3p
Augusztusban csökkentek a világpiaci élelmiszerárak. Megugrott a kereslet a vaj iránt.

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által számított árindex 1,3 százalékkal, 176,6 pontra süllyedt az előző havi 178,9 pontról. Az augusztust megelőző három hónapban még rendre emelkedtek az árak havi összevetésben. Ugyanakkor a tavaly augusztusi 166,6 ponthoz képest 10 ponttal volt magasabb az index, ami 6 százalékos áremelkedést takar.

A FAO élelmiszerár-indexe egy kereskedelemmel súlyozott mutató, amely az öt legfontosabb élelmiszer alapanyag - növényi olajok, szemes termények, húsfélék, tejtermékek és cukor - nemzetközi piaci árait veszi figyelembe.

Augusztusban a havi szintű csökkenés alapvetően a gabonafélék, a cukor és a húsfélék árának mérséklődéséből adódott, ennek hatása több mint ellensúlyozni tudta a növényi olajok és a tejtermékek drágulását.

Több a gabona

Az élelmiszerárakra különösen erős hatást gyakorolt, hogy a betakarított gabona mennyisége várakozáson felülinek bizonyult. A világ teljes gabonatermelése eléri a 2611 millió tonnát, amely történelmi rekordérték lenne. A mezőgazdasági szezon végével, 2018-ban, a gabonatartalékok is sosem látott mennyiségre, 719 millió tonnára duzzadhatnak - jelezték a FAO szakértői.

A gabona árindex 5,4 százalékkal 153,4 pontra csökkent a júliusi 162,2 pontról, de így is 6,8 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi 143,6 pontot.

A húsfélék ára enyhén csökkent augusztusban, a húsárindex 1,2 százalékkal, 2,1 ponttal, 172,4 pontra esett, de tavaly augusztusban még 7,5 ponttal lejjebb, 164,9 ponton állt.

A cukorárindex 1,7 százalékkal, 203,9 pontra süllyedt, és 28,7 százalékkal marad alatta a tavaly augusztusi 285,6 pontnak. A csökkenés hátterében az áll, hogy a legnagyobb cukornádtermelőknél (Brazília, Thaiföld és India) kedvezőek a kilátások, miközben a nemzetközi kereslet gyengült.

A pálma-, szója-, repce- és napraforgóolaj megélénkülő piacának következményeként a növényi olaj- és zsírfélék árindexe 2,5 százalékkal 164,4 pontra ugrott augusztusban, miután az előző két hónapban rendre csökkent az index.

Megőrülnek a vajért

Nagy a kereslet a vaj iránt Európában és Észak-Amerikában, így összességében a tejtermékek is drágultak. A tejtermékek árindexe havi szinten 1,4 százalékkal 219,7 pontra nőtt, éves összevetésben pedig 42 százalékkal, de így is 20 százalékkal marad el a 2014 februárjában mért csúcsértékhez képest.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Megduplázódott az erdők területe 100 év alatt Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. december 27. 10:38
Az elmúlt több mint 5 évben a legtöbb erdőt Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében telepítették.
Agrár Magyar segédlettel napolták el a vitatott agrármegállapodást
Privátbankár.hu | 2025. december 21. 14:25
Több mint száz magyar gazdálkodó is részt vett a mintegy tízezer fős összeurópai gazdatüntetésen csütörtökön Brüsszelben – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az MTI-vel.
Agrár Fű alatt még egy pofonba beleszaladt az Európai Bizottság péntek hajnalban
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 10:28
Nem írták alá a kulcsfontosságú megállapodást. Brazília bekeményít, sokáig már nem lehet halasztgatni.
Agrár Kiakadtak a gazdák – jövőre a műtrágya után is szén-dioxid-adót kell fizetni
Szirmai S. Péter | 2025. december 10. 18:47
Január 1-től az Európai Unióba importált műtrágyák után is fizetni kell az EU szén-dioxid-kibocsátás kiigazítási mechanizmusa (CBAM) alapján a kezdetben 10-20 százalékos, de 2030-ig meredeken emelkedő szén-dioxid-adót. Az uniós gazdaszervezetek közösen tiltakoztak a termelőket ellehetetlenítő intézkedés ellen, és kárenyhítést követelnek. Petőházi Tamást, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) elnökét az új adó várható következményeiről kérdeztük.
Agrár Készítse fel autóját a téli hidegre és indító akkumulátor teszteléssel kerülje el a kellemetlen meglepetéseket
Márkázott tartalom | 2025. december 7. 17:17
Ahogy az ősz beköszönt, a reggelek egyre hűvösebbé válnak, és nemcsak a melegebb öltözet kerül előtérbe, hanem ideje odafigyelni az autók akkumulátoraira is. Amikor a hőmérséklet csökken, könnyen kiderülhet, hogy az autó akkumulátora hogyan viseli a téli időjárást.
Agrár Megvannak az idei év legjobb magyar mézei
Privátbankár.hu | 2025. december 7. 09:31
A XVI. Gyulai Méz- és Mézeskalács Fesztiválon szombaton hirdették ki a fajtamézek versenyének eredményét és az idei év legjobb magyar mézét.
Agrár Ezért változhat a tej ára Magyarországon?
Privátbankár.hu | 2025. december 6. 16:36
Az elmúlt hónapokban árcsökkenés vette kezdetét a globális vajpiacon, de mi történik a tejjel?
Agrár Zuhant a magyar növénytermesztés, mégis nőtt a kibocsátás
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 08:56
Kevesebbet termelt a magyar mezőgazdaság, de azt drágábban tette. A növénytermesztés 8,7 százalékkal esett vissza.
Agrár Itt az új luxus: zöldség, gyümölcs, lekvár, kolbász, magyar farmokról
Elek Lenke | 2025. november 23. 14:13
Kereskedelmi „primőrök” jelentek meg a zöldség- és gyümölcspiacon, a bio és kiskertben termelt, valamint kistermelők által házhoz szállított élelmiszerkosarak népszerűsége nőtt. Kérdés, hogy ki tudja mindezt megfizetni, amikor a szupermarketekben is ezer forint – vagy több – egy kiló, ki tudja honnan származó körte, az alma minimum hétszáz, a jégsaláta hatszáz, némely cukkini és padlizsán húsárban van. Az újfajta kínálat és árképzés titkaiban böngésztünk.
Agrár Több mint 200 milliárdot kaszált össze az egyik vezető hazai agrárcsoport
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 16:52
Több mint ötödével nőtt az árbevétel.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG