2p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Kedden tartja a Monetáris Tanács a szokásos kamatmeghatározó ülését. A 3 százalékos lélektani határ alatt, a változó világpiaci környezetben egyre inkább nő az esélye, hogy befejeződik a kamatcsökkentési ciklus - vélik az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő Zrt. kötvény portfólió menedzserei.

Mint azt blogbejegyzésükben írták, az év végi alapkamatra vonatkozó elemzői várakozások folyamatosan csökkentek az elmúlt bő egy évben. Ezzel szemben a Thomson Reuters legfrissebb márciusi felmérésében a következő ülés eredményét illetően már sokkal inkább megoszlanak a vélemények: a válaszadó 22 elemzőből egyvalaki vár 15 bázispontos, 14-en várnak 10 bázispontos kamatcsökkentést, míg heten már tartást jósolnak.

Londoni pénzügyi elemzők szerint a jegybank valószínűleg még végrehajt egy mérsékelt, 10 bázispontos kamatcsökkentést, de jelentős az esélye annak, hogy ezzel befejezi az enyhítési ciklust. Részletek >>>

Maradhat

"A pillanat több szempontból is ideális a kamatvágási ciklus befejezésére" – véli Balog Ádám. A portfólió menedzser szerint a jegybank nem fog kamatot vágni: 2,7 százalékos szinten tartást vár.

A szakember úgy látja, a forint további gyengülése talán már nem kívánt a döntéshozók által sem. A legnagyobb kihívást az jelenti, hogy nehogy úgy tűnjön, mintha a további árfolyamgyengüléstől való félelem vezetné a döntést.

Elemzői várakozások: a hazai alapkamat 2014 végén. Forrás: Aegon

 

Balog szerint most az új inflációs jelentés publikálása mellett az ukrán helyzet miatt törékeny régiós hangulat és a Fed vártnál szigorúbb kommunikációja is jó ürügyül szolgálhat. "Ne felejtsük el azt sem, hogy a régiós referenciának tartott lengyelek a múlt héten a negyedik negyedévre már kamatemelést emlegettek" – tette hozzá, megjegyezve, a választások előtt két héttel remek kommunikációt lehetne építeni az immáron befejezett, de rendkívül sikeres kamatvágási ciklus eredményeire.

Csökkenhet

Vele ellentétesen Szűcs Zoltán úgy látja, a jegybank az alapkamat 10 bázispontos csökkentése mellett dönthet, amely a 2012 augusztusában megkezdett kamatcsökkentési ciklus utolsó lépését jelentheti.

A szakember hozzátette, a feltörekvő piacoknak, köztük Magyarországnak, különösen rossz hírt jelentett a múlt heti amerikai jegybanki ülés, amelyen a jegybankárok az irányadó ráta várható gyorsabb emeléséről számoltak be.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az MNB bedobja devizatartalékát az energiaimport biztosítására
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 15:15
A Monetáris Tanács az energiaimport kapcsán felmerülő jelentősebb devizalikviditási igény biztosításáról döntött.
Makro / Külgazdaság Nagyot durrant a kínai exporttöbblet
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 14:55
Kína kereskedelmi többlete meghaladta a várakozásokat, az első két hónapban elérte a 213,6 milliárd dollárt.
Makro / Külgazdaság A fix 3 százalékos hitelek módosításáról döntött a kormány
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 11:32
A kormány döntése értelmében márciustól magasabb hitelösszeggel és hitelkiváltási lehetőséggel igényelhetik a hazai kis- és közepes vállalkozások a fix 3 százalékos hitelt.
Makro / Külgazdaság Nem kezdte túl erősen az évet Európa legnagyobb gazdasága
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 11:15
Csökkent Németország kivitele és behozatala januárban decemberhez viszonyítva a szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis honlapján kedden közzétett adatok szerint.
Makro / Külgazdaság Nyugtat a minisztérium: marad árrés a kereskedőknél, ennyibe kerül a jövedékiadó-csökkentés
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 10:51
A védett árakkal és a jövedékiadó-csökkentéssel kapcsolatban tartott háttérbeszélgetést Gerlaki Bence, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára és Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium államtitkára.
Makro / Külgazdaság Európa egyik leggyengébb teljesítményét hozta össze a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 09:10
A nemzetközi mezőny egyik legrosszabb adatát érte el 2025-ben.
Makro / Külgazdaság Óriási fordulatot jelez a cégek toborzási kedve
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 08:45
Javuló kilátásokat mutatnak a hazai cégek foglalkoztatási tervei: 2026 második negyedévében a magyar munkáltatók 35 százaléka tervezi bővíteni jelenlegi munkaerőkeretét, miközben csökkentést csupán 17 százalékuk jelez előre – derül ki a Manpower Magyarország Munkaerőpiaci Előrejelzéséből.
Makro / Külgazdaság Csak ámulunk-bámulunk: több mint kilenc éve nem fordult elő ilyen
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 08:30
Februárban az éves infláció 1,4 százalék lett, ennél utoljára csak 2016 novemberében tett közzé alacsonyabb adatot a Központi Statisztikai Hivatal.
Makro / Külgazdaság Jövedékiadó-csökkentést is bejelentett a kormány az éj leple alatt megjelent rendeletében
Imre Lőrinc | 2026. március 10. 06:45
Már olvasható a március 10-től hatályba lépett rendelet a Magyar Közlönyben a védett üzemanyagárakkal kapcsolatban.
Makro / Külgazdaság Vagy kompenzációt kérnek a kutak, vagy bezárnak – itt az első piaci reakció a védett árakra
Imre Lőrinc | 2026. március 9. 19:43
Magyarországot is elérte a nemzetközi üzemanyagárrobbanás, ezért a kormány védett árat vezetett be mindkét üzemanyagtípus esetében – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a kormány rendkívüli ülését követően. A Független Benzinkutak Szövetsége egészen mást javasolt, szerintük jelenleg még több a nyitott kérdés, mint a válasz. De vajon hogyan kerülhetők el az ellátási problémák?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG