom mellett.
Részvény / Deviza / Áru Mégiscsak sikerült megfúrni egy bankfúziót
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 10:14
Az olasz kormány olyan feltételeket teremtett, ami ellehetetlenítette a felvásárlást.
Részvény / Deviza / Áru Kilőttek a tőzsdék Trump bejelentése után – Budapest kicsit elaludt
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 09:38
Visszafogottan indult a tőzsdei nap Budapesten, de jöhet még ma nagyobb plusz is – az európai és ázsiai börzéken nagyobb bummot okozott Donald Trump bejelentése.
Részvény / Deviza / Áru Lehet, hogy inkább tegnap kellett volna megvenni az eurót a nyaraláshoz
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 07:20
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerda reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Óriásit zuhant egy autógyártó
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 06:23
Még így is rekordközelben zárt az S&P 500 amerikai tőzsdeindex.
Részvény / Deviza / Áru Ezzel kellett szembenéznie a forintnak
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 18:38
A bankközi piacon a magyar fizetőeszköz nem találta az irányt kedden.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG