3p
A román és a magyar bérek kérdése nemrég reflektorfénybe került, akkor a minimálbérnél tűnt fel, hogy a román lemaradás már nem nagy. Ami azonban fontosabb, hogy mi történik az átlagkeresetekkel: a román emelkedés nagyobb ütemű, mint a hazai. Ha ez nem változik pár éven belül, bekövetkezik a szomszédi felzárkózás.

Mélyben voltak

A két ország bérei közti kérdés nagy figyelmet kelt, hisz a rendszerváltás után a Ceausescu által tönkretett román gazdaság ijesztő állapotban volt, óriási szegénység uralkodott. Magyarország lényegesen jobb helyzetben volt, nem is véletlen, hogy ebben az időben zajlott a romániai magyarság tömeges áttelepülése Magyarországra (az Európai Unió még távoli cél volt akkor mindkét ország számára).

Hamarabb hiányzott a munkaerő

Nos, a hatalmas különbség a rendszerváltás óta eltelt 30 év alatt sokat csökkent, ezt már az egy főre jutó GDP adatok is mutatják, de még inkább így van ez a béreknél. Romániában a munkaerőhiány előbb kezdődött, mint nálunk, és súlyosabb gond is lett, tekintettel arra, hogy épp a korábbi nagy szegénység miatt már az EU belépés előtt románok milliói mentek EU tagországokba dolgozni, de nem a leggazdagabbakba, hanem Olaszországba és Spanyolországba, amelyek már befogadták őket, miközben a nyelvi hasonlóság miatt könnyen boldogult ezekben az országokban a román munkaerő.

A hamarább megjelenő és égetőbb munkaerőhiány így nagyobb béremelést kényszerített ki, mint nálunk, és ez még most is így van, noha a mi 11 százalék körüli ütemünk sem akármi a nettó átlagbér tekintetében. Romániában ez azonban stabilan 14,5 százalék körül alakul az utóbbi években, így a növekedés üteme 3,5 százalékkal több, mint nálunk.

Kis lemaradás, gyors kiegyenlítődés

Nagy különbség esetén ez lassú kiegyenlítődést jelentene, azonban az eltérés már most sem nagy. A legfrissebb statisztikai adatok szerint a jelenlegi devizaárfolyamok figyelembevételével a román nettó átlagkereset 660 euró, a magyar a közmunka figyelmen kívül hagyásával és a családi adókedvezmény figyelembevételével 780 euró. Ez mindössze 18 százalékos többlet, ami a 3,5 százalékos román növekedési előny fennmaradása esetén 5 év alatt eltűnik, vagyis akkor a két szám kiegyenlítődik.

A forintárfolyam szerepe

Öt év alatt persze változhatnak a bérnövekedési ütemek, nem is beszélve a devizaárfolyamokról. A lej és a forint egymáshoz viszonyított árfolyama meglehetősen stabil, noha Romániában magasabb az infláció és a fizetési mérleg hiányt mutat, míg a hazai többletes. Ez a forint jelentős alulértékeltségét mutatja, azonban ez egyelőre tartósan fennáll, sőt, az elmúlt másfél évben a forint kifejezetten leértékelődött. Hogy ebben lehet-e változás, az már egy másik elemzés témája, de érdemes megjegyezni, hogy a visegrádi országokhoz képesti bérlemaradásunk is jórészt a forint gyengeségének köszönhető.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 35440 35250 35480 -0,03% 0 0 6 091 737 350 HUF 2025-12-23 17:05:43
MOL 2900 2850 2900 +0,42% 0 0 683 337 836 HUF 2025-12-23 17:05:08
MTELEKOM 1800 1796 1810 0,00% 0 0 288 106 854 HUF 2025-12-23 17:05:27
RICHTER 9720 9595 9740 +0,52% 0 0 667 418 645 HUF 2025-12-23 17:05:16
OPUS 544 540 550 -0,37% 0 0 81 918 111 HUF 2025-12-23 17:05:05
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Visszajött a Nagy Márton adta pofonból a forint
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 19:00
Nem sikerült jól az ünnepek előtti időszak.
Részvény / Deviza / Áru És megcsinálta a BUX: most már jöhet a karácsonyi pihenő
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 17:55
Sikerült a nagy hajrá, elégedetten vonulhat szünetre a Budapesti Értéktőzsde.
Részvény / Deviza / Áru Valaki szólhatna az amerikai tőzsdéknek, hogy elindult a kereskedés
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 16:10
Alig látható mozgások nyitásban a Wall Streeten.
Részvény / Deviza / Áru Még pár óra, és a tőzsde is ünnepelhet, így megy neki a finisnek a BUX
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 14:55
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 2,35 pontos nyitás után csökkent kedden kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru A Mol és az OTP is gyengélkedik
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 12:14
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 2,35 pontos nyitás után csökkent kedden délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Nagy Márton kijelentései miatt zuhan a forint
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 11:46
Újabb, jelentős gyengülés.
Részvény / Deviza / Áru Nem betiltják a kriptókat Magyarországon, csak kisgömböcösítik?
Eidenpenz József | 2025. december 23. 10:54
Egy, a piacon eddig ismeretlen hazai vállalkozás validálhatja, azaz ellenőrizheti a kriptovaluták átváltását Magyarországon – miközben több multi kivonult az országból. Hogy ez hogyan fog kinézni a gyakorlatban, az még nem világos, de alapos ellenőrzés várható. Jönnek a magyar blokklánc-nyomozók.
Részvény / Deviza / Áru Új rekordot döntött az arany ára
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 09:53
Vegyesen, csekély változással, többségében indexcsökkenéssel nyitottak kedden a főbb európai értékpapírpiacok.
Részvény / Deviza / Áru Kis emelkedés nyitáskor a budapesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 09:16
A hét utolsó kereskedési napja.
Részvény / Deviza / Áru Elégedetten csettint, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 07:43
Vegyesen alakult, kevéssé változott kedd reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG