Itt van minden, amit az Otthon Start programról tudni kell, mielőtt belevágna

Szeptembertől indul az Otthon Start Program, amely akár 50 millió forintos, fix 3 százalékos, államilag támogatott kamatozású hitellel segíti a lakást vásárlókat, építőket – családi állapottól és gyermekszámtól függetlenül, gyermekvállalási kötelezettség nélkül. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az igénylés feltételeiről.
Itt van minden, amit az Otthon Start  programról tudni kell, mielőtt  belevágna
3p

Európai parlamenti képviselők egy csoportja – a nagy üzlet reményében – egységes szabályozással liberalizálná a kendertermesztést a 2028-tól induló új Közös agrárpolitikában.

Nem szabad, hogy egyes tagállamok megkerüljék nemzeti korlátozásokkal a „nem bódító hatású kannabisz” termesztésére vonatkozó uniós szabályokat. Mezőgazdaságra szakosodott EP-képviselők ezért gyakorolnak nyomást az Európai Parlamentre, amelyet az Európai Parlament Mezőgazdasági Bizottsága (AGRI) is támogatott – az új Közös agrárpolitikáról (KAP) szóló – júliusi állásfoglalásában, számolt be az Euractiv.

Az agrárbizottság ezért arra próbálja rávenni az Európai Bizottságot, hogy hozzon létre egységes, EU-szerte érvényes szabályozást a „nem bódító ipari kenderre”, amely legfeljebb fél százalék pszichoaktív összetevőt (tetrahidrokannabinolt: THC-t) tartalmaz. A bizottság indoklása szerint ugyanis a kender termesztése jelenleg még részben nemzeti szabályokhoz kötött, de ennek uniós egységesítése, legalizálása segíthet kiaknázni a benne rejlő lehetőségeket.

„A kender termesztése kevés ráfordítást: műtrágyát, növényvédő szert és vizet  igényel. A növény új gazdasági lehetőségeket kínál a gazdák számára” – olvasható a bizottsági dokumentumban. A kenderszabályozás módosítása, egységesítése eredetileg Cristina Guarda (Zöldek, Olaszország), Luke Ming Flanagan (Baloldal, Írország) és Barry Cowen (Renew, Írország) európai parlamenti képviselő  javaslata, de fontos gazdasági érdekek is meghúzódnak mögötte.

Bár a kannabisz-félék családjába tartozó növény főleg a marihuána miatt ismert, az ipari kenderből egyebek között az építőanyagokat, textiliát, kozmetikumokat és étrend-kiegészítőket is gyártanak. A növény marihuána illatú virágai sok kannabidiolt (CBD) tartalmaznak, amiből bőrkrémeket, altatócseppeket és stresszoldó snackekeket is készítenek. „A kendert évezredek óta termesztik Európában” – mondta Francesco Mirizzi, az Európai Ipari Kender Szövetség (EIHA) ügyvezető igazgatója az Euractivnak. Sőt, már autóalkatrészeket is gyártanak belőle, mert „könnyű és erős”.

Az ipari kenderből egyebek között az építőanyagokat, textiliát, kozmetikumokat és étrend-kiegészítőket is gyártanak
Az ipari kenderből egyebek között az építőanyagokat, textiliát, kozmetikumokat és étrend-kiegészítőket is gyártanak
Fotó: Depositphotos

Néhány EU-s tagállam, főleg Olaszország azonban tart a CBD-től, ezért korlátozta a kendertermesztést. „Még mindig vannak olyan országok, amelyek kábítószernek tekintik a (kender)virágokat, pedig jogi szempontból ez nem logikus” – állítja Mirizzi. Az EU legfelsőbb bíróságának a 2020-as határozatára utal, amely kimondta: „a CBD-nek nincs pszichotróp hatása”. Ennek ellenére Georgia Meloni konzervatív kormánya ez év elején betiltotta a kender termesztését, a virágok feldolgozását és forgalmazását, ami feldühítette a helyi gazdákat. A rendelet ugyanis a félmilliárd eurós kenderágazat és több mint háromezer mezőgazdasági cég létét is fenyegeti.

Itthon szerencsére nincs feketelistán az ipari kender. Így – részben az európai uniós támogatások és az élénkülő globális kereslet jóvoltából – évről évre nő, bár még így is mindössze 3000 hektár a hazai termőterülete. Agronómiai értékét fokozza, hogy az olajokban, fehérjében is gazdag kendermag nemcsak élelmiszer, hanem takarmány-alapanyag is. Jól beilleszthető a vetésforgóba, és az őszi kendert éppen most, augusztus közepéig kell elvetni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Húsevő parazita férgek visszatérésétől rettegnek a texasi gazdák
Bózsó Péter | 2025. augusztus 31. 17:15
A veszélyes legyek sebekbe rakott petéiből fejlődnek ki az úgynevezett csavarférgek, amelyek előszeretettel fertőzik meg a szarvasmarhákat. Ha kezeletlen marad, akkor ez az állatok elhullásához vezet. A legyek Mexikó felől közelítenek az amerikai határhoz.
Agrár Feltámad egy ősi magyar szőlőfajta a Skrabski Pincészetnél
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 17. 10:16
Laptársunk Balatonudvari magaslatán, a Leshegyen járt, a Skrabski Pincészet 150 éves pincefalai között – amely az egykori szerény kezdetből ma egy boutique borászat nőtte ki magát. Egy nagy nemzetközi sikerről is hírt adtak.
Agrár Lovastáborokat, fröccsteraszokat is ellenőrzött a hatóság
Szirmai S. Péter | 2025. augusztus 13. 10:58
Öt lovastábor és egy nem engedélyezett tevékenységet végző vállalkozás ellen indult eljárás a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) koordinálásával egy hónapja indult nyári szezonális ellenőrzéseken. Egy üzemben pedig több mint egy tonna lejárt, jelöletlen és nem nyomon követhető élelmiszert vontak ki a forgalomból.
Agrár Nagy a baj a magyarok egyik kedvenc déligyümölcsével
Szirmai S. Péter | 2025. augusztus 13. 05:43
Nemcsak a dinnye, a termelők is egyre rosszabbul viselik a változó klímát. Összeért a termés, leestek az árak, összeomlott a piac. Félő, sokaknak veszteséget hoz ez az év. Az éghajlatváltozással a növénynek már csak fóliasátorban van jövője.
Agrár Egyből a legnagyobb ilyen üzemet építi az UBM Kazahsztánban
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 12. 15:15
Magyarország egyik legnagyobb mezőgazdasági cégcsoportja beruházási megállapodást írt alá a KazFoodProducts csoporthoz tartozó AsiaAgroFood JSC-vel egy közös vállalat létrehozásáról.
Agrár Megbotlott, de így is az élen maradt sokak kedvenc édességének gyártója
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 11. 12:10
A Nestlé továbbra is a világ legértékesebb élelmiszer márkája a Brand Finance szerint.
Agrár Hervasztó szilvatermés várható idén Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 16:21
Az átlagosnál gyengébb szilvatermés várható idén Magyarországon, de meghaladja a legrosszabb évjáratok mennyiségét – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kedden az MTI-vel.
Agrár Nagy a baj Japánban
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 11:19
Már tavaly is országos hiány volt rizsből, de most sem jobb a helyzet. És még a poloskák is elszaporodtak.
Agrár A magyar agrárcsoport holland leánycéget vesz meg Romániában
Privátbankár.hu | 2025. július 31. 13:40
A Bonafarm Csoport megállapodást írt alá a holland multinacionális tejipari cég, a Royal FrieslandCampina romániai leányvállalatának, a Friesland Romania S.A.-nak a megvásárlásáról.
Agrár Sötét jövő vár a magyar agráriumra, ha nem jön a változás
Privátbankár.hu | 2025. július 30. 11:28
Bár Európa-szerte kedvezőbb terméshozamokat jeleznek előre az uniós szakértők, Magyarországon – de Szlovénia keleti és Horvátország északi területein is – az elhúzódó csapadékhiány miatt egyre súlyosabb problémákkal kell számolniuk a gazdálkodóknak. Az alkalmazkodás a kulcs, de nemcsak a növénytermesztőknek, hanem az állattartóknak is fontos adaptálódni a változó körülményekhez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG